Tarcza 4.0 wprowadza zmiany w zakresie umorzeń pożyczek dla mikroprzedsiębiorców

przedsiębiorca z pieniędzmi

W tym tygodniu Andrzej Duda podpisał kolejny pakiet zmian, których celem jest walka z negatywnym wpływem epidemii na polską gospodarkę. Tarcza 4.0 reguluje m.in. zasady korzystania z umorzenia pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. 

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy mającej zapobiegać negatywnym skutkom epidemii koronawirusa. W pakiecie zmian znalazły się m.in. zapisy dotyczące nisko oprocentowanych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, które do połowy czerwca przyznano już ponad 1,4 mln osobom.

Dzięki podpisanej właśnie ustawie mikroprzedsiębiorcy nie będą już musieli samodzielnie składać wniosków o umorzenie pożyczki do 5 tys. zł. Tarcza 4.0 przewiduje, iż taka pożyczka wraz z odsetkami będzie podlegała automatycznemu umorzeniu. Jedynym warunkiem, który musi spełnić mikroprzedsiębiorca, jest konieczność prowadzenia działalności gospodarczej przez okres trzech miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Nowa Tarcza Antykryzysowa zabrania także poddawania środków pochodzących z pożyczki egzekucjom sądowym lub administracyjnym. Tym samym środki te mają być wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.

Jak skorzystać z pożyczki?

O pożyczkę mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzili swoją działalność przed 1 kwietnia 2020 r. W tym celu powinni złożyć wniosek do lokalnego powiatowego urzędu pracy (PUP) po ogłoszeniu naboru przez jego dyrektora. Wniosek mogą złożyć również przez internet na stronie praca.gov.pl lub w postaci papierowej.

Środki pozyskane w ramach pożyczki są przelewane w całości na podany przez mikroprzedsiębiorcę numer konta. Po zaakceptowaniu wniosku przez PUP transfer pieniędzy odbywa się maksymalnie w ciągu dwóch dni roboczych. Gotówkę należy wykorzystać na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, np. opłacenie podatków i składek lub pokrycie kosztów wynajmu lokalu.

Inne regulacje Tarczy 4.0:

  • dopłaty do kredytów dla firm w trudnej sytuacji,
  • wakacje kredytowe,
  • wydłużony (do 28 czerwca) okres przysługiwania zasiłku opiekuńczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *