Wynajem turystyczny – dobry sposób na biznes?
Home / Wiadomości / Wynajem turystyczny – dobry sposób na biznes?

Wynajem turystyczny – dobry sposób na biznes? 85

Wiele osób, chcąc zapewnić sobie dochód pasywny, planuje w niedalekiej przyszłości zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem długoterminowy. Tymczasem dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem staje się obecnie wynajem turystyczny, który wymaga od właściciela większego wkładu energii, ale także przynosi dużo większe zyski.

Wynajem turystyczny podbija rynek

Dotychczas wynajem turystyczny kojarzył nam się przede wszystkim z nadmorskimi czy górskimi miejscowościami, do których tłumy Polaków co roku udają się na wakacyjny wypoczynek. Obecnie trendy te ulegają zmianie, a wynajem krótkoterminowy staje się coraz bardziej popularny we wszystkich większych miastach na terenie naszego kraju, np. w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. Taka forma najmu stanowi coraz bardziej atrakcyjną alternatywę dla pobytów w hotelach, które kojarzą nam się z bezosobowymi pokojami i mechaniczną obsługą. Coraz bardziej cenimy sobie prywatność, dostęp do kuchni i brak konieczności współdzielenia przestrzeni z innymi hotelowymi gośćmi. W ten sposób sezonowy biznes zmienia się w taki, z którego zyski można czerpać przez cały rok.

Wynajem mieszkań i apartamentów na doby to usługa, którą zainteresowani są obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski w celach turystycznych, osoby podróżujące po kraju w celach wypoczynkowych, ale także pracownicy i właściciele firm, którzy podróżują w celach biznesowych. Krótkoterminowy wynajem mieszkania to także doskonałe rozwiązanie tymczasowe, które pozwala zminimalizować straty w martwym okresie, kiedy stali lokatorzy (np. studenci), wyjechali do domów na wakacje. To właśnie z takich powodów ten rodzaj najmu przyciąga coraz większą uwagę nie tylko konsumentów, ale również osób, które szukają sposobów na zapewnienie sobie dodatkowego źródła dochodu.

Więcej pracy = większy zarobek

Niestety wynajem mieszkania na doby wymaga od jego właściciela dużo więcej wysiłku niż wynajem długoterminowy. Z taką formą najmu wiąże się bowiem nie tylko zapewnienie gościom odpowiedniego lokum, ale także odpowiadanie na ich potrzeby w czasie trwania współpracy. Po każdym gościu należy posprzątać i przygotować mieszkanie na przyjęcie nowych lokatorów, a także naprawić ewentualne szkody i wymienić zużyty sprzęt. Przy wynajmowaniu mieszkania na doby, może się to okazać wyczerpującą pracą. Wynajem krótkoterminowy wymaga także wielu wyrzeczeń – przeżywa swój rozkwit w trakcie sezonu turystycznego, dlatego możemy zapomnieć o wakacjach czy spokojnym spędzaniu Świąt z rodziną. Jest to jednak wysiłek opłacalny – nieruchomość w dużych miastach wynajmowana na doby może przynieść niemal dwa razy większy dochód niż tradycyjny najem długoterminowy. Oczywiście w każdej chwili możemy także skorzystać z usług firmy zarządzającej tego typu nieruchomościami i oddać sprawy w ręce profesjonalistów, jednak wówczas musimy liczyć się z dodatkowym kosztem.

Polska wynajmem stoi

Inwestowanie w nieruchomości postrzegane jest w naszym kraju jako sposób na pewny i bezpieczny zysk, dlatego coraz większa liczba Polaków rozważa zakup własnych czterech kątów właśnie w tym celu. Tymczasem zakup mieszkania na wynajem może przynieść zysk nie tylko w postaci wpływów z czynszu, ale także ze względu na wzrost wartości samej nieruchomości. W Polsce systematycznie rosną ceny mieszkań, a nasz kraj jest w czołówce państw europejskich pod względem wysokości średniego zysku z wynajmu mieszkania. Obecnie najbardziej opłacalnymi lokalizacjami do tego typu inwestycji są oczywiście Warszawa i Wrocław, jednak koszt wynajmu mieszkania wzrasta także w Łodzi, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Wynajmowanie mieszkań to wspaniały pomysł na dodatkowy dochód. Taka inwestycja przynosi stały, comiesięczny zysk i pozwala przez wiele lat czerpać korzyści finansowe z jednorazowego wydatku. Inwestowanie pieniędzy w nieruchomości powinno być jednak poprzedzone analizą konkurencji i wnikliwym rozpoznaniem rynku. Kupno mieszkania na wynajem pod turystów rządzi się swoimi prawami, a najważniejszym z nich jest lokalizacja – nikogo nie skusi mieszkanie położone na obrzeżach miasta, które w dodatku jest słabo skomunikowane z centrum. Rola lokalizacji przy wynajmie dla turystów jest kluczowa, dlatego powinna być czynnikiem decydującym o opłacalności danej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites