Przedsiębiorco, uważaj! Zmiany w przepisach

Koniec roku to czas, gdy w życie wchodzi wiele zmian prawnych. W tym okresie właściciele firm powinni szczególnie wnikliwie przyjrzeć się polskiemu ustawodawstwu, by sprawdzić, które przepisy wpłyną na ich działalność w nadchodzącym roku. Właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy listę najważniejszych zmian, na które przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę.

Podwyższone koszty pracownicze

Z dniem 1 października 2019 r. wszedł w życie przepis, który ponad dwukrotnie podwyższa koszty uzyskania przychodów dla umów o pracę. Wzrastają one ze 111,25 zł i 139,06 zł do 250 zł i 300 zł. Zmiana ta będzie jednak przeprowadzana stopniowo, co oznacza, że w tym roku na PIT kwota będzie proporcjonalna. Pełną kwotę KUP rozliczymy dopiero za 2020 r.

PIT – 17%

Również 1 października 2019 r. wszedł w życie zapis stanowiący o obniżeniu stawki podatku z 18% do 17%. Ta zmiana także będzie przebiegać etapowo. W rozliczeniach za ten rok przyjmiemy uśredniony podatek 17,75%, natomiast w przyszłym roku będzie to już 17%.

Split payment

Już na początku tego miesiąca mechanizm podzielonej płatności zastąpił odwrotne obciążenie w obrocie krajowym. O tym, czym jest split payment, pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Mechanizm polega na podzieleniu płatności na rzecz kontrahenta na kwotę netto z faktury (trafiającą na rachunek bankowy kontrahenta) oraz kwotę VAT (trafiającą na konto techniczne VAT). Właśnie 1 listopada 2019 r. zaczął obowiązywać Załącznik nr 15 ustawy o VAT, zawierający listę 150 przypadków, co do których stosowanie mechanizmu podzielonej płatności przy fakturach powyżej 15 000 zł jest obowiązkowe. Lista ta składa się przeważnie z towarów i usług, które dotychczas były objęte odwrotnym obciążeniem. Warto jednak wiedzieć, że od 1 listopada we wszystkich fakturach, w których znajduje się choćby jedna pozycja z Załącznika nr 15, adnotacja o mechanizmie podzielonej płatności jest obowiązkowa. W przypadku, gdy nie zostanie ona zamieszczona, na sprzedawcę może zostać nałożona kara finansowa. W tym miejscu warto również wspomnieć, że od 1 listopada 2019 r. CIT, PIT, akcyza, cło oraz składki ZUS mogą być opłacane właśnie z konta technicznego VAT.

Paragon z NIP

Od 1 stycznia przyszłego roku fakturę do paragonu będzie można wystawić tylko w sytuacji, gdy na paragonie znajdzie się nr NIP kupującego. Dla osób, które będą wystawiać faktury do paragonów bez NIP-u, przewidziano sankcje w wysokości aż 100% kwoty podatku VAT na fakturze.

Kasy fiskalne online

Wraz z początkiem nowego roku niektórzy przedsiębiorcy zostaną zobowiązani do wymiany kas rejestrujących sprzedaż dla osób fizycznych na kasy online z dostępem do internetu. Urządzenia te powinny przekazywać informacje o dokonywanych transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas.

  • Do 1 stycznia 2020 r. kasy online muszą posiadać wszystkie warsztaty samochodowe, wulkanizacje, stacje paliw.
  • Do 7 lipca kasy online muszą zakupić stacjonarne lokale gastronomiczne, osoby świadczące usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedawcy węgla, brykietu i innych towarów opałowych.
  • Do 1 stycznia 2021 r. kasy fiskalne online muszą posiadać osoby świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, usługi w zakresie opieki medycznej, dentyści, a także placówki świadczące usługi poprawy kondycji fizycznej.

Warto wspomnieć, że wszystkie osoby, które muszą dokonać wymiany kasy, mogą w związku z tym ubiegać się o zwrot pieniędzy. Może on wynieść nawet 90% wartości zakupu, ale nie więcej niż 700 zł.

Indywidualne rachunki bankowe do podatków

Wraz z początkiem przyszłego roku każdy podatnik ma otrzymać unikatowy numer rachunku bankowego, który służył będzie do płacenia podatków. Oznacza to koniec rozdzielania płatności dla PIT-5, PIT-5L czy VAT-7 na różne numery kont bankowych. Warto mieć jednak na uwadze, że każda wpłata na nowy rachunek będzie pokrywała najstarsze niezapłacone zobowiązanie podatkowe.

Minimalne wynagrodzenie

Zmiany w przepisach będą dotyczyć także wzrostu wynagrodzenia minimalnego. 10 września 2019 r. rząd przyjął projekt ustawy, która zakłada podwyższenie płacy minimalnej do 2600 zł brutto oraz wzrost stawki na umowie zlecenie do 17 zł/h.

Centralny Rejestr Beneficjentów

13 października uruchomiony został Centralny Rejestr Beneficjentów. Od tej pory każda spółka, która posiada odrębną osobowość prawną, ma obowiązek zgłoszenia do niego tzw. beneficjentów rzeczywistych. Chodzi o osoby fizyczne, które sprawują bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Na ich zgłoszenie przewidziane jest pół roku. Po upływie tego czasu na spółki, które nie dopełniły tego obowiązku, nałożone mogą zostać kary.

Biała Lista Podatników VAT

Biała Lista Podatników VAT prowadzona jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej już od 01.09.2019 r. Wpisywani są na nią zarówno aktywni, jak i wykreśleni podatnicy VAT, a także podatnicy korzystający ze zwolnienia, po złożeniu deklaracji VAT-R. Dlaczego przedsiębiorcy powinni się nią zainteresować?

Biała Lista Podatników VAT to nic innego, jak rozszerzona baza czynnych podatników VAT, która dodatkowo zawiera również informacje o przyczynie wyrejestrowania. Można ją podejrzeć za pośrednictwem strony internetowej CEiDG. Przy pomocy listy możemy zatem sprawdzić, czy nasz kontrahent w konkretnym dniu był czynnym VAT-owcem. Nowe prawo zakłada, że do Białej Listy należy zaglądać każdorazowo przed wykonaniem płatności w kwocie powyżej 15 000 zł. Należy wówczas porównać, czy konto podane przez kontrahenta na fakturze, widnieje także na liście. Uiszczenie zapłaty na konto niezgłoszone w liście może poskutkować karą finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *