TSUE dał przedsiębiorcom broń do walki z kontrolą skarbową

kobieta z dokumentami

Rewolucyjny wyrok wydał niedawno Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Dzięki niemu polscy przedsiębiorcy otrzymali broń w walce z nieuczciwymi postanowieniami kontroli skarbowych. Lepszą ochronę zapewni im możliwość kwestionowania zgromadzonych przez urząd dowodów.

Przełomowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zapadł niedawno w sprawie przedsiębiorców. Wynika z niego, że od teraz organy podatkowe muszą przedstawiać przedsiębiorcom wszystkie dowody, na podstawie których zamierzają wydać swoją decyzję. Właściciel biznesu będzie miał natomiast szansę do kwestionowania ich.

Warto dodać, że prawo to obejmuje nie tylko wszystkie nowe kontrole skarbowe, ale także zakończone już postępowania administracyjne oraz sprawy, w których zapadły już prawomocne wyroki sądowe. To daje przedsiębiorcom ogromne możliwości w walce z niesprawiedliwymi wyrokami kontroli skarbowych. Może nawet przesądzić o dalszym istnieniu firm, które do tej pory skazane były na zamknięcie ze względu na wysokie kary nałożone przez skarbówkę.

Nowe możliwości dla przedsiębiorców

Wszystko zaczęło się od wyroku z dnia 16 października 2019 r. w sprawie węgierskiej spółki Glencore Agriculture Hungary Kft. TSUE orzekł w nim, że urząd skarbowy nie może dowolnie wykorzystywać przeciwko przedsiębiorcy dowodów zebranych w sprawach innych firm i osób fizycznych.

Takie dowody obciążające innych przedsiębiorców bardzo często mogą być bowiem składane pod wpływem zastraszenia lub obietnicy uniknięcia odpowiedzialności czy złagodzenia kary. Często zeznania te są później odwoływane, jednak organy skarbowe nie ujawniają już tego typu informacji.

Ponadto specjaliści podkreślają, że organy skarbowe mają tendencję do wykorzystywania jedynie tych fragmentów zeznań, które odpowiadają ich hipotezom. Z kolei oskarżeni przedsiębiorcy nie mieli dotychczas nawet cienia szansy na odniesienie się do zgromadzonych dowodów, co uniemożliwiało ich obronę.

Wyrok TSUE ustanawia, że przy każdorazowym włączeniu do akt sprawy materiału z innego postępowania urząd skarbowy będzie musiał udowodnić, że pozyskał te dowody zgodnie z prawem. W przeciwnym wypadku sąd administracyjny może je pominąć.

Ponadto organ podatkowy ma obowiązek zapoznania przedsiębiorcy z wszelkimi zgromadzonymi w jego sprawie dowodami, na podstawie których zamierza wydać decyzję.

Rząd milczy w sprawie

Niestety nadal bardzo niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z możliwości skorzystania z tego rozwiązania. Specjaliści podkreślają, że polski rząd nie nagłaśnia wyroku TSUE w obawie o wysokie rekompensaty, które będzie musiał płacić właścicielom pokrzywdzonych firm.

Tylko do 15 listopada 2019 r. mieli czas przedsiębiorcy, którzy chcieli złożyć wniosek o wznowienie postępowania w sprawach dotyczących odliczenia/zwrotu VAT. Potwierdził to rzecznik MŚP, Adam Abramowicz:

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali niekorzystne decyzje fiskusa w sprawach dotyczących odliczenia/zwrotu VAT, powinni rozważyć wniosek o wznowienie swoich postępowań.

Niestety termin wznawiania postępowań właśnie upłynął. Wynosił bowiem jedynie 30 dni od dnia publikacji sentencji orzeczenia TSUE w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *