Zakładanie firmy w praktyce

Zakładanie firmy w praktyce

Spora część młodych Polaków marzy o założeniu firmy i pracy na własny rachunek, jednak przed działaniem powstrzymuje ich obawa przed skomplikowanymi formalnościami i zawiłością prawa podatkowego. Jak założenie firmy wygląda w praktyce? Opowie nam o tym Szymon Tuszyński, właściciel firmy Tania Drukarnia Wrocław.

Kiedy pojawiły się u Ciebie pierwsze plany założenia firmy?

Chyba większość osób pracujących na etacie, słysząc dźwięk porannego budzika i wybierając się w pośpiechu do pracy, zaczyna marzyć o przejściu „na swoje”. W moim przypadku z biegiem lat to pragnienie tylko dojrzewało i nabierało coraz bardziej realnego kształtu, aż ubiegłym roku zdecydowałem się otworzyć drukarnię.

Skąd się wziął pomysł na tego typu biznes we Wrocławiu?

Przez kilka lat obserwowałem studentów, którzy poszukiwali miejsca do drukowania notatek oraz przyjaciół-przedsiębiorców, którzy potrzebowali sprawdzonego dostawcy materiałów reklamowych. Drukarnia to biznes, na który zawsze jest popyt. Moja firma ma w swojej ofercie druk offsetowy, cyfrowy oraz wielkoformatowy. Tego typu szeroki zakres usług pozwala mi zadowolić nawet najwybredniejszego konsumenta, natomiast usprawniony proces technologiczny pozwolił na daleko idące oszczędności produkcyjne, które sprawiają, że klienci mogą cieszyć się niezwykle atrakcyjnymi cenami oferowanych przeze mnie usług.

Pojawił się pomysł – i co dalej? Jak wspominasz cały proces zakładania firmy? Musiałeś mierzyć się z toną „papierów” do wypełnienia, drobiazgowością urzędniczek oraz opieszałością urzędów?

Wbrew pozorom założenie firmy związane jest z dość uproszczoną procedurą, a cały proces trwa tylko kilka minut. Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, należy wypełnić druk CEIDG-1, czyli zgłoszenie o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możemy je złożyć na kilka różnych sposobów, m.in. przez internet czy osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Taki wpis do Ewidencji równocześnie służy jako wniosek o nadanie firmie numeru REGON (niezbędny w kontaktach z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em) i NIP (niezbędny do celów podatkowych) oraz zgłasza nas jako płatnika swoich składek ubezpieczeniowych dla ZUS. Znacznie zmniejsza to liczbę niezbędnych do wypełnienia formularzy.

A jak wygląda samo wypełnianie wniosku? Czy coś może sprawić szczególne trudności osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w budowaniu własnego biznesu?

Na etapie wypełniania druku najtrudniejsze zadanie może stanowić wybór formy opodatkowania. Do wyboru są cztery możliwości: opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Na szczęście raz w roku bez najmniejszego problemu można zmienić formę opodatkowania, dlatego osoby niezdecydowane nie powinny się tym szczególnie martwić. Sam wpis do CEIDG każdy przedsiębiorca może samodzielnie aktualizować bez żadnych dodatkowych opłat.

Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej został już złożony. Jakie kolejne kroki powinien podjąć młody przedsiębiorca?

Po dopięciu urzędowych formalności na ostatni guzik, przedsiębiorca powinien rozważyć założenie swojej firmie konta w banku. W przypadku małych jednoosobowych działalności nie ma obowiązku zakładania osobnego konta dla firmy, ale dzięki takiemu postępowaniu pieniądze prywatne nie mieszają się z firmowymi. Ja od razu zdecydowałem się na taki krok, ponieważ posiadanie konta firmowego jest wymogiem przy ubieganiu się o dotację z Unii Europejskiej.

Czy masz jakieś rady dla innych początkujących przedsiębiorców?

Zakładanie firmy w praktyce

Szymon Tuszyński

Przede wszystkim nie bójcie się szukać pomocy u osób bardziej doświadczonych. Warto zapoznać się z ofertą lokalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości, a także innych pozarządowych organizacji, które zajmują się promowaniem inicjatywy samozatrudnienia i pomagają początkującemu przedsiębiorcy w uzyskaniu dotacji na rozpoczęcie działalności. Ja miałem okazję wziąć udział w projekcie „Na swoim – nowa perspektywa zawodowa dla Dolnoślązaków”, organizowanym przez Centrum Wspierania Biznesu EUROPEA oraz Stowarzyszenie „Centrum Wspierania Przedsiębiorczości”. Zyskałem dzięki niemu dostęp do osobistego doradcy, a także miałem okazję skorzystać z szeregu użytecznych szkoleń, dzięki którym dowiedziałem się m.in. czym różnią się poszczególnie formy opodatkowania oraz która będzie dla mnie najkorzystniejsza. Miałem również okazję wziąć udział w szkoleniu, podczas którego uczyliśmy się pisać biznesplany. To właśnie dzięki wiedzy zaczerpniętej z tych zajęć mogłem stworzyć biznesplan, który stanowił podstawę przyznania mojej firmie unijnych dotacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *