Zwolnienie ze składek ZUS jest już pewne. Kto będzie mógł z niego skorzystać

Pod koniec ubiegłego tygodnia Andrzej Duda zaproponował poprawki do Tarczy Antykryzysowej. Jego zdaniem właściciele mikrofirm, zleceniobiorcy i samozatrudnieni powinni zostać czasowo zwolnieni z obowiązku zapłaty składek ZUS, jeśli ich przychody zmalały z powodu pandemii.

We wtorek otrzymaliśmy ostateczne potwierdzenie, że niektóre podmioty zostaną czasowo zwolnione z konieczności zapłaty składek ZUS za swoich pracowników. Informację tę podała na swoim Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Potwierdził ją także członek Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Łukasz Schreiber:

Z Minister J. Emilewicz finalizujemy prace nad tarczą antykryzysową. Po analizie: WSZYSTKIE MIKROFIRMY (1-9 pracowników) przez 3 mce nie zapłacą ZUS-u za swoich pracowników. Zwolnienie niezależne od poziomu przychodów firmy.

Zwolnienie ze składek – warunki

Zwolnienie ze składek ZUS obejmie wszystkie mikrofirmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników. Zwolnienie to będzie niezależne od wysokości przychodów firmy.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że składek ZUS nie zapłacą również samozatrudnieni, jednak tylko pod pewnymi warunkami. Minister rozwoju zapowiedziała, że zwolnienie będzie przysługiwać tym z nich, których przychody z tytułu prowadzonej działalności nie przekraczają 15 600 zł, czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Przypomnijmy, że pakiet antykryzysowy to szereg przepisów, które mają poprawić sytuację polskich przedsiębiorców dotkniętych przez pandemię koronawirusa. W tej chwili trwają prace nad ostatecznym kształtem Tarczy Antykryzysowej. Nowe rozwiązania legislacyjne mają wejść w życie już w ciągu najbliższych dwóch tygodni, najprawdopodobniej stanie się to 1 kwietnia – wyjaśnia Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska SA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *