Otwarty sklep w niehandlową niedzielę? Studenci z Opola i Wrocławia stworzyli specjalną aplikację

–  W aplikacji istnieje opcja dodawania sklepów – wystarczy, iż użytkownik przytrzyma chwilę palcem w danym punkcie mapy, w którym obiekt się znajduje i wypisze formularz – nazwa, kategoria i godziny otwarcia. Dodany punkt od razu pojawia się na mapie i jest później przez nas weryfikowany. Dzięki użytkownikom udało nam się powiększyć bazę do 2000 pozycji. Liczba ta ciągle wzrasta – opowiadają twórcy aplikacji Niedzielne Zakupy, która podpowiada, które sklepy są czynne w dni wolne od handlu.

Bliżej Biznesu:– Kiedy narodził się pomysł na stworzenie takiej aplikacji?

Niedzielne Zakupy:– Pomysł zrodził się podczas pierwszej niedzieli objętej zakazem handlu. Każdego z nas w pewien sposób owa niedziela zaskoczyła – zapomnieliśmy kupić różnych drobnych artykułów spożywczych wobec czego zmuszeni byliśmy w pośpiechu szukać czynnych sklepów w okolicy. Później, podczas rozmowy doszliśmy do wniosku, że pewnie nie tylko my mieliśmy taki problem i jeden z nas zaproponował stworzenie narzędzia, które byłoby pomocne setkom, jak nie tysiącom ludzi, których tak jak nas niedziela objęta zakazem handlu zaskoczyła.

Czego konkretnie możemy się dowiedzieć korzystając z aplikacji?

Przede wszystkim umiejscowienia sklepu, stacji lub apteki, adresu tych placówek oraz godzin, w jakie pracują one w niedziele niehandlowe. Można również zobaczyć, jak inni użytkownicy oceniają dany punkt handlowy.

Jak działa aplikacja?

Działanie aplikacji jest proste i intuicyjne. Użytkownik na samym początku widzi napis „Wybierz miasto”, wybiera jedno z większych miast, które znajdują się na liście, albo wybiera szukanie z pozycji jego lokalizacji opcją „najbliżej mnie”. Wybranie sposobu lokalizowania odsyła użytkownika najpierw do listy sklepów znajdujących się w okolicy, z której za pomocą jednego kliknięcia może przejść do mapy, na której znajdują się znaczniki przedstawiające sklepy, apteki  i stacje benzynowe. Aplikacja obejmuje obszar całej Polski. Mieszkańcy mniejszych miejscowości również mogą z niej korzystać – w ostatnim czasie dostajemy bardzo dużo zgłoszeń sklepów znajdujących się właśnie w mniejszych miastach i na bieżąco dodajemy je do bazy w aplikacji. Dodawane sklepy nie muszą opłacić subskrypcji – figurowanie w aplikacji jest w pełni darmowe, tak jak korzystanie z niej. Użytkownicy mogą oceniać sklepy za pomocą plusów i minusów – np. w przypadku, gdy sklep mimo figurowania, jako otwarty we wszystkie niedziele okazał się być zamknięty. Z racji tego, iż aktualnie istnieją 3 kategorie – stacje benzynowe, sklepy, apteki – użytkownicy mogą odznaczyć, które z nich chcą widzieć na mapie.

Jak długo trwało stworzenie aplikacji? Co było najtrudniejsze?

Cały proces tworzenia aplikacji trwał nieco ponad tydzień, jednak była to praca z pełnym zaangażowaniem od rana do późnych godzin wieczornych. Jedną z najbardziej czasochłonnych rzeczy była weryfikacja sklepów – zarówno w formie kontaktu z właścicielami jak i sprawdzenie, czy punkty wprowadzone do aplikacji znajdują się w tych miejscach na mapie, w których powinny, a w dniu premiery aplikacja posiadała blisko 1200 sklepów i stacji w bazie.

Jak wyglądało zbieranie danych? Czy baza wciąż się powiększa? Czy opieracie się również na informacjach przekazywanych przez użytkowników?

Na samym początku w zbieraniu danych pomagali nam znajomi z większych miast. Dane pozyskiwaliśmy również przez osobisty kontakt z właścicielami. Po premierze aplikacji dostawaliśmy również dziesiątki wiadomości od właścicieli, którzy dowiedzieli się o aplikacji z prośbą o dodanie sklepów. Aktualnie w aplikacji istnieje opcja dodawania sklepów przez użytkowników – wystarczy, iż użytkownik przytrzyma chwilę palcem w danym punkcie mapy, w którym obiekt się znajduje i wypisze formularz – nazwa, kategoria i godziny otwarcia. Dodany punkt od razu pojawia się na mapie i jest później przez nas weryfikowany. Dzięki użytkownikom udało nam się powiększyć bazę do 2000 pozycji. Liczba ta ciągle wzrasta.

Ile osób obecnie korzysta z aplikacji?

Na chwilę obecną z aplikacji korzysta 16 tysięcy użytkowników.

Czy aplikacja dostępna jest w każdym systemie?

Aktualnie aplikacja dostępna jest jedynie w systemie Android, jednak cały czas trwają pracę nad wdrożeniem ją również na systemy iOS.

W jakich miastach możemy korzystać z aplikacji? Czy tylko w większych miastach, czy również w mniejszych miejscowościach?

Z aplikacji korzystać można na terenie całej Polski – punkty na naszej mapie widnieją zarówno w wielkich miastach, jak i w małych miejscowościach i wioskach.

Czytałam w wywiadach, że planujecie wprowadzić panel sprzedawcy, na czym konkretnie miałaby polegać ta opcja?

Opcja panelu sprzedawcy będzie służyła przede wszystkim temu, by sprzedawca mógł modyfikować godziny otwarcia, gdyż duża część właścicieli otwiera sklepy w niedziele bez handlu w różnych godzinach.

Kto stoi za stworzeniem aplikacji Niedzielne zakupy?

Za stworzeniem aplikacji stoją studenci z Opola i Wrocławia: Adam Panczocha (Logistyka, Politechnika Opolska), Paweł Walnik (Informatyka, Politechnika Opolska), Piotr Wicher (Informatyka, Politechnika Opolska), Wojciech Fedczuk (Prawo, Uniwersytet Wrocławski).

Co sądzicie o zakazie handlu w niedzielę?

Każdy z nas posiada osobiste poglądy na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *