Leasing to przede wszystkim produkt

O leasingu rozmawiamy z Wojciechem Kazimierskim, CEO LeaseLink Sp. z o.o.

Bliżej Biznesu: Leaselink – jak to się zaczęło? Skąd pomysł na tego rodzaju biznes?

Powstanie LeaseLinka jest wynikiem zdobytych doświadczeń związanych z kilkunastoletnią pracą w branży leasingowej. Nakłada się również na to ambicja zawodowa, której konsekwencją w moim przypadku jest chęć zmieniania branży leasingowej w kontekście digitalizacji i usprawniania procesów poprawiających w znacznym stopniu doświadczenie klienta. Niebagatelnym wyzwaniem jest dla mnie również  budowa takich kanałów dystrybucji tej usługi, które zrywają z przywiązaniem do zakorzenionego przeświadczenia, że tylko handlowiec może pozyskać klienta i go obsługiwać. Determinacja w budowaniu LeaseLinka oparta na tychże założeniach doprowadziła do wprowadzenia na rynek firmy leasingowej o unikalnym modelu biznesowym, która mam nadzieję będzie inspiracją dla całej branży, na czym przede wszystkim skorzystają wszyscy klienci firm leasingowych.

 

Dlaczego mam wybrać ofertę LeaseLink’u a nie bezpośrednio z banku? czym odróżniacie się/wyprzedzacie/ instytucje bankowe w tym obszarze działalności?

Fundamentalną różnicą w stosunku do innych leasingodawców jest fakt, że jesteśmy metodą płatności i nie jest to tylko marketingowa semantyka. Cała logika dostępności usługi leasingowej oraz obsługi klienta, a także procedur i procesu jest zbudowana w taki sposób, aby klient w dowolnym miejscu, bez żadnych zbiurokratyzowanych procedur, wniosków czy dokumentów, mógł sfinansować swoje zakupy online w kilkanaście minut i co najważniejsze pozostał w doświadczeniu takim, jakby płacił szybkim przelewem.

Na rynku usług bankowych i firm technologicznych świadczących usługi finansowe, czyli tzw. fintechów,  w obszarze konsumenckim i produktów pożyczkowych, rynek oferuje szereg zbliżonych do nas ofert, a raczej haseł, m.in., że całość procedury jest realizowana online, trwa kilkanaście minut i jest dostępna 24/7. Jednakże nasz model w sektorze leasingowym B2B wyprzedza wszystkie instytucje bankowe nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

 

Jakiego typu towary najczęściej finalizują przedsiębiorcy za Waszym pośrednictwem?

Odpowiedź na to pytanie referuje do pytania poprzedniego i wskazuje kolejną ogromną różnicę między nami a innymi leasingodawcami. My dedykujemy naszą usługę firmom i dotyczy ona zakupów środków trwałych w przedziale wartości od 1 do 50 tys. zł. Warto nadmienić, że usługa leasingowa na przedmiot o wartości poniżej 20 tys. jest praktycznie niedostępna, stanowi niszę na rynku usług leasingowych, a my finansujemy nie tylko inwestycje o niskich wartościach, ale także zaspokajamy potrzebę różnorodności tychże inwestycji. W skrócie oznacza to, że klient może zapłacić LeaseLinkiem za niemal każdy rodzaj przedmiotu, nawet taki, który przez branżę leasingową traktowany jest passe lub jest po prostu nieleasingowany. Takim przykładem są ekspresy do kawy, rowery, oprogramowanie, meble, elektronarzędzia i wiele, wiele innych… ale dla odmiany my nie finansujemy samochodów 🙂

Jakie możemy dostrzec przewagi leasingu nad tradycyjną formą kredytowania? 

Leasing przede wszystkim jest bardzo popularnym produktem i dobrze dopasowanym do potrzeb firm. Niewątpliwą zaletą tej usługi jest tarcza podatkowa, dzięki której klienci odpisują w koszty prowadzonej działalności wszelkie opłaty z nią związane przez co uwzględnienie w kosztach firmy wydatków związanych z zakupem środka trwałego jest znacznie szybsze i efektywniejsze niż przy amortyzacji. Dodatkowo nasza firma nie rozróżnia form prowadzonej działalności, w związku z czym proces jest identyczny dla indywidualnych działalności gospodarczych oraz wszelkiego rodzaju spółek. W praktyce wygląda to tak, że klient w wygodny sposób rozlicza koszty tej formy finansowania na podstawie comiesięcznych faktur otrzymywanych od nas i niezależnie czy jest osobą fizyczną prowadzącą działalność czy spółką z o.o. jest u nas mile widziany.

 

Usługa white label na rynku leasingu? o co chodzi, jakie profity/przewagi dzięki tej usłudze zyskuje Wasz partner?

Po pierwsze partnerzy mają możliwość oferowania usługi leasingowej pod swoim bądź dowolnym brandem z dostosowaną kolorystyką aplikacji, a także logiką procesu sprzedaży. Tutaj mam na myśli nie tylko e-commerce, ale także punkty sprzedaży stacjonarnej i door2door. Dzięki temu wykorzystaniu White Label nasz partner może wykorzystywać usługę LeaseLink spójnie z procesem i formą sprzedaży swoich usług lub produktów. Kolejnym ważnym elementem tego modelu jest możliwość połączenia usługi finansowania ze sprzedażą subskrypcyjną. Oznacza to, że jeśli podstawowe swoje produkty nasz partner sprzedaje w modelu abonamentowym to usługa finansowania dodatkowych urządzeń jest skorelowana i dołączona do tego abonamentu, a dodatkowo może ewoluować zgodnie z programem lojalnościowym, bonusowym, itp. Podsumowując, jeśli nasz Partner sprzedaje np. drukarkę w modelu usługi abonamentowej to ten abonament zawiera zarówno ratę leasingową jak i część serwisową, którą on obsługuje. Dotyczy to wielu segmentów takich jak kawa, owoce, usługi IT.

 

Czy na rynku leasingu występują tzw. „gorące okresy”? tak jak w przypadku kredytów, ma to miejsce w okresach przedświątecznych, czy są takie miesiące w leasingu, jeżeli tak, to jaki wzrost sprzedaży procentowo zauważalny jest w takich okresach?

Oczywiście również na rynku leasingowym występują tzw. gorące okresy. Przede wszystkich w segmencie samochodowym za takowe można uznać wszelkiego rodzaju zmiany ustaw związane z możliwością odliczania VAT-u oraz sławne „kratki”. Natomiast biorąc pod uwagę segment finansowanych przez nas przedmiotów ta sezonowość ogranicza się bardziej do specyfiki branż. Dlatego również dla nas gorącym okresem są miesiące przedświąteczne, co jest związane z naszą dystrybucją i silną obecnością w e-commerce, bo jesteśmy zintegrowani już z ponad tysiącem e-sklepów!

 

Fintech w leasingu, rozumiem, że technologia sprawia, że ten rynek ma przed sobą jeszcze wiele rozwiązań do tej pory nie odkrytych. LeaseLink w tym obszarze ma dużo do powiedzenia?

LeaseLink na tym rynku już wiele powiedział. Proszę wskazać na świecie leasingodawcę, który realizuje usługę 24/7/365 czy takiego, który udostępnia klientom proces on-line –  bez dokumentów i wniosków, a w kilkanaście minut nie tylko wydaje decyzję kredytową, ale także udostępnia gotową do akceptacji umowę i natychmiast płaci dostawcy za zakupy klienta.

To, co aktualnie koncentruje naszą uwagę to wykorzystanie technologii, rozwój zaawansowanych algorytmów kredytowych i antyfraudowych. Większa automatyzacja procesu pod kątem obsługi umowy, a także Big Data i roboty samouczące. W najbliższym czasie chcemy tak wykorzystywać i wdrażać rozwiązania technologiczne, aby beneficjentem automatyzacji procesu był nie tylko klient, ale także nasza firma po stronie obsługi umów.

 

Leasing jako produkt czy usługa finansowa? 

Wojciech Kazimierski, CEO Leaselink

Leasing to przede wszystkim produkt. W obszarze usług finansowych na pewno nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Dążymy do takiego wykorzystania wszystkich naszych kanałów dystrybucji, aby zaspokoić każdą potrzebę klienta w procesie zakupowym związanym z rozwojem jego firmy. Miesiąc temu włączyliśmy do naszych usług pożyczkę inwestycyjną umożliwiającą finansowanie zakupu od 500 zł na krótkie okresy od 3 do 24 miesięcy. Pracujemy także nad odroczoną płatnością, która umożliwi klientom finansowanie w okresie od 2 do 12 tygodni. Nasza strategia rozwoju sprzedaży przynosi doskonałe efekty i uznanie klientów. Rośniemy biznesowo o kilkadziesiąt procent miesięcznie od momentu wprowadzenia usługi na rynek, czyli blisko 2 lat.  Obsługujemy już kilka tysięcy umów leasingowych. Nasz cel to oferowanie wielu produktów komplementarnych o spójnej charakterystyce. Nasze ambicje związane z rynkiem polskim są cały czas realizowane, dlatego nadchodzi czas, aby zacząć je realizować także globalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *