Koniec z samotnym jedzeniem. Aplikacja znajdzie partnera do wspólnego posiłku

– Niewielu ludzi jest w stanie podejść do drugiej osoby, która je samotnie i powiedzieć – dzień dobry, widzę, że też je pan lub pani samotnie, może zjemy razem? W taki sposób wystawiamy się „na widok”. Otwarcie przyznajemy, że jesteśmy sami. Boimy się zaszufladkowania, oceny, że coś z nami nie tak. Wolimy scrollować Facebooka, czy inne strony, które skutecznie pochłaniają naszą uwagę i przy okazji czas – opowiada Zuzanna Grudniak, psycholog, twórczyni aplikacji PlateWithMate, która pomaga znaleźć towarzystwo w czasie posiłku.

Bliżej Biznesu:– Jakie są negatywne skutki jadania w samotności?

Zuzanna Grudniak:– Osoby, które jedzą same, są bardziej narażone na podwyższenie ciśnienia krwi, cukrzycę, a nawet depresję. Poczucie wyobcowania społecznego generuje samotność, a od niej już blisko do depresji, która jest z roku na rok coraz większym problemem w skali globalnej. Tę chorobę, przypomnę, zdiagnozowano już u ponad 300 milionów ludzi na świecie. Samotne jedzenie zwiększa również prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, otyłość oraz zespół metaboliczny.

Dlaczego tak się dzieje?

Chodzi głównie o sposób jedzenia. Czując się niekomfortowo, jemy bardziej łapczywie i przyswajamy większą liczbę kalorii. Chcemy, jak najszybciej ten posiłek skończyć, żeby inni ludzie w restauracji przestali nas oceniać. Po prostu „zajadamy” niekorzystne uczucia pojawiające się w tej sytuacji. Podczas jedzenia w samotności spożywamy więcej kalorii na posiłek, niż jedząc go z kimś. Badania pokazują, że 46 procent z nas je przynajmniej dwa posiłki dziennie w samotności. To bardzo duża liczba, z której być może na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jednak biorąc pod uwagę konsekwencje takiego sposobu jedzenia, uważam, że warto poświęcić temu więcej uwagi.

Czy często obserwuje pani osoby jadające samotnie? Albo z telefonem w ręku, starające się „schować” za ekranem?

Ta obserwacja była jednym z powodów, dla których zdecydowałam się rozpocząć pracę nad aplikacją PlateWithMate. Ludzie jedzący samotnie ze smartfonem, to dzisiaj niestety plaga. Jesteśmy zabiegani, dostajemy mnóstwo bodźców i chociaż podczas posiłku byłoby dobrze znaleźć chwilę, żeby się „zatrzymać” i porozmawiać z innym człowiekiem „na żywo”, a nie tylko w świecie wirtualnym.

Jakie ma pani wtedy przemyślenia?

Prywatnie, myślę, że to smutne, w pracy spędzamy czas przed komputerem, podczas jedzenia przed telefonem, po powrocie do domu przed telewizorem. Coraz częściej widać taki schemat, w którym brakuje miejsca dla przebywania, rozmowy, czy właśnie wspólnego jedzenia z drugą osobą. Na to również odpowiada mój projekt. W zabieganym świecie nikt nie ma czasu, żeby godzinami szukać osoby, z którą można zjeść, chociażby lunch – aplikacja PlateWithMate ma na celu pomóc nam zrobić to szybko, bez długiego siedzenia w aplikacji i pisania na chacie.

W jednym z wywiadów opowiadała pani, że zna ten problem z autopsji, będąc na konferencjach w miastach, których pani nie znała, starała się znaleźć towarzystwo w trakcie posiłku. Bezskutecznie. Dlaczego tak trudno jest podejść do nieznanej osoby i zacząć rozmowę?

Myślę, że to strach przed oceną. Niewielu ludzi jest w stanie podejść do drugiej osoby, która je samotnie i powiedzieć – dzień dobry, widzę, że też je pan lub pani samotnie, może zjemy razem? W taki sposób wystawiamy się „na widok”. Otwarcie przyznajemy, że jesteśmy sami. Boimy się zaszufladkowania, oceny, że coś z nami nie tak. Tłumacząc, dlaczego tak się dzieje, często przytaczam przykład dzieci w przedszkolu, kiedy jedzą, robią to razem, przy dużym stole. Czasami zdarza się jednak, że któreś je osobno, gdzieś w kącie. I co ciekawe, nie odbieramy takiej osoby, jako kogoś silnego, lubiącego wszystko robić samemu. Odbieramy taką osobę, jako nieumiejącą nawiązywać więzi społecznych, niepotrafiącą funkcjonować w grupie, spychaną, gdzieś na margines. I to nam zostaje później w głowach – po prostu nie chcemy być tak odbierani, jako dorośli. Dlatego, zamiast do kogoś podejść, wolimy scrollować Facebooka, czy inne strony, które skutecznie pochłaniają naszą uwagę i przy okazji czas.

Jak długo trwały prace nad aplikacją?

Prace trwały około roku.

Jakie dane musimy podać, żeby skorzystać z aplikacji? Jak wygląda proces szukania towarzystwa do wspólnego posiłku? Czy możemy jakoś zweryfikować daną osobę, czy jest to raczej niespodzianka?

Można zalogować się za pomocą Facebooka, Gmaila lub stworzyć konto w aplikacji. Podajemy najbardziej podstawowe dane – imię, nazwisko i wiek. Jest pole, w którym możemy napisać krótki opis siebie i gorąco do tego zachęcam, łatwiej znaleźć wtedy osobę o podobnych zainteresowaniach. Możemy dołączyć do kogoś lub stworzyć własne wydarzenie w restauracji, która najbardziej nam dopowiada. Po dołączeniu do kogoś lub po dołączeniu kogoś do naszego wydarzenia, otwiera się czat – z założenia ma być on głównie do dogrania szczegółów takich jak to, przy którym stoliku ktoś już na przykład czeka.

Domyślam się, że pojawia się często pytanie, czy PlateWithMate jest również aplikacją do randkowania?

Tak, jest to dość częste pytanie, jednak jak ktoś dowie się już, co to dokładnie jest, to wie, że nie chodzi o randkowanie. PlateWithMate nie jest aplikacją randkową, raczej nazwałabym ją aplikacją towarzyską, z której może skorzystać każdy, bez ograniczeń.

Czy korzystanie z aplikacji jest darmowe? Czy pojawiają się również opcje premium?

Korzystanie jest całkowicie darmowe w wersji podstawowej. Są 3 opcje premium, w tym ciekawa opcja dla osób w podróży – przykładowo dzisiaj jestem w Warszawie, ale jutro mam spotkanie w Łodzi. W podstawowej wersji aplikacji możemy tworzyć lub dołączać do wydarzeń tylko w naszym otoczeniu, po naszej lokalizacji. W przypadku opcji premium już dziś mogę stworzyć posiłek na jutro w Łodzi i być pewną, że nie będę jeść tam sama, oraz że poznam nową, ciekawą osobę.

Jak długo działa aplikacja i ile osób z niej do tej pory skorzystało?

Aplikacja działa około 1,5 miesiąca, aktualnie mamy około 500 użytkowników, ale liczba rośnie. Aktualnie koncentrujemy się na dotarciu do ludzi, pokazaniu, jak działa aplikacja, jakie mają korzyści z jej używania, ale także, jakie są korzyści wspólnego jedzenia, a jest ich mnóstwo.

Jak ta aplikacja może zmienić życie Polaków?

Aplikacja może zmienić życie nie tylko Polaków, ale wielu osób na świecie. Problem samotności, samotnego jedzenia jest ogólnoświatowy. Wiele badań prowadzonych w tym kierunku, to badania amerykańskie czy koreańskie. Głównie chodzi o to, żeby wyjść sprzed ekranów, porozmawiać ze sobą, poznać nowych ludzi, poszerzać horyzonty, no i nie jeść samemu (uśmiech).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *