Na co zwrócić uwagę wybierając konto firmowe

Wybierając konto firmowe

Wybierając konto firmowe (i nie tylko) należy zwrócić szczególną uwagę na rzeczywiste opłaty za konto – konto za zero a przelewy za „miliony monet”. Rozwijając myśl „miliony monet” chciałoby się rzec, że mamy do czynienia z super ofertą – tak twierdzi ten, który Nam ten produkt udostępnia a w rzeczywistości jak się wczytamy w drobne druczki (zdarza się niestety nadal) to okazuje się, że to konto za zero jest wtedy gdy np. weźmiemy dodatkowo kartę kredytową i będziemy robić nią obrót min. Trzy transakcje w miesiącu; że to konto jest za zero ale w nim przelewy to tylko 20 szt/mc a jeśli jest mniej to jest opłata; konto za „zero” ale gdy już do konta dodamy produkt kredytowy to konto kredytowe – tak Drodzy Państwo – jest takie – kosztuje średnio 120 zł w zależności od kwoty limitu/kredytu jaki mamy jako dodatkowy produkt.

Minusem niestety nadal jest „czasowa promocja bez możliwości zrezygnowania w ciągu jej trwania” – Bank, który osobiście doceniam za wszystkie możliwe profity jakie daje niestety traci w oczach, ponieważ często Klienci pomimo sympatii narzekają na to, że bankomaty/wpłatomaty w piątek wieczorem są nieczynne a dla przedsiębiorcy wpłacający codziennie utargi jest to już kłopot. Można zgłosić problem oczywiście na infolinię ale nic to nie daje trzeba czekać i tak do kolejnego dnia roboczego, ponieważ w weekend serwis naprawczy nie działa.

Minus jaki dodatkowo przychodzi mi do głowy po rozmowach z Klientami jest obsługa terminali płatniczych – udogodnienie dla każdego Przedsiębiorcy, zmora gdy po kilku mc promocji obsługi jest abonament, którego nie da się zmienić na inną promocję i nie da się wypowiedzieć umowy bez karnie. Niestety w większości Banków jest to standard a szkoda, bo jeśli ktoś prowadzi działalność sezonową powinien mieć możliwość korzystania z terminala wtedy kiedy jest tak naprawdę potrzebny nie używając go powinno się znieść opłatę – dodam, że prowizję od wykonywanych transakcji też pobiera Bank więc opłata jest jakby podwójna.

Dlatego ważnym jest aby nie czytać tylko ślicznych kolorowych reklam, które wołają do Nas „weź mnie jestem bezpłatnym kontem, które może dla Ciebie wszystko” tylko czytajmy dokładnie to co podpisujemy.

Jest jeszcze jeden przypadek konta gdzie można się nieźle „wyłożyć” – otóż jest to konto złożone do zamknięcia i niestety zapomniane przez Doradcę w Banku. O kłopotach możemy się dowiedzieć dopiero wtedy gdy składamy wniosek o produkt kredytowy – jak Bank nalicza opłaty za konto nie wiedząc, że wniosek o jego zamknięcie „kwitnie” w szufladzie w oddziale – zapytacie ale jak to ? Niestety składając wniosek o zamknięcie nie mamy pewności czy zlecenie zostało do końca zrealizowane dlatego WARTO wziąć od Pracownika potwierdzenie zamknięcia konta aby z tzw. Podstawowej opłaty 100 zł nie wzrosła nam do opłacenia kwota w tysiącach, o której dowiadujemy się z raportu BIG i jesteśmy już odsprzedani długiem do firmy windykacyjnej.

Coraz częściej pojawiają się też i promocje

…ŻEBY jednak nie było, że wszystko jest w czarnych Barwach …. To coraz częściej pojawiają się też i promocje na które warto zwrócić uwagę 😊 są to np. dodatkowe premie, bonusy i dodatkowe profity, w ten sposób można niekiedy zaoszczędzić całkiem sporą ilość pieniędzy.

W zależności od profilu działalności ważne są oprócz opłat inne usługi proponowane przy założeniu konta typu: wygodne zarządzanie środkami; profesjonalna strona internetowa, reklama w wyszukiwarce google czy projekt logo i wizytówek dla twoje firmy itp.

Usługi, które obecnie znajdują popyt to:

– Rachunek pomocniczy z atrakcyjnym oprocentowaniem oraz ze swobodą dokonywania wypłat z rachunku w dowolnym czasie bez utraty odsetek; – Rachunki pomocnicze – nieograniczona liczba rachunków pomocniczych w walutach;
– usługa „firma bez strat” – unikalne zabezpieczenie ciągłości funkcjonowania firmy;
– Internetowa Platforma Transakcyjna R-Dealer to prosta w użytkowaniu aplikacja, dzięki której zyskujesz bezpośredni dostęp do kursów walutowych on-line i możliwość zawierania transakcji wymiany walut;
– R-ONLINE Bankowość Elektroniczna;
– Nowoczesna aplikacja umożliwiająca wygodny dostęp do usług bankowych – w pełni zintegrowana z telefonem komórkowym.

Reasumując zwracajmy uwagę na rodzaj konta jakie zakładamy i co otrzymujemy w zamian.

Jeśli chodzi o koszt prowadzenia rachunku – zdecydowanie spadły w stosunku do tego co było proponowane nawet rok temu a mianowicie standardem praktycznie stało się:

– 0 zł za pakiet przelewów krajowych w PLN w miesiącu wykonanych przez bankowość internetową lub Mobilny Bank z konta bieżącego lub pomocniczego
– 0 zł za wszystkie przelewy do ZUS i US wykonane przez bankowość internetową lub Mobilny Bank z konta bieżącego lub pomocniczego
– 0 zł za wszystkie wypłaty w bankomatach sieci Euronet w kraju w PLN Dodatkowo można skorzystać z oferty:
– 0 zł za wszystkie wpłaty w wpłatomatach sieci Euronet zlokalizowanych w placówkach Banków (ważne sieć Euronet obsługa)
– 0 zł za udostępnienie bankowości internetowej, Mobilnego Banku oraz Centrum Telefonicznego.

Dla Firmy obsługującej transakcje walutowe ważnym jest aby mieć konto i subkonta w walutach jakie obsługuje plus platforma wymiany walut.

Dla Firmy obsługującej więcej jak 10 przelewów miesięcznie ważnym będzie aby w usłudze w koncie było ich jak najwięcej w wersji bezpłatnej; można wtedy za prowadzenie konta zapłacić więcej mając jednocześnie wiedzę, że w tej opłacie mieści się np. 50 bezpłatnych przelewów.

Zdanie innych może się różnić od mojego ale jedno należy zapamiętać – dobierajmy usługę do potrzeb a nie cenę usługi do sytuacji promocyjnej, nie dajmy się zwieźć kolorowym reklamom – czytajmy pełną TOiP a koszt jaki mamy ponieść będzie adekwatny do usługi jakiej potrzebujemy.

 

Monika Mojzesowicz – Dyrektor Departamentu Produktów dla Firm Expander Advisors sp.zoo

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *