Rządowa pomoc w obliczu pandemii koronawirusa. Plan nabiera kształtów

pandemia koronawirusa

Pandemia koronawirusa już teraz odbija się negatywnie na kondycji finansowej polskich przedsiębiorstw. Z tego powodu rząd rozpoczął prace nad rozwiązaniami, które mają wspomóc firmy poszkodowane z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa COVID-19. 

W trybie przyspieszonym prowadzone są prace nad specjalną ustawą, która ma zagwarantować przetrwanie polskich firm w obliczu pandemii. Zmiany zapowiadane są już od jakiegoś czasu, jednak dopiero teraz poznaliśmy realny kształt części zapisów noweli.

Przejście na postojowe

Według „Gazety Wyborczej” rząd już opracował część zapisów ustawy specjalnej, która ma wspomóc przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa. Jedną z zapowiadanych zmian ma być nowelizacja ustawy „o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy”. Modyfikacje mają objąć przede wszystkim procedury związane z przechodzeniem pracowników na pensje postojowe.

W tej chwili firmy, które chcą skorzystać z tego rozwiązania, muszą udowadniać, że od co najmniej pół roku borykają się z kryzysem. Oznacza to, że muszą wykazać spadek obrotów, sprzedaży towarów albo usług o minimum 15 proc. na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy. Szykowana właśnie ustawa ma usunąć ten obowiązek. Nowe prawo ma umożliwić firmie przejście na postojowe w momencie, gdy na koronawirusa zachoruje jeden z jej pracowników.

Odroczenie składek ZUS

Już wczoraj informowaliśmy o tym, że przedsiębiorcy dotknięci przez pandemię będą mogli zawiesić opłacanie składek ZUS na najbliższe trzy miesiące. Według „Gazety Wyborczej” odroczenie obejmie składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Warto podkreślić, że odroczenie może być zastosowane również wobec tych składek, których termin spłaty już minął. Rozwiązanie obejmie także te opłaty, które zostały już ustalone w układzie ratalnym. Równocześnie mówi się także o wydłużeniu terminów na złożenie deklaracji CIT i PIT.

Niestety odroczenie składek nie oznacza, że przedsiębiorca już nigdy nie będzie musiał ich zapłacić. Pieniądze za marzec, kwiecień i maj 2020 roku nadal będą musiały wpłynąć na konta ZUS, choć w tej chwili nie ma jeszcze ustalonego terminu, do którego ma to nastąpić.

Indywidualne konta czasu pracy

Przygotowywany właśnie pakiet ma zapewnić przedsiębiorcom nowe narzędzie w postaci tzw. indywidualnych kont czasu pracy. Dzięki niemu właściciele firm będą mogli skracać lub wydłużać czas pracy swoich pracowników. Zmiana ta ma pozostać bez wpływu na wysokość pobieranego przez nich wynagrodzenia.

Rząd szykuje również rozwiązanie, które ma wspomóc samozatrudnionych i osób pracujących na umowach-zleceniach. Mówi się, że przygotowany zostanie dla nich specjalny zasiłek. Niestety nie znamy jeszcze żadnych szczegółów na temat tego rozwiązania.

Apel Rzecznika MŚP

Pandemia koronawirusa nie pozostała bez reakcji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Adam Abramowicz zaapelował do gmin wynajmujących firmom swoje lokale, by zawiesiły pobieranie czynszu od tych przedsiębiorców, którzy zostali zmuszeni do zawieszenia swojej działalności. Wyjątkiem mają być opłaty za media, czyli wodę, ścieki i odpady komunalne.

Rzecznik poprosił również, by samorządowcy zastosowali specjalne ulgi czynszowe wobec firm, które z powodu pandemii funkcjonują na zmniejszonych obrotach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *