Wzrost zaufania wobec ubezpieczeń dla firm w sektorze MŚP

Najnowsze wyniki Barometru EFL na III kwartał 2018 roku wykazały, że towarzystwa ubezpieczeniowe coraz większą wagę przykładają do obsługi sektora MŚP. Do tej pory największy nacisk w obrębie tego sektora kładziony był na kredyty i leasingi, jako najpopularniejsze produkty wspierające małe i średnie biznesy. Na podstawie najnowszych wyników badań oszacowano, że aż 49% badanych chce postawić na ubezpieczenie majątku firmy. Jest to pierwszy taki wynik w historii badania, co świadczy o zmianie podejścia przedsiębiorców do produktów takich jak ubezpieczenia. Kredyty i leasingi uplasowały się dopiero na drugim i trzecim miejscu.

MŚP stawia na ubezpieczenia

Sytuacja ta wynika z urozmaicenia oferty towarzystw ubezpieczeniowych i stworzenia produktów, które w największym stopniu będą odpowiadały wymaganiom sektora MŚP. Wpłynęło to znacząco na wzrost zaufania przedsiębiorców wobec ubezpieczeń dla firm.

Mirosław Kuźmiński z ANG Spółdzielni tłumaczy obecną sytuację w następujący sposób: „To nie jedyna zmiana, jaka zaszła na rynku ubezpieczeń w ostatnich latach. Przedsiębiorcy mogli także zwrócić uwagę na udogodnienie, jakim jest szybszy i prostszy niż kilka lat temu proces zawarcia umowy ubezpieczenia. Wszystko dzięki zwiększeniu kompetencji pośredników – dziś np. mniej spraw wymaga decyzji underwritingu. Nie bez znaczenia jest także rosnący poziom wiedzy doradców ubezpieczeniowych, którzy potrafią pokazać rzeczywiste korzyści z ubezpieczenia i dopasować produkt do potrzeb firmy.”

Większa troska i szybsza reakcja na potrzeby firm

Proces likwidacji szkód po stronie towarzystw ubezpieczeniowych jest stale udoskonalany i usprawniany. Obecnie funkcjonuje on znacznie lepiej niż kilka lat temu. Jest to czynnik, który przekonuje przedsiębiorców do ubezpieczenia swojego biznesu, a świadomość, że mogą liczyć na szybki zwrot pieniędzy dzięki odpowiedniej polisie sprawia, że mają większe poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo Mirosław Kuźmiński zauważa, że towarzystwa ubezpieczeniowe dostrzegają także fakt, iż MŚP poza ubezpieczeniem majątku, oczekują także innych form zabezpieczeń biznesu. W odpowiedzi na ich zapotrzebowanie oferowane są polisy obejmujące np.: ubezpieczenie OC członków zarządu, ochronę prawną i podatkową lub zyskujące na znaczeniu w ostatnim czasie cyberbezpieczeństwo.

„Z naszego doświadczenia wynika, że obecnie dla prawidłowej działalności pośredników ubezpieczeniowych niezbędne jest posiadanie w ofercie pełnej gamy ubezpieczeń dla MŚP, w oparciu o kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu mogliśmy np. w ostatnim czasie ubezpieczyć tak nietypowe rzeczy, jak koparki kryptowalut czy silnik lotniczy.” – dodaje Mirosław Kuźmiński.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *