Nowoczesne źródło finansowania mezzanine

Mezzanine to instrument pośredni między zadłużeniem (np. podjęciem kredytu) a finansowaniem kapitałowym (np. emisją akcji). Tego typu alternatywne źródło pozyskania środków na nowe inwestycje zyskuje coraz większą popularność wśród przedsiębiorstw na całym świecie.

NOWOCZESNE ŹRÓDŁO FINANSOWANIA

Mezzanine to instrument finansowania zewnętrznego przedsiębiorców, który definiowany jest jako dług o podwyższonym ryzyku. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie przedsiębiorstw na alternatywne źródło finansowania, które jest zabezpieczone aktywami przedsiębiorstwa (np. pożyczki pod zastaw nieruchomości) i równocześnie wiąże się z dodatnimi przepływami pieniężnymi. Dotychczas brakowało takiego instrumentu na rynkach finansowych, mimo ciągłego otwierania nowych rynków giełdowych dla średnich spółek. Obecnie nisza ta się wypełnia, a dzięki mezzanine przedsiębiorstwa pozyskują inwestorów, którzy chcą im udzielić wsparcia finansowego w zamian za udziały w zyskach płynących z poczynionych inwestycji, jeśli te okażą się trafione. Tego typu działanie zabezpiecza minimalny dochód, jaki inwestor może osiągnąć z inwestycji, natomiast nie określa maksymalnych zysków, które może mu przynieść ta ryzykowna inwestycja.

MEZZANINE W PRAKTYCE

W praktyce mezzanine przypomina długoterminowy instrument dłużny, dlatego umowa sporządzana w wypadku tego rodzaju finansowania przypomina standardową umowę pożyczki. Szczegóły każdej umowy ustalane są indywidualnie między podmiotami, najczęściej jednak tego typu zobowiązanie spłacane jest jednorazowo pod koniec ustalonego okresu finansowania. Mezzanine to produkt zdobywający coraz większą popularność właśnie ze względu na stosunkowo niewielki wpływ na bieżące wpływy przedsiębiorstwa, które przez cały okres finansowania spłaca wyłącznie odsetki od ustalonej kwoty. Te niewielkie transze zazwyczaj stanowią zaledwie 10-14 proc. całej sumy, którą musi uregulować firma decydująca się na mezzanine. Od 1 do 5 proc. kwoty stanowi natomiast tzw. PIK (payment-in-kind), czyli obligacje oraz akcje uprzywilejowane, od których odsetki lub dywidendy mogą być wypłacone bezgotówkowo, np. w postaci nowych papierów wartościowych. Resztę całkowitej kwoty do spłaty stanowi część kapitałowa, która umożliwia inwestorowi wzięcie udziału we wzroście wartości biznesu.

DLA KOGO?

Finansowanie typu mezzanine najlepiej sprawdza się w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw, które nie posiadają kapitału w kwocie wystarczającej na realizację zamierzonych inwestycji. Przykładem mogą być duże firmy, które chcą w ten sposób pozyskać środki konieczne do przejęcia innego przedsiębiorstwa o dobrej kondycji finansowej. Te ryzykowne inwestycje pochłaniają spore sumy, które ciężko wygospodarować z budżetu firmy bez naruszania jej kondycji finansowej. Mezzanine finance w dużej mierze przeznaczone jest właśnie dla podmiotów, które borykają się z tego typu rozterkami.

PRZYKŁAD FINANSOWANIA W PRAKTYCE

Krakowskie przedsiębiorstwo, działające od 9 lat na rynku gastronomicznym, w związku z prężnym rozwojem swojej działalności podjęło kroki w celu rozwinięcia swoich działań o nowe segmenty rynku. Dostrzeżono duży potencjał w branży nieruchomości i stale rosnącym potrzebom mieszkaniowym na terenie miasta Krakowa.

Posiadając w swoim majątku nietuzinkową działkę budowlaną, położoną na jednym z najbardziej malowniczych terenów, cieszącym się dużym zainteresowaniem, także turystycznym, przystąpiono do projektu inwestycji w budowę domów w zabudowie bliźniaczej. Fakt, iż przedsiębiorstwo nie posiadało dotychczas doświadczenia w branży deweloperskiej spowodował, że założony budżet nie był wystarczający w celu ukończenia inwestycji. Do zakończenia przedsięwzięcia niezbędne było pozyskanie dodatkowych środków w wysokości 200.000 zł, które będą mogły w błyskawicznym czasie i bez zbędnych formalności zasilić kapitał inwestycyjny.

Spłata pożyczki dla firmy ma nastąpić ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, a zabezpieczeniem proponowanym jest działka budowlana w Krakowie, na której obecnie realizowana jest inwestycja.

 

Rafał Tomkowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *