Zatory płatnicze obarczone wyższymi podatkami

Zatory płatnicze to problem, z którym boryka się coraz większa liczba polskich przedsiębiorców. Aż 80 proc. zadłużonych firm tłumaczy, że nie płaci swoim wierzycielom, ponieważ ktoś inny im nie zapłacił. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, rząd planuje obarczyć podatkiem firmy, które spóźniają się z regulowaniem swoich zobowiązań.

Według najnowszego pomysłu wicepremiera Mariusza Morawieckiego, firmy odwlekające regulowanie swoich zobowiązań, mają teraz zostać obarczone dodatkową sankcją fiskalną. Wyższe podatki będą musiały zapłacić te podmioty, które spóźniają się z zapłatą swoich zobowiązań ponad 4 miesiące. Nowe przepisy mają wyeliminować także dotychczasową niesprawiedliwość podatkową.

Pakiet Morawieckiego

Korzystna zmiana znalazła się w zapowiedzi tzw. pakietu Morawieckiego. Jest on efektem prac resortów rozwoju, sprawiedliwości, a także pracy i polityki społecznej. Nowa ustawa ma wprowadzać zmiany korzystne dla przedsiębiorców, np. znaczące uproszczenia w prawie podatkowym i gospodarczym. Jednym z założeń pakietu Morawieckiego jest zdyscyplinowanie niesolidnych dłużników, którzy utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej uczciwym przedsiębiorcom. Do regulowania zobowiązań w rozsądnym terminie i do zmniejszenia zatorów płatniczych w gospodarce ma się bezpośrednio przyczynić nowy podatek.

Niespłacone kwoty nie wejdą w koszty

Morawiecki dostrzegł problem związany z obecnym prawem, który dyskryminuje wierzycieli, wyróżniając natomiast dłużników. Rząd proponuje, aby w przyszłości wierzyciele mogli odliczać od przychodów kwoty z niezapłaconych faktur. Pozwoli to na obniżenie podatku dochodowego, ponieważ będzie on wyliczany od niższej podstawy. Dłużników z kolei czeka podwójna kara – nie będą oni mogli wliczać niespłaconych kwot w koszty uzyskania przychodu, a niezapłacony dług zostanie dodany do podstawy opodatkowania. To poskutkuje liczeniem 19 proc. podatku od wyższej podstawy, co wygeneruje znacznie wyższy podatek dla fiskusa.

– Opodatkowanie przeterminowanych o 120 dni należności może przynieść pozytywny efekt i przyczynić się do zmniejszenia liczby zatorów płatniczych. Niesolidni przedsiębiorcy będą musieli kalkulować co jest bardziej opłacalne – spłacenie zobowiązania w wyznaczonym terminie lub poniesienie znacznie wyższego podatku. – mówi Dominik Ciula, Sales and Marketing Manager marki Aasa Polska.

Bat na niesolidne firmy… i nie tylko

Nowy podatek, który zostanie nałożony na firmy z tytułu zatorów płatniczych, ma być sposobem na niesolidne firmy. Niestety taka forma kary może poskutkować znaczącym pogorszeniem sytuacji finansowej tych przedsiębiorstw, które popadły w chwilowe tarapaty finansowe. Dodatkowa opłata z tytułu podatku może podkopać ich budżet, a nawet zagrozić bankructwem.

– Firmy borykające się z zatorami płatniczymi znajdują się w niezwykle trudnej sytuacji. Nałożony na nie podatek będzie generował dodatkowe koszty, których każdy przedsiębiorca chce przecież uniknąć. Alternatywnym rozwiązaniem niż zwlekanie z zapłatą, może okazać się skorzystanie z pożyczki online dla biznesu, która pozwoli nam spłacić wszystkie zobowiązania jeszcze przed opóźnieniem ich w spłacie. Takie postępowanie może pozwolić nam na daleko idące oszczędności. – mówi Dominik Ciula, Aasa Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *