Pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych przez przedsiębiorców – wyniki badania

W sierpniu 2018 roku Instytut Keralla Research przeprowadził badanie na zlecenie firmy faktoringowej NFG. Tytuł badania to: „Finansowanie działalności przez mikro, małe i średnie firmy w Polsce”, a dotyczyło ono przede wszystkim preferencji polskich przedsiębiorców w zakresie pozyskiwania środków finansowych w formie pożyczek i kredytów.

Badanie pokazało, że firmy z sektora MŚP jako zewnętrzne formy finansowania bieżącej działalności wybierają najczęściej kredyty bankowe (16,2%), natomiast w zakresie rozwoju biznesu, stawiają na limit w koncie firmowym (16%). Druga opcja jest dla właścicieli firm atrakcyjna ze względu na mniejsze koszty i oszczędność czasu. Jako finansowanie inwestycji, przedsiębiorcy preferują leasingi.

Innymi formami finansowania bieżących wydatków firmy, które wskazali przedsiębiorcy są: faktoring (3,4%) – jego zaletą jest łatwy dostęp przez internet oraz dotacje (2,4%), które zachęcają niskim kosztem.

Największe znaczenie dla przedsiębiorców podczas wyboru instrumentów finansowych mają: niski koszt, mało formalności, dostępność przez Internet i krótki czas oczekiwania.

„W tym miejscu warto podkreślić, że faktoring jest zarówno łatwym, jak i tanim narzędziem finansowym. W odróżnieniu od dotacji nie wymaga aż tylu formalności czy znajomości procedur, a w przeciwieństwie do kredytu, nie zmusza do zaciągania nowych zobowiązań. Faktoring uwalnia środki zamrożone w fakturach, czyli de facto pozwala w szybki i łatwy sposób odzyskać pieniądze, na które normalnie musielibyśmy czekać. Mało tego, pozyskane środki możemy przeznaczyć na dowolny cel, taki jak choćby przedświąteczne prezenty dla kontrahentów czy inne, niespodziewane wydatki” – wyjaśnia Dariusz Szkaradek, prezes Zarządu firmy faktoringowej NFG.

Po jakie kwoty sięgają firmy?

Wyniki przeprowadzonego na zlecenie NFG badania zobrazowały podejście przedsiębiorców do pożyczania pieniędzy i wygląda na to, że podczas podejmowania decyzji kredytowych kierują się oni rozsądkiem. Duża część osób biorących udział w badaniu przyznała, że nie wspiera się żadnymi zewnętrznymi środkami dla finansowania bieżącej działalności, a ci przedsiębiorcy, którzy sięgają po wsparcie, podchodzą do swoich zobowiązań z dużą dozą ostrożności. Ponadto, od ubiegłorocznego badania dotyczącego tej tematyki, zmieniły się potrzeby finansowe firm. W 2017 roku aż 64,1% przedsiębiorstw deklarowało, że na bieżącą działalność potrzebuje ponad 50 tys. zł dofinansowania. W tym roku taką kwotę wskazywało zaledwie 44% firm z sektora MŚP. Dodatkowo, w zeszłorocznym badaniu 17,3% firm zapewniało, że wystarcza im w tym celu mniej niż 50 tys. zł. W obecnym badaniu takie deklaracje składa już 30,7% przedsiębiorców.

Kolejna informacja, jaka została pozyskana dzięki badaniu mówi o tym, że co piąty przedsiębiorca pożycza ponad 200 tys. zł. Na takie sumy decydują się przeważnie firmy, które zatrudniają 10-49 pracowników i są to częściej producenci niż usługodawcy. Firmy świadczące usługi twierdzą, że na regulowanie bieżących wydatków potrzebują z reguły dodatkowe 10-25 tys. zł.

Leasing czy faktoring? Wybór zależy od wielkości inwestycji

Finansowanie bieżącej działalności różni się od finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach. W przypadku inwestycji, firmy również decydują się na kredyty bankowe (16,6%), jednak zdecydowanie częściej wybór pada na leasing (26,8%). Najrzadziej są to dotacje, długoterminowe wynajmy, pożyczki od innych spółek lub faktoring.

„Faktoring nie jest lekarstwem na duże wydatki inwestycyjne, lecz dla przedsiębiorstw z niewielkimi potrzebami może być doskonałą alternatywą na sfinansowanie fakturami mniej kosztownych zakupów.” – twierdzi Dariusz Szkaradek.

Potwierdza to również Mirosław Sędłak, zarządzający programem Rzetelna Firma w ramach Kaczmarski Group: – „W przypadku mikro- i małych firm inwestycje najczęściej sięgają kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Są to przeważnie inwestycje w drobny sprzęt, narzędzia czy szkolenia podnoszące kwalifikacje. Jeśli przyjmiemy, że średnia wartość faktury w MŚP to 4000-5000 zł, okazuje się, że takie wydatki z powodzeniem można pokryć z faktur. Jest to nawet dużo bardziej korzystnie i bezpieczne, niż wikłanie się w inne zobowiązania finansowe. Z takiej opcji korzystają przede wszystkim małe firmy transportowe, budowlane i usługowe.”

 

NFG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *