Zatrudnienie palacza – sprawdź, ile tracisz
Home / Wiadomości / Zatrudnienie palacza – sprawdź, ile tracisz

Zatrudnienie palacza – sprawdź, ile tracisz 82

Najnowsze badania Work Service wskazują, że każdego dnia aż 24 proc. Polaków odrywa się od pracy, by pójść na przysłowiowego „dymka”. Rekordziści marnują w ten sposób nawet godzinę dziennie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że palenie w pracy to nałóg, który dla pracodawców jest ogromnym obciążeniem finansowym.

Kosztowny nałóg

Pracownicy, którzy oddają się nałogowi w godzinach pracy, narażają pracodawców na duże straty finansowe. Związane są one z robieniem dodatkowych przerw w wykonywaniu obowiązków, które zatrudnieni poświęcają na przysłowiowego „dymka”. Z badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown na zlecenie Work Service wynika, że aż 3 na 10 Polaków przyznaje się do sięgania po papierosa w trakcie pracy. Kilkuminutowe opuszczenie stanowiska pracy, któremu często towarzyszy rozmowa z współpracownikami, w ciągu całego dnia może zsumować się nawet w godzinę oderwania od obowiązków. Tymczasem żadne przepisy prawne nie przyznają nałogowym palaczom przywileju w postaci obowiązkowych przerw na papierosa. Niestety pracodawcom ciężko jest kontrolować czas poświęcany tej czynności, co niesie ze sobą duże straty finansowe.  Badania Work Service wskazują, że każdego dnia duże i średnie przedsiębiorstwa tracą blisko 31 milionów złotych z powodu przerw na papierosa.

Palenie w pracy – jak temu przeciwdziałać?

Coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów są wyroby podgrzewające tytoń oraz elektroniczne papierosy. Nie wydzielają one dymu tytoniowego i eliminują kwestie związane z uciążliwym zapachem, dlatego tego typu urządzeń można używać także w wentylowanych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach. W ten sposób pracownik może zaoszczędzić czas poświęcany dotychczas na dojście do palarni albo wyjście poza budynek i znacznie ograniczyć straty po stronie pracodawcy. Nowoczesne wyroby elektroniczne oszczędzają nie tylko czas, ale także pieniądze palacza – ich używanie jest bowiem dużo tańsze niż codzienny zakup papierosów.

Ciekawy pomysł na uporanie się ze zgubnym nałogiem mają obywatele Danii – prawie połowa  Duńczyków jest przekonana o konieczności zmniejszenia pensji palącym pracownikom. Projekt umotywowany jest faktem, że zatrudnieni poświęcają mniej czasu na wykonywanie swoich obowiązków niż osoby, które papierosów nie palą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites