W Polsce działa już 3 mln jednoosobowych firm

W ubiegłym roku zarejestrowano najwyższą w historii liczbę jednoosobowych działalności gospodarczych. Pod koniec listopada elektroniczna baza przedsiębiorców wpisanych do rejestru REGON osiągnęła rekordową wartość 3,001 mln.

3,001 mln zarejestrowanych działalności gospodarczych to najwyższy odnotowany wynik od momentu prowadzenia obserwacji, czyli od 2012 r. To właśnie na początku owego roku Główny Urząd Statystyczny rozpoczął publikację elektronicznej bazy przedsiębiorców wpisanych do rejestru REGON. Do ubiegłego roku liczba ta nigdy nie osiągnęła poziomu 3 mln. 2017 r. przyniósł jednak znaczny wzrost zainteresowania Polaków „przejściem na swoje”, a co za tym idzie – wzrost aktywności Polaków w sektorze MŚP. W ciągu ostatniego roku co miesiąc przybywało średnio aż 24,5 tys. nowych firm.

Dogodne warunki do rozwoju

Na rekordowy wzrost przedsiębiorczości u Polaków mają wpływ dogodne warunki panujące obecnie na polskim rynku. Większość właścicieli jednoosobowych firm deklaruje, że zdecydowało się na założenie działalności ze względu na niskie koszty jej prowadzenia, obniżoną składkę ZUS itp. Początkujący przedsiębiorcy mogą również liczyć na wsparcie w postaci dotacji oraz szkoleń organizowanych właśnie dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. Obecnie na polskim rynku organizuje się coraz więcej tego rodzaju form pomocy.

Na wzrost liczby zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych wpływa także ujemny wynik bilansu porównania między kosztem zatrudnienia pracownika a kosztem utrzymania jednoosobowej firmy. Dla pracodawców rozwiązaniem dużo bardziej opłacalnym jest zamówienie kilku podwykonawców niż zwiększenie zatrudnienia.

Coraz więcej przedsiębiorców

Listopad 2017 r. był już kolejnym miesiącem, w którym liczba zarejestrowanych firm przewyższyła liczbę odnotowanych wyrejestrowań. W ciągu owego miesiąca wyrejestrowało się zaledwie 20,1 tys. jednoosobowych działalności. To wynik bardzo niski w porównaniu z miesiącem poprzedzającym. To także bardzo dobry wynik w porównaniu do średniej liczby wykreśleń z bazy odnotowanych podczas ostatniego roku, która wynosiła około 21,6 tys. wypisów. Specjaliści podkreślają, że 2017 r. okazał się prawdziwym fenomenem w porównaniu do lat poprzednich. To właśnie w tym roku zarejestrowało się najwięcej jednoosobowych firm, a jednocześnie najmniej takich firm zostało wyrejestrowanych.

Te obiecujące wyniki mogą zaledwie stanowić zapowiedź przed tym, co w ciągu najbliższych lat czeka polski rynek. Najniższa liczba wyrejestrowanych firm od 4 lat oraz najwyższa w historii liczba zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych mogą być sygnałem, że osoby przedsiębiorcze coraz lepiej radzą sobie na polskim rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *