Pożyczki płynnościowe na ratunek MŚP

Jednym z elementów Tarczy Antykryzysowej są pożyczki płynnościowe. Już pod koniec miesiąca właściciele mikro-, małych i średnich firm będą mogli skorzystać z finansowania na preferencyjnych warunkach. 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały umowę na uruchomienie specjalnych pożyczek płynnościowych dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Będą ich udzielać pośrednicy finansowi wybrani przez BGK.

Lista podmiotów udzielających pożyczki w konkretnych regionach zostanie opublikowana pod koniec kwietnia na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Wówczas ruszy także nabór wniosków wyjaśnia Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska SA.

Pod koniec kwietnia podmioty współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zaczną udzielać preferencyjnych pożyczek dla firm z sektora MŚP. To rozwiązanie zapowiedziane w rządowej Tarczy Antykryzysowej, która ma wesprzeć polskich przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Dostęp do preferencyjnego finansowania ma pomóc w zachowaniu płynności finansowej w obliczu pandemii. W tej chwili jest to bowiem jedno z największych wyzwań stojących przed firmami.

Za pomocą pożyczki płynnościowej polscy przedsiębiorcy będą mogli sfinansować wynagrodzenia pracowników, uregulować zaległości wobec kontrahentów czy opłacić czynsz za wynajem lokalu. Wszystkie pożyczki płynnościowe zostaną sfinansowane z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Na wsparcie polskich firm z sektora MŚP przeznaczono 400 mln zł, ale w przyszłości ta kwota może jeszcze wzrosnąć.

Pożyczki płynnościowe mają być połączone z dotacją. To oznacza, że przedsiębiorcy korzystający z takiego rozwiązania będą spłacać wyłącznie pożyczony kapitał. Nie ma mowy o żadnych odsetkach czy dodatkowych kosztach. Rząd zakłada, że dzięki dodatkowemu finansowaniu firmom będzie łatwiej przetrwać ten ciężki okres – podkreśla Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska SA.

Cechy pożyczki płynnościowej:

  • Pożyczka w wysokości do 15 mln zł
  • Okres spłaty do 6 lat
  • Bez wkładu własnego
  • Dostępna dla wszystkich branż
  • Brak dodatkowych opłat
  • Jedna firma może podjąć kilka pożyczek pod warunkiem, że ich łączna kwota nie przekroczy 15 mln zł
  • Uproszczone zabezpieczenie pożyczki (dla jednostkowych pożyczek w wysokości do 100 tys. zł jedynym wymaganym zabezpieczeniem będzie weksel in blanco)
  • Brak określonego katalogu wydatków (dzięki temu przedsiębiorca sam może zdecydować o tym, na jakie potrzeby przeznaczyć pozyskane środki)
  • Półroczna karencja w spłacie (dzięki temu można rozpocząć spłatę zobowiązania dopiero po upływie pół roku od jego zaciągnięcia)
  • Wakacje kredytowe (możliwość skorzystania z dwumiesięcznych wakacji kredytowych raz w roku przez pierwsze dwa pierwsze lata spłaty pożyczki)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *