Polacy chętnie wynajmują auta. Padł rekord!

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) na podstawie przeprowadzonych analiz poinformował, że w III kwartale 2018 roku, Polska osiągnęła najwyższy wynik wynajmu długoterminowego aut. Liczba samochodów objętych długoterminowym wynajmem, czyli na okres dłuższy niż 2 lata, w III kwartale 2018 roku wzrosła o 17% r/r, co stanowi najwyższą wartość w historii notowań PZWLP. W oficjalnym komunikacie można przeczytać, że firmy z branży wynajmu długoterminowego (zwanej także CFM – Car Fleet Management) w okresie od VII – IX 2018 r. zakupiły o blisko 37 proc. więcej nowych samochodów osobowych, niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Firmy głównym filarem rynku motoryzacyjnego

Prezes PZWLP Grzegorz Szymański, który pełni także funkcję dyrektora generalnego Arval Polska w następujący sposób określił tę rekordową sytuację: „W III kwartale tego roku, ich [firm] znaczenie w tym zakresie było wyjątkowo duże, gdyż firmy zakupiły w tym czasie blisko 100 tys. nowych aut osobowych. Oznacza to, że były nabywcami aż ponad 76% wszystkich sprzedanych w salonach w naszym kraju samochodów. Przedsiębiorcy kupili od lipca do września o ponad 27% więcej nowych aut osobowych, niż w analogicznym okresie rok wcześniej.”

W oficjalnym komunikacie PZWLP, Grzegorz Szymański dodał także: „Patrząc na tempo wzrostu bieżącej sprzedaży aut w wynajmie długoterminowym, od dłuższego czasu obserwujemy także inny ważny trend, a mianowicie, że liczba samochodów kupowanych na potrzeby wynajmu długoterminowego rośnie znacznie szybciej niż liczba aut kupowanych ze środków własnych, na kredyt i z wykorzystaniem klasycznego leasingu finansowego.”

Wykorzystywanie przez duże firmy i korporacje możliwości długoterminowego wynajmu aut nie jest niczym zaskakującym już od wielu lat. Jednak udział tego rodzaju wynajmu wśród sektora małych i średnich firm jest dość niski. PZWLP dostrzega w tym obszarze rosnący potencjał, który może przełożyć się na tempo rozwoju długoterminowego wynajmu aut w Polsce.

Polacy coraz bardziej ekologiczni

Warto zaznaczyć również, że Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ekologię. Popularność silników Diesla znacznie spadła w III kwartale 2018 roku. Stanowiły one wówczas 2/3 (62,2%) ogółu pojazdów, a ich udział w łącznej flocie w wynajmie długoterminowym w ciągu jednego roku uległ zmniejszeniu o 5,3%. Diesle powoli tracą swoją dominującą pozycję na rzecz silników benzynowych (1/3 całego udziału – wzrost o 4,5% r/r) oraz coraz popularniejszych aut z napędami hybrydowymi i elektrycznymi (1,5% udziału – wzrost o 0,8% w porównaniu z poprzednim rokiem). W przypadku ekologicznych samochodów, zdecydowana większość klientów wybiera jednak te z napędem hybrydowym.

Wzrost w sektorze Rent a Car

Wraz ze wzrostem w wynajmie długoterminowym, wyraźny skok odnotowała w Polsce także branża Rent a Car. W PZWLP jest ona reprezentowana przez 7 sieciowych polskich i międzynarodowych wypożyczalni samochodowych. Łączna flota firm z tego sektora wyniosła w III kwartale 2018 roku 31 tysięcy samochodów osobowych. Przeprowadzone analizy wykazały, że branża Rent a Car rośnie w tempie 30,1% r/r.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów to organizacja, która funkcjonuje na rynku flotowym i skupia najważniejsze i największe firmy wynajmu krótko-, średnio- i długoterminowego samochodów osobowych i dostawczych. Firmy te reprezentują ok 80% rynku w Polsce.

pzwlp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *