Wzrost zainteresowania faktoringiem. Rekordowe 26,7% w 2018 roku

Branża faktoringowa w ubiegłym, 2018 roku odnotowała rekordowy wzrost wartości wierzytelności, którymi zarządza. Ich łączna suma wyniosła 242,8 mld zł, co stanowi o 26,7% więcej niż w roku 2017. Usługa ta pokryła w 2018 roku 14,5 mln faktur, a zdecydowało się na nią 17 tysięcy polskich przedsiębiorców. Informacje te pochodzą z danych Polskiego Związku Faktorów, który skupia 30 członków: 5 banków komercyjnych, 21 wyspecjalizowanych firm faktoringowych, dwa podmioty o statusie partnera oraz 2 członków honorowych.

Rozwój branży faktoringowej w Polsce

Po wzrostach blisko 17% na koniec 2017 roku wydawało się, że trudno będzie ten wynik przebić, tymczasem potrzeby przedsiębiorców odnośnie elastycznego finansowania są tak duże, że na koniec 2018 roku mówimy o wzroście blisko 27%. To największy wzrost obrotów w ciągu ostatnich ośmiu lat. To także absolutnie wyjątkowy i rekordowy wynik, jeśli chodzi o produkty finansowe dla firm. W rzeczywistości wzrost branży faktoringowej jest jeszcze większy, bo duża część nowych firm na tym rynku pozostaje poza Polskim Związkiem Faktorów i ich wyniki nie są wliczane do zbiorczych danych. Uzyskany wzrost zadaje kłam opiniom tradycjonalistów uważających, że faktoring to usługa wyłącznie na czas bessy i regresu gospodarczego. Okazuje się – o czym ja od dawna mówiłem – że w wielu branżach faktoring może być narzędziem wzrostu i rozsądnej polityki przedsiębiorstwa także w czasie dobrej koniunktury gospodarczej – PKB Polski wzrósł w 2018 r. o 5,1 proc. Czas przestać myśleć o faktoringu wyłącznie jako o ratunku w trudnej sytuacji i narzędziu awaryjnego ratowania płynności.” – mówi Rafał Tomkowicz, Redaktor Naczelny Bliżej Biznesu.

Powyższe fakty potwierdzają, że branża faktoringowa w Polsce mocno się rozwija. Przybliża nas to do standardów znanych już w wielu krajach Unii Europejskiej. Faktorzy wychodzą naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, oferując im pomoc w przypadku opóźnienia w płatnościach od kontrahentów, a także wsparcie w świetle nowej ustawy o podzielonej płatności VAT. Na potrzebę wykorzystania faktoringu wśród firm wpływa także brak siły roboczej i rosnące koszty płacowe. Firmy oferujące usługi faktoringu chcą ułatwić polskim przedsiębiorcom prowadzenie biznesu i dokładają wszelkich starań, by przyspieszyć czas rozpatrywania wniosków, zmniejszyć koszty i prowizje. Ponadto, pojawiające się na rynku fintechy wypełniające nisze, proponują coraz atrakcyjniejsze oferty – np. finansowanie faktur o wartości już od 100 zł.

Jak wyglądają dalsze prognozy?

Specjaliści oceniają, że pomimo dotychczasowych, dużych wzrostów popularności, najbliższe lata dla branży faktoringowej będą równie sprzyjające. Ma ona jeszcze spory potencjał, a polityka banków pozostanie ostrożna. W dodatku może ona się zaostrzać w związku z prawdopodobnie zbliżającym się spowolnieniem gospodarczym.

Efekt spowolnienia, jeśli zadziała, to na pewno z opóźnieniem wykraczającym poza obecny rok. Z tej perspektywy, przynajmniej przejściowo, rynek faktoringu skorzysta, gdyż firmy faktoringowe są z definicji w rzeczywistości bardziej elastyczne niż banki. Dopóki kredyty bankowe są dość drogie i trudno dostępne dla małych lub krótko funkcjonujących na rynku firm, faktoring będzie zyskiwał na popularności. Obecnie banki raczej poszerzają tzw. „czarne listy” branż, które z akcji kredytowej są wyłączone. W takich zestawieniach są firmy transportowe, budowlane, czy IT.” – dodaje Rafał Tomkowicz.

Według prognoz, w roku 2019 największa szansę na rozwój mają mniejsze, pozabankowe firmy faktoringowe ze względu na ofertę kierowaną do szerokiej grupy potencjalnych klientów. Faktorzy związani z bankami, wobec swoich klientów stawiają większe wymagania i skupiają się przede wszystkim na pakietach faktur oraz większej ilości kontrahentów zgłaszanych do faktoringu. Natomiast firmy oferujące faktoring dla mniejszych przedsiębiorstw, zapewniają możliwość wykupienia nawet pojedynczych wierzytelności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *