Kawiarenka snu. Drzemka w centrum miasta

– Naukowcy z Harvardu szacują, że niewyspani pracownicy przynoszą amerykańskim firmom straty w wysokości 63,2 mln dolarów rocznie. Z punktu widzenia firmy wprowadzenie krótkich 20–minutowych drzemek zwiększa efektywność wykorzystania czasu pracy i poziom zaangażowania – opowiada Magdalena Filcek z Wrocławia, założycielka Vinci Power Nap – Kawiarenki Snu.

Bliżej Biznesu:– Kto będzie mógł się zdrzemnąć w Vinci Power Nap – Kawiarence Snu? 

Magdalena Filcek:– Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu to miejsce dla każdej osoby, która czuje się wypalona, zmęczona czy ma deficyt snu w ciągu nocy. Jest to miejsce, które może służyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jak wynika z wieloletnich badań prowadzonych przez specjalistów na całym świecie, jest ona szczególnie ważna dla osób, które działają pod presją czasu, a ich praca jest związana z dużą odpowiedzialnością. Dlaczego? Przede wszystkim poprawia zdrowie – krótka drzemka w ciągu dnia wspomaga regenerację systemu immunologicznego. Ponadto zwiększa efektywność, redukuje poziom stresu, ułatwia koncentrację i odświeża umysł. Prototyp „Vinci Power Nap – Kawiarenki Snu” został zrealizowany we Wrocławiu w 2017 roku. To wyprzedzający istniejące standardy, pierwszy tego typu pomysł ochrony zdrowia, oparty na odzyskiwaniu utraconej energii człowieka. Jest on doskonałym narzędziem do wspierania osób decyzyjnych, od których kondycji psychofizycznej zależy jakość podejmowanych działań, np. lidera, managera, chirurga, dowódcy. Osoby stosujące drzemki dużo mniej się denerwują i o wiele częściej są radosne, pełne pozytywnej energii.

Będą obowiązywać zapisy na drzemkę?

Dostępny będzie grafik on-line, w którym można będzie sprawdzić dostępność miejsca, wykupić sesję drzemki i dopiero wtedy przyjść. Pracownicy firm, które wykupią miesięczne abonamenty wystarczy, że zarezerwują  bezpłatnie on-line określoną godzinę na sesję Vinci Power Nap dla siebie.

Jak wygląda kawiarnia? Jak została zaprojektowana?

Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu dba o zdrowie w stylu Leonarda da Vinci, czyli kojąc wszystkie zmysły w tym samym czasie. 20-minutowy odpoczynek w Kawiarence Snu pozwoli na ukojenie i wyciszenie wszystkich zmysłów jednocześnie: dotyku (stąpanie po miękkiej trawie, ciepłym piasku lub powietrznych poduszkach), wzroku (delikatny półmrok, kolor i tematyczna aranżacja przestrzeni), słuchu (specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa), zapachu (kompozycje zapachowe wspomagające relaks), smaku (poczęstunek w postaci zdrowego napoju, orzeźwiający tlen) oraz równowagi (utulenie w podniebnej chuście, która daje poczucie relaksu i harmonii). Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu jest odpowiedzią na nasilające się w społeczeństwie poczucie zmęczenia i wypalenia zawodowego. To zupełnie nowa, ale oparta na głębokiej tradycji forma relaksu. Dzięki autorskiej aranżacji wnętrza i wykorzystaniu zawieszonych w przestrzeni chust, sprawia, że odpoczynek przypomina ciału kołysanie w ramionach mamy, przytulanie, bezwzględną akceptację. Wszystko odbywa się w otoczeniu przypominającym nam naturalne miejsca relaksu. W tym momencie jest zrealizowany pierwszy prototyp Vinci Power Nap – Kawiarenki Snu i jest to tzw. pokój „Leśny”. Zaprojektowane są także pokoje: „Powietrzny” i „Słoneczny”.

Jak będzie wyglądać drzemka? 

Ważny jest czas drzemki – nie dłużej niż 20 minut, cisza lub muzyka relaksacyjna, kojące kolory, przygaszone oświetlenie, odpowiednie dotlenienie pomieszczenia, zapach, temperatura otoczenia, utulenie a także poczucie bezpieczeństwa. Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu jest odpowiedzią na problem z zasypianiem, czyli np. z brakiem dostatecznego relaksu i poczucia bezpieczeństwa, pozwalającego na zaśnięcie. Kawiarenka Snu została tak zaprojektowana, żeby dawać poczucie spokoju, błogości i akceptacji. W takich warunkach o wiele łatwiej jest się rozluźnić i kołysząc się w chuście zasnąć spokojnie, jak dziecko w ramionach mamy.

Czy każdy klient będzie mieć przestrzeń tylko dla siebie?

Z naszych przeprowadzonych przez pół roku obserwacji wynika, że osoba relaksująca się w chuście jest tak pochłonięta własnymi wewnętrznymi, przyjemnymi odczuciami i poczuciem komfortu, że nawet nie zauważa współtowarzyszy w Kawiarence Snu.

A co z chrapaniem? Dla współtowarzyszy to będzie mało relaksujące.  

Przewidujemy dodatkową możliwość słuchania muzyki relaksacyjnej poprzez słuchawki – wtedy chrapanie sąsiada nie będzie słyszalne.

Co daje człowiekowi 20–minutowa drzemka w ciągu dnia? 

Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu koresponduje z odkryciem uhonorowanym Nagrodą Nobla w 2017 roku z medycyny i fizjologii. Badania dotyczyły zegara biologicznego i snu. Zostało naukowo dowiedzione, że regularne drzemanie znacznie obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, dzięki czemu czujemy się lepiej. Drzemka przede wszystkim poprawia zdrowie – wspomaga regenerację systemu immunologicznego. Zwyczaj popołudniowej drzemki został powiązany min. z 37-procentową redukcją umieralności na choroby serca (Naska et al., 2007).Teorię skuteczności drzemek potwierdzają także badania Marka Rosekinda, naukowca, który pracując dla NASA w 1994 r., badał pilotów. Jak tłumaczył, jednej grupie uczestników pozwolił na krótką drzemkę w kokpicie samolotu, drugiej nie. Co się okazało? Niewyspanym dwukrotnie częściej zdarzyło się popaść w migawkowe, pięciosekundowe drzemki za sterami maszyny podczas lotu i podchodzenia do lądowania.

Co oznacza określenie Power Nap?

Power Nap to termin ukuty przez dr Jamesa B. Maasa, znanego badacza snu i określa właśnie krótką, 20-minutową drzemkę. Według badań NASA wystarczy od 10 do 20 minut, aby odświeżyć umysł, wzmocnić kreatywność, produktywność i trafność podejmowanych decyzji, a także obniżyć poziom stresu, poprawić odporność i zdrowie. Najszybszą metodą regeneracji ciała i umysłu są właśnie Power Nap.

Podobno w potęgę Power Nap wierzyli znani naukowcy, artyści i politycy.

Nie tylko wierzyli, ale i często ją stosowali. Wielkie osobistości, które zmieniały świat, korzystały z możliwości ucięcia sobie krótkiej drzemki w ciągu dnia. Byli to m.in.: Leonardo Da Vinci, Thomas Edison, Albert Einstein, Napoleon Bonaparte, Winston Churchill czy Nikola Tesla.

Ile będzie kosztować taki relaks w centrum miasta? Czy cena będzie liczona za minutę?

Będą to indywidualnie dopasowywane oferty abonamentowe dla firm, które mają swoją siedzibę w pobliżu Vinci Power Nap – Kawiarenki Snu. Wierzymy, że firmy będą dbały o możliwość drzemki dla swojego pracownika, myśląc o jego zdrowiu, ale i o swoich przyszłych zyskach – wypoczęty pracownik jest bardziej produktywny i efektywny. Firmy, które będą chciały zamówić taki pokój do siebie również będą mogły to zrobić u nas, kupując licencję na Vinci Power Nap – Kawiarenkę Snu. Przewidujemy możliwość skorzystania z Kawiarenki Snu dla osób prywatnych, które chciałyby przyjść i zdrzemnąć się w ciągu dnia. Szacowany koszt 20 minutowej drzemki będzie podany wkrótce.

Skąd wziął się pomysł na uruchomienie takiego biznesu?

Pomysł narodził się z własnej potrzeby odzyskania energii w ciągu dnia pracy, znalezienia chwili na regenerację ciała i umysłu w jak najkrótszym czasie. Zależało mi na tym, aby stworzyć miejsce, w którym będziemy mogli zadbać o swoje zdrowie w momentach, w których zdarza nam się pracować ponad siły. Musimy pomóc naszemu organizmowi znaleźć balans. Zauważyłam, że dziś nie zapominamy naładować naszych telefonów komórkowych, coraz częściej ładujemy także nasze samochody. Skoro służymy naszym sprzętom i zarabiamy pieniądze, żeby móc je ładować i używać, to czy w tych działaniach nie zapomnieliśmy o sobie? Kiedy się naładujemy i zadbamy o swoje zdrowie? Nasze otoczenie bardzo mocno na nas oddziałuje. Jesteśmy prawie zewsząd „atakowani” dźwiękami, obrazami, informacjami. To wszystko dociera do naszego mózgu, który jest po prostu zmęczony ilością informacji do przetworzenia czy zapamiętania. Przez to mamy coraz mniej czasu na własną refleksje i zadbanie o siebie pod każdym względem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Czasami jesteśmy już tak zmęczeni, że nie potrafimy zapamiętać kolejnej nowej informacji czy skojarzyć faktów. Każdy z nas wie, że nasze sprzęty – komputer czy telefon – będą pracować sprawniej, kiedy wyłączymy programy działające w tle. Podobnie jest u nas. Każdy z nas potrzebuje się na chwilę wyłączyć. Licencja ( franchising) do zrealizowania innowacyjnego miejsca relaksu, jakim jest tematyczna Kawiarenka Snu, może być implementowana m.in. w: korporacjach, średnich i małych przedsiębiorstwach, dworcach, lotniskach, centrach handlowych, hotelach spa, szpitalach, placówkach rehabilitacyjnych, ośrodkach terapeutycznych i wielu innych miejscach.

Czy będzie można drzemać w parach?

Chusty są jednoosobowe – jest to miejsce i czas przeznaczony dla siebie samego, przede wszystkim na odpoczynek i regeneracje organizmu. To trochę tak jak w informacji w samolocie: aby móc pomóc innym i cieszyć się wspólną obecnością w pierwszej kolejności musimy zadbać o siebie i tę przysłowiową „maskę z tlenem” najpierw założyć sobie, odpocząć by z radością wrócić do osób oraz zadań dnia codziennego.

 

Jak często odbywa pani drzemkę w ciągu dnia? I jak wpływa to na pani formę?

Jestem projektantem, artystą, wizjonerem, naukowcem, wynalazcą i pilotem balonowym, pracuję nad swoimi projektami, które są globalne i pomagają zmienić świat na lepsze. Do tego celu przyswajam bardzo dużo informacji z różnych dziedzin, kształtują mnie również doświadczenia i przeżycia, te piękne ale także te trudne, to one pozwalają mi zrozumieć różne potrzeby, przewidzieć i znaleźć rozwiązania. Mój mózg bardzo często jest przeładowany, staram się odciążyć go poprzez eliminację zbędnych bodźców typu hałasy, niepotrzebne informacje, staram się przebywać w harmonijnie zaprojektowanych wnętrzach, na łonie przyrody. Mam to szczęście, że jestem właścicielką chust już od ponad czterech lat i gdy tylko byłam bardzo zmęczona w ciągu dnia, gdy potrzebowałam odpoczynku – wchodziłam do chusty i utulona bujaniem zasypiałam na 20 minut, gdy okazało się to zbawienne dla mnie, postanowiłam podzielić się tym doświadczeniem z innymi i zaprojektowałam wnętrze oraz ideę Vinci Power Nap.

Kiedy planuje pani otwarcie?

Pierwsza Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu powstała w samym sercu wrocławskiego Rynku. Oficjalne otwarcie showroomu planowane jest na połowę marca 2018 roku.

Spodziewa się pani tłumów? Czy raczej koneserów snu, relaksu?

Projekt popularyzuje Work – Life Balance oraz Wellbeing i jest odpowiedzią na lukę w temacie chillout roomów. W Polsce, ale i na świecie, brakuje sensownych rozwiązań, które zapewnią wyciszenie, odpoczynek i odzyskanie energii w ciągu dnia. Vinci Power Nap – Kawiarenka Snu to miejsce, w którym wykorzystaliśmy innowacyjny system regeneracji oparty na integracji sensorycznej. Pozwala on w zaledwie kilkanaście minut odpocząć i nabrać siły na resztę dnia. Coraz więcej firm, również w Polsce, wprowadza krótkie drzemki jako element realizowanego programu Work – Life Balance. Nic dziwnego. Naukowcy z Harvardu szacują, że niewyspani pracownicy przynoszą amerykańskim firmom straty w wysokości 63,2 mln dolarów rocznie. Ponadto brak zarządzania zasobami energetycznymi pracowników powoduje utratę w produktywności – blisko 520 roboczo-godzin. Z punktu widzenia firmy wprowadzenie krótkich 20-minutowych drzemek zwiększa efektywność wykorzystania czasu pracy i poziom zaangażowania. Wiedzą o tym już takie firmy, jak: Google, Nike, Apple, Zappos czy Cisco, które jako pierwsze pozwoliły swoim pracownikom na krótkie przerwy w pracy. Potrzeba drzemki może wystąpić w różnych porach dnia. Wszystko zależy od naszej osobowość i tego czy jesteśmy tzw. sową czy skowronkiem. Najważniejsze jest jednak to, aby skorzystać z drzemki wtedy, kiedy czujemy się zmęczeni i senni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *