Uwaga! Oszuści podszywają się pod KRS

Co jakiś czas na polskim rynku robi się głośno o przypadkach wyłudzenia pieniędzy poprzez podszywanie się pod organy państwowe. Już w 2012 r. można było usłyszeć o pierwszych próbach podszywania się pod KRS. Obecnie sytuacja się powtarza. Czy za tymi działaniami stoją ci sami oszuści?

W 2012 r. grupa oszustów wysyłała listy do przedsiębiorców. W korespondencji proponowała im dokonanie płatnego wpisu do prowadzonego przez siebie rejestru. Za wpis do Krajowego Rejestru Sądownego żądali oni 400 zł. Z kolei zignorowanie pisma miało być powodem wyciągnięcia przykrych konsekwencji wobec właściciela firmy.

Spółka „Krajowy Rejestr Sadowny s. z o.o.” nazwą nawiązywała do Krajowego Rejestru Sądowego, dlatego nieuważny przedsiębiorca łatwo mógł nabrać się na oszustwo. Korespondencja zawierająca informacje o rzekomym obowiązku zapłaty powoływała się również na wiele przepisów prawnych, dzięki czemu tekst miał przywodzić na myśl oficjalne pisma KRS.

Z informacji podanych przez czasopismo Lege Artis wynika, że obecnie oszuści rozsyłają informacje sugerujące konieczność uiszczenia opłaty w wysokości ponad 470 zł. To koszt rzekomej publikacji „Wpisu Pierwszego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym” na stronie krs.on-line.com.pl. Jednak po otrzymaniu takiego pisma w żadnym wypadku nie należy spełniać żądań oszustów. Za brak uregulowania rzekomych kosztów nie grozi przedsiębiorcy żadna kara. Korespondencja tego typu to wyłącznie próba wyłudzenia.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *