Jak podnieść efektywność newslettera?

efektywny mailing

Mateusz Rau Senior Relationship Manager Leads Mansion

Newsletter pozwala w łatwy i szybki sposób regularnie informować subskrybentów o naszej aktywności. Jego rozsyłanie może przynieść znaczne korzyści przede wszystkim w formie wzrostu zainteresowania naszymi produktami czy usługami. Jak podnieść efektywność newslettera, by zyskać wielu nowych klientów?

Zacznijmy od segmentacji bazy

W dzisiejszych czasach nie wystarczy posiadać czyjś adres mailowy, aby skutecznie “robić mailing”. Dzięki poznaniu dodatkowych danych odbiorcy jak: płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy zainteresowania możemy lepiej trafić z odpowiednim przekazem. Podział baz jest istotny gdy naszym celem jest dotarcie z konkretnym przekazem to grupy osób, które interesują się obszarem, którego przekaz dotyczy. Jeśli nasza wiadomość ma charakter ogólny, a wysyłka oferty następuje bez segmentowania odbiorców to bardzo prawdopodobne, że nasz newsletter trafi do osób, które po otrzymaniu go od razu się wypiszą. Nasuwa się pytanie jak dokonać segmentacji bazy posiadając jedynie adres mailowy? Jednym ze sposobów jest zadanie pytania odbiorcom o ich zainteresowania w przekazie mailingowym i na tej podstawie próbować segmentować rekordy.

6:00 czy może 9:23?

Tak naprawdę nie ma złotej zasady, o której godzinie powinniśmy wysyłać mailing. Jedna zasada mówi, że wysyłka powinna zostać dostarczona przed 9:00 – kiedy większość osób siada przy komputerze, pijąc poranną kawę czyta maile. Inna teoria za najlepszą uznaje godzinę 9:30 zaś dla kolejna 10:00. Planując wysyłkę, należy pamiętać, że nasz rekord, który został przez nas pozyskany samodzielnie, prawdopodobnie w 60% przypadków jest także w innych bazach danych. Powtarzalność rekordów w wielu bazach przyczynia się to swego rodzaju walki o to, kto pierwszy dotrze do potencjalnego klienta ze swoim przekazem lub ofertą. Najlepszym sposobem jest przetestowanie naszych rekordów jest wykonanie testów A/B. Wyniki badania wskażą, która godzina wysyłki będzie dla naszej bazy najefektywniejsza. Bardzo istotną cechą mailingów powinna być regularność. Jeśli ustalimy już konkretną godzinę oraz konkretną ilość maili to powinniśmy być konsekwentni. Dzięki temu będziemy przyzwyczajali naszych odbiorców do naszego newslettera.

Testuj, testuj i jeszcze raz testuj….

Praca specjalisty ds. Email marketingu nie polega na ustawieniu kreacji mailingowej i wciśnięciu przycisku „wyślij”. Głównym zadaniem osoby odpowiedzialnej za newslettery są testy i optymalizacja. Testować powinniśmy wszystko: nadawcę, temat, obrazki, godzinę wysyłki, kolory, przycisk CTA (call to action). Nawet najdrobniejsza zmiana może mieć duże znaczenie przy wzroście wskaźników OR I  CTR. Wiele systemów wysyłkowych na polskim rynku daje możliwości robienia testów A/B dlatego powinniśmy z nich korzystać. Należy pamiętać, że w jednym mailu nie można testować wielu elementów jak kolory, wielkość guzika CTA i dane nadawcy. Każdy element powinien być testowany w osobnych wysyłkach.

Cześć Ania! Czy widziałaś już nowy wpis na  naszym blogu?

Korzystając z danych, które zbieramy o naszych rekordach, ważne jest ich umiejętne wykorzystanie w przekazie. Personalizacja w temacie maila nie wystarczy. Posiadając dane takie jak np.: miejsce zamieszkania, możemy poinformować naszego subskrybenta o zbliżających się szkoleniach w jego mieście czy promocjach produktów podając nazwy i adresy najbliższych sklepów, które je oferują.

Umieszczenie jak największej ilości danych spersonalizowanych w mailingu przyczynia się do budowania więzi nadawca – odbiorca, co ma duże znaczenia podczas dalszej konwersacji.

Ważne jednak aby w mailingu nie pojawiały się dane wrażliwe takie jak pełny adres zamieszkania czy nazwisko. Lepiej używać ogólnych danych naszej bazy, dotyczy to wysyłek cyklicznych, nie wysyłek po zakupowych.

AltTekst

Dodawanie obrazków do naszej wysyłki zwiększa efektywność newslettera, ale co w momencie kiedy nasz odbiorca nie będzie ich widział? Nierzadko w otrzymywanych newsletterach można dostrzec puste pola. Prawdopodobnie powinny znajdować się tam grafiki, których z różnych przyczyn jak m.in. ograniczenia nałożone przez operatora pocztowego nie  jesteśmy w ich stanie zobaczyć. Mając powyższe na uwadze, jeśli nasz newsletter stworzony jest tylko z samych obrazków warto dodać tekst zastępczy zachęcający do wykonania akcji, w przypadku kiedy obrazki się nie wczytują. Alt teksty należy dostosować do wymiarów danego obrazka.

Newsletter to nie wszystko!

Wysyłka newslettera nie może być jedyną formą komunikacji z naszą bazą. Działania promocyjne, kampanie w Social Mediach, telewizji, radio, newsletter,  kampania outdoor’owa muszą być spójne oraz równoległe ze sobą. Należy pamiętać, że każde medium reklamowe rządzi się swoimi prawami dlatego szczegółowe zaplanowanie strategii komunikacji jest tutaj bardzo ważne. Wysyłki newsletterowe bardzo dobrze sprawdzają jak uzupełnienie kampanii reklamowych.

Higiena bazy

Aby zwiększyć efektywność newslettera należy dbać o higienę bazy. Pamiętajmy, że ludzie co jakiś czas zmieniają adresy email. W związku z czym nasza wysyłka do nieaktywnego adresu nie ma sensu, warto więc co jakiś czas czyścić listę odbiorców. Prawie wszystkie systemy wysyłkowe podają nam ilość zwrotów maili i automatycznie usuwają je z bazy.

Najczęstsze błędy popełniane w wysyłce/treści newslettera

  • Zbyt duży rozmiar newsletter – najbezpieczniej tworzyć mailing o wymiarach do 600 pikseli szerokości.
  • Wysyłanie mailingu bez zgody – wysyłanie maili bez zgody jest niedozwolone. Podczas kiedy zbieramy własną bazę konieczne jest jej zarejestrowanie w GIODO
  • “Promocja”, “rabat”, “zniżka” – wszystkie hasła tego typu są w większości przypadków uznawane za niechciane I wpadają do SPAMU
  • Wysoka częstotliwość  wysyłania mailingów – optymalnie powinniśmy wysyłać od 2-4 newsletterów na miesiąc. Im częściej wysyłamy mailling do naszej bazy, tym większe prawdopodobieństwo, że dużo osób z automatu nie będzie go czytało I wrzuci go do SPAMU
  • Brak linku do podglądu – najczęściej umieszczamy go na samej górze newslettera, aby ułatwić dostęp do podglądu.

Jak nie zostać uznanym przez odbiorcę za spam.?

Najważniejszą rzeczą jest Identyfikacja z marką. W przypadku mailingu powinniśmy personalnie podchodzić do sprawy tak jak w rozmowie. Co jest ważne? Przedstawienie się, informacja kto do nas piszę. Ustawienie nadawcy jak: Ania z LeadsMansion, od razu buduje relację z odbiorcą i  jest wiadome kto oraz z jakiej firmy kieruje do nas przekaz. Po pewnym czasie subskrybenci będą kojarzyli panią Anie z cyklem dobrych wskazówek marketingowych i chętniej będą klikali w taki mailing.

Autor: Mateusz Rau Senior Relationship Manager Leads Mansion

1 komentarz do “Jak podnieść efektywność newslettera?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *