Kosmiczny relaks w kapsule

– Półgodzinny zabieg usuwa z krwi tyle kortyzolu – hormonu stresu, co 4-6 godzin snu – mówi Marcin Piotrowski, właściciel FloatRest, firmy produkującej urządzenia do floatingu.

Bliżej Biznesu:– „Floating” oznacza „płynący, unoszący się”. Czy faktycznie można porównać ten stan do unoszenia się w kosmosie, lewitowania, bez grawitacji?

Marcin Piotrowski:– Tak, oczywiście. Osoba przebywająca w kapsule lub kabinie FloatRest doświadcza stanu podobnego do lewitacji, unoszenia się w powietrzu. Roztwór, który znajduje się w urządzeniach posiada ogromną wyporność i jest utrzymywany w temperaturze ludzkiego ciała, czyli 36 st. Celsjusza, przez co po kilku minutach zabiegu nie odczuwamy przyciągania ziemskiego i stanowimy jedno z roztworem soli Epsom.

Jak jest zbudowana i jak działa kapsuła do floatingu? Czy jest przyciemniona i wyciszona?

Kapsuła i kabina FloatRest produkowana jest w specjalistycznej technologii. Konstrukcja urządzeń wykonana jest z chemoodpornego tworzywa antybakteryjnego z „jonami srebra”. Konstrukcja jest całkowicie odporna na działanie soli Epsom oraz zapewnia 100% bezpieczeństwo i higienę dla korzystających. Urządzenia wyposażone są w specjalistyczne ochrony termiczne i akustyczne, które gwarantują utrzymywanie stałej temperatury roztworu oraz chronią przed dźwiękami z zewnątrz. Urządzenia posiadają podwodne lampy do koloroterapii, które w zależności od potrzeby klient może sterować za pomocą fotokomórki. Urządzenia posiadają wysoce  specjalistyczne systemy filtracyjne, które automatycznie dokonują samooczyszczania roztworu, dezynfekują solankę, utrzymują krystalicznie czysty roztwór. Roztwór jest oczyszczany każdorazowo przed i po zabiegu. System jest zintegrowany z urządzeniami i nie wymaga budowy żadnych dodatkowych instalacji w pomieszczeniu. Dlatego urządzenia można zainstalować praktycznie wszędzie, potrzebne jest tylko zwykłe gniazdko 230V. Dla podniesienia komfortu w urządzeniach montowane są specjalne uchwyty, antypoślizgowe dno, oświetlenie sufitu w technologii LED, tzw. „gwieździste niebo”. Kapsuły i kabiny wyposażone są w system nagłośnienia z funkcją bluetooth, dzięki któremu klient może słuchać własnej muzyki relaksacyjnej, afirmacji, lekcji języków obcych odtwarzanych z telefonu komórkowego lub tabletu. Urządzenia FloatRest posiadają Atest Higieniczny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, zostały przebadane na Politechnice Lubelskiej i otrzymały Certyfikat Innowacyjności, posiadają Opinię Kliniczną wydaną przez Centrum Medycyny Sportowej.

Jak wygląda sesja?

Klient przychodzi do studia i ustala czas zabiegu. Obsługa na sterowniku wielkości smartphona ustawia czas seansu, najczęściej jest to 60 minut, najdłuższy seans może trwać nawet do 9 godzin. Załącza się automatycznie filtracja, która jest sygnalizowana sygnałem akustycznym i świetlnym lampy podwodnej. Filtracja dzięki wysoce wydajnej pompie trwa kilka minut. W tym czasie klient bierze dokładny prysznic. Po zakończonej kąpieli wchodzi do urządzenia i rozpoczyna floating. Wewnątrz urządzeń panuje przyjemna poświata, światło jest bardzo klimatyczne, chodzi o zapewnienie redukcji bodźców wzroku oraz słuchu. Po kilku minutach przebywania w urządzeniach doświadczamy ogromnego spokoju, unosimy się bezwiednie na powierzchni solanki, cały aparat ruchu maksymalnie odpoczywa nie doświadczając grawitacji, 99% korzystających zasypia. Koniec sesji sygnalizowany jest sygnałem świetlnym lampy podwodnej, muzyką relaksacyjną. Klient wychodzi z urządzenia i bierze kąpiel.

Co czuje osoba, która wchodzi do takiej kapsuły? Czy mówimy o kompletnym odcięciu?

Urządzenia mają zapewnić ograniczanie bodźców zewnętrznych, nie chodzi o całkowite odcięcie, jest bardzo cicho – nie docierają do nas dźwięki, jest utrzymywana stała temperatura roztworu, klient czuje się bardzo komfortowo, przytulnie, bezpiecznie, przyjemnie. Słucha cichej muzyki relaksacyjnej, może słuchać nagranych afirmacji, treningu psychologicznego, języków obcych, lub pogrążyć się w ciszy.

Czy to prawda, że osoba, która korzysta z takiej terapii ma podobne odczucia, jak dziecko w łonie matki?

Tak. Badania naukowe jasno określiły ten fakt. Mówi o tym też polski uczony, dr Zdzisław Sybilski, adiunkt Katedry Psychologii Klinicznej, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Specjalizuje się w psychologii emocji, sportu, seksuologii, psychoterapii behawioralno-kognitywnej.

Jaką temperaturę ma roztwór w kapsule?

Temperatura roztworu jest temperaturą naszego ciała i wynosi około 36 stopni Celsjusza. Temperaturę możemy ustawiać z dokładnością do 0,1 st Celsjusza.

Jak floating działa na mózg? W jakim tempie regeneruje się ciało w czasie takiej terapii, porównując np. do tempa regeneracji w czasie snu?

Jedna godzina zabiegu FloatRest to około 4-5 godzin fizjologicznego snu. Regeneracja jest ogromna. Badania fińskich uczonych potwierdzają, że zabieg w kapsule redukuje ilość stresowych substancji biochemicznych i utrzymuje ich bezpieczny poziom nie tylko przez kilka dni, ale nawet przez kilka tygodni. 30 minutowy zabieg usuwa z krwi tyle kortyzolu – hormonu stresu, co 4-6 godzin snu. W czasie zabiegu relaksacyjnego w kapsule następuje proces tworzenia endorfin w mózgu oraz wywołanie przyjemnego uczucia euforii. Z tego powodu, że uczucie to może pozostawać przez dłuższy czas, nasz klient łatwiej poradzi sobie z różnego rodzaju sytuacjami stresowymi, jest bardziej zrównoważony i przyjacielski, dobrze śpi, polepsza mu się pamięć i wydajność. Ale to jeszcze nie jest wszystko. Zabieg relaksacyjny wywołuje produkcję fal mózgowych Alfa oraz umożliwia nastrojenie mózgu nawet na fale Theta. Jest to stan, w którym człowiek może się znaleźć jedynie dzięki długim ćwiczeniom określonych technik medytacyjnych. W czasie trwania zabiegu dochodzi również do synchronizacji obu półkul mózgowych. Prowadzi to między innymi do optymalnej równowagi ciała i umysłu, której skutkiem jest nie tylko wiele pozytywnych zmian w sferze psychiki, ale również poprawa wielu funkcji fizycznych ciała. Normalizuje się ciśnienie krwi, poprawia się działanie serca oraz funkcje systemu oddechowego, stabilizuje się system nerwowy. W czasie przebywania w kapsule zabiegowej człowiek zapomina o świecie zewnętrznym i jest w stanie całkowicie skupić się na tym, co dokonuje się wewnątrz jego ciała i umysłu. Niektóre osoby porównują przebywanie w kapsule Float Rest do działania narkotyku, albo – o czym już była mowa –  uczucia niczym niezmąconego szczęścia, które nie ma żadnej przyczyny. Jest o wiele więcej korzystnych i interesujących efektów oddziaływania na organizm ludzki, niż można tutaj opisać. Zabieg jest niewątpliwie środkiem, który umożliwia powrót do uzdrawiającej siły natury oraz pomaga przypomnieć sobie stan, w którym znajdowaliśmy się bezpośrednio przed narodzeniem – w bezpiecznym środowisku matczynego łona.

Co konkretnie dzieje się w naszym ciele w czasie sesji?

Terapia Float Rest jest idealną metodą walki z bólem. Dzięki ponad 300 kg zawartym w roztworze Epsom soli gorzkiej MgSO4, w ogromnej ilości dobroczynnym składnikom jonów magnezu i siarki następuje oczyszczenie całego organizmu oraz usunięcie ubocznych produktów, które są przyczyną rozdrażnienia, zmęczenia i depresji. Przeprowadzone liczne badania naukowe w placówkach uniwersyteckich w USA, Szwecji, Niemczech potwierdzają, że po odbyciu zabiegu regeneracyjnego dochodzi do wyraźnego polepszenia stanu aparatu ruchowego, ustają bóle stawów, oraz zwiększa się ich ruchliwość, znikają bóle kręgosłupa, bóle mięśni, szybciej goją się złamania i inne zranienia. Następuje błyskawiczna regeneracja tkanek miękkich po wysiłku fizycznym. Odprężenie osiągnięte w czasie trwania zabiegu ma bardzo pozytywny wpływ na całkowity stan zdrowia. Sól Epsom działa antyzapalnie, antybakteryjnie, antyłojotokowo, wykazuje silne właściwości oczyszczające, odtruwające z metali ciężkich, odmładzające. Układ krwionośny zostaje rozszerzony, następuje tzw. efekt wazodylatacyjny – komórki są zaopatrywane w większą ilość substancji odżywczych, a także przyspiesza się wypłukiwanie z ciała kwasu mlekowego.

Czy w Polsce również prowadzone są badania na temat floatingu?

W Polsce jest to metoda innowacyjna i jeszcze nie jest badana, dlatego opierać możemy się jedynie na wynikach badań zagranicznych naukowców m.in. z Finlandii, Szwecji, USA, Kanady, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W Karlstad University przeprowadzono badania mające na celu zbadanie długofalowych skutków flotacyjnych w okresie 4 miesiący po zakończeniu leczenia. Przebadano grupę 70 pacjentów: 54 kobiet i 16 mężczyzn, u których zdiagnozowano bóle, stres, osłabienie. Ponadto 26 uczestników w tej grupie cierpiało na depresje. Uczestnicy wzięli udział w 12 sesjach flotacji. Okazało się, że obszary bólu, stresu, lęku i depresji zmniejszyły się, jednocześnie wzrosła jakość snu i poziom optymizmu. Pozytywne efekty utrzymały się 4 miesiące po leczeniu. Stwierdzono, że terapia flotacyjna jest skutecznym sposobem leczenia bólu. Takich badań przeprowadzono bardzo wiele i wszystkie jednoznacznie wykazują ogromną skuteczność terapii FloatRest w wielu dolegliwościach zdrowotnych.

Gdzie i w jakich okolicznościach narodził się floating?

Terapia została stworzona przez zespół naukowców amerykańskich w latach 60. Później, na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, Amerykanie już na co dzień korzystali z dobrodziejstw terapii deprywacji sensorycznej, która została określona jako „jeden ze stu największych wynalazków w historii ludzkości”. Oryginalna nazwa terapii Float Rest – Sensory Deprivation, używana jest w  potocznym słownictwie przez użytkowników i media, jako floating lub float.

Gdzie obecnie w Polsce można korzystać z sesji floatingowych?

Wyposażyliśmy już kilkadziesiąt ośrodków w urządzenia FloatRest w całej Polsce. Na naszej stronie www.floatrest.pl w zakładce referencje, podane sa adresy salonów.

Ile kosztuje taki zabieg?

Ceny w całej Polsce sa bardzo podobne. Jednogodzinny zabieg kosztuje około 100-120 zł. Koszt przeprowadzenia takiego zabiegu dla właściciela studia to około 3 zł.

Po ilu zabiegach możemy poczuć się lepiej?

Już po pierwszym zabiegu będziemy odczuwali dobroczynny efekt, zaleca się kilka seansów po sobie minimum 3 do 8-10.

Jakie są przeciwwskazania?

Epilepsja, niskie ciśnienie tętnicze krwi, menstruacja, otwarte, niezagojone rany, skaleczenia, podrażnienia i uszkodzenia oraz stany zapalne skóry. Obowiązuje zakaz korzystania po spożyciu alkoholu i środków psychoaktywnych, bezpośrednio po zabiegu depilacji, bezpośrednio po goleniu. Kolejne przeciwskazania: I trymestr ciąży, infekcje, psychozy, schorzenia psychiczne, zapalenie ucha, zdiagnozowana klaustrofobia, cukrzyca, nowotwory skóry, wszczepiony rozrusznik serca.

Co trzeba zrobić, żeby rozpocząć biznes związany z floatingiem? Czy potrzebne są odpowiednie kursy, szkolenia?

Należy skontaktować się z producentem kapsuł i kabin do floatingu FloatRest. Zapewniamy pomoc, doradztwo, szkolenie, materiały edukacyjne, reklamowe. Przeszkolimy personel, wystawiamy imienne certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach, pomożemy w sfinansowaniu zakupu – leasing, dotacje. Wraz z zakupem zapewniamy bezpłatnie wszystkie potrzebne certyfikaty, dokumenty, atesty do otworzenia działalności floatingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *