IT bez barier -Testerzy aplikacji z Zespołem Aspergera

– Za naszą zachodnią granicą lider branży informatycznej chce do 2020 roku zatrudnić 650 osób z Zespołem Aspergera. Natomiast firma Auticon, zajmująca się outsourcingiem usług IT, opiera się wyłącznie na tego typu osobach i posiada obecnie biura na całym świecie – mówi Tomasz Jasiński z Wrocławia, koordynator programu asperIT. Wrocławianie, jako pierwsi w Polsce szukają osób z Zespołem Aspergera do pracy w IT. 

Bliżej Biznesu:– Ilu ludzi z Zespołem Aspergera żyje obecnie w Polsce? 

Tomasz Jasiński:– Na tę chwilę trudno o jednoznaczne i kompleksowe informacje na ten temat. Wynika to chociażby z faktu, iż pojęcie Zespołu Aspergera rozmywa się komunikacyjnie w szerszym pojęciu Autyzmu. Dopiero niedawno polskie prawo zostało znowelizowane w taki sposób, aby we właściwej ustawie rozdzielić ZA od Autyzmu. Docelowo pozwoli to zbierać rzetelniejsze statystyki na ten temat. Niestety, na ten moment nie jesteśmy nawet świadomi realnej skali zjawiska. Głęboko wierzymy, że inauguracja naszego pilotażowego projektu, czyli asperIT, to duży krok w stronę rozwoju świadomości społecznej na ten temat.

Czym charakteryzuje się ten zespół?

Osoby z ZA zwracają na siebie uwagę poprzez trudności w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Szczególnie objawia się to w trudności w akceptowaniu zmian, ograniczonej elastyczności myślenia przy braku upośledzenia umysłowego oraz szczególnie pochłaniające tego typu osoby, obsesyjne zainteresowania. Dla nas jednak najważniejsze jest to, iż posiadają one niebywałe predyspozycje do przedmiotów ścisłych, są bardzo zaangażowane w pracę, która ich interesuje oraz są niebywale konsekwentne w zleconych zadaniach. To wszystko sprawia, iż na całym świecie są cenionymi specjalistami w zakresie IT, w szczególności na stanowiskach związanych z testowaniem aplikacji.

Czy wiadomo, jak osoby z Zespołem Aspergera radzą sobie na polskim rynku pracy?

Niezwykle trudno jest dotrzeć do miarodajnych badań ukierunkowanych na pojęcie samego Zespołu Aspergera. W 2016 pod patronatem m.in. Uniwersytetu Warszawskiego powstał raport „Ogólnopolski Spis Autyzmu”. Wskazuje on, ze jedynie 7% osób dotkniętych Autyzmem w Polsce posiada pracę, za którą dostają wynagrodzenie. Oczywiście, bardzo ciężko wywnioskować, jaki udział w tym wyniku mają osoby z ZA z uwagi na szerszy zakres badanej grupy. Patrząc jednak nieco szerzej to okazuje się, że świat niezwykle docenia tego typu osoby w branży IT. Chociażby za naszą zachodnią granicą lider branży informatycznej chce do roku 2020 zatrudnić 650 osób z ZA. Natomiast firma Auticon zajmująca się outsourcingiem usług IT opiera się wyłącznie na tego typu osobach i posiada obecnie biura na całym świecie. Patrząc jednak na drugą stronę medalu osoby z ZA, z uwagi na swoje ograniczenia społeczne, nie do końca sprawdzają się w zawodach zmuszających do intensywnego kontaktu z ludźmi. Dlatego też należy niezwykle podziwiać osoby, które pomimo tego typu ograniczeń odnoszą sukcesy w sprzedaży czy obsłudze klienta.

Jak narodził się projekt asperIT?

Pomysł na asperIT wyrósł w zasadzie prosto z biznesu. Trzon fundacji, czyli operatora projektu, wywodzi się ze start-up’u, który tworzymy i w którym razem pracujemy. W IT funkcjonujemy od lat, ale od ponad roku rozwijamy narzędzie do automatycznego i inteligentnego wykrywania błędów programistycznych – rebug.io. Zawsze chcieliśmy wykorzystać nasze doświadczenie biznesowe w pracy na rzecz idei odpowiedzialnej społecznie. Doskonale znany był nam temat osób z ZA pracujących w branży IT na zachodzie. Postanowiliśmy, że chcemy wykorzystać nasze doświadczenia w tej branży, aby otworzyć osobą z ZA drogę do kariery. Tak powstała Europejska Fundacja Aktywizacji Społecznej, której głównym cele jest wdrożenie tego pomysłu w naszym kraju. Współpracujemy również ze świetnymi terapeutami na co dzień zajmującymi się osobami z Autyzmem i ZA. Mowa tu o Katarzynie Rybotyckiej oraz Jacku Śmiglu. Nawiązaliśmy również niezwykle wartościową współpracę z liderem rynku wrocławskiego w kwestii testowania oprogramowania – firmą testuj.pl.

Co konkretnie będą robić osoby z Zespołem Aspergera, które przejdą rekrutacje?

Celem pilotażowej edycji projektu jest przygotowanie 10 osób z ZA do pracy w charakterze testera IT. Rekrutacja wyłoni właśnie tę grupę, która przystąpi do szkolenia przygotowującego do pracy w zawodzie. Pod okiem terapeutów i specjalistów IT będą rozwijać swoje umiejętności techniczne, jak również będą przygotowywani do funkcjonowania w realiach przyszłych pracodawców. Osoby, które ukończą ten etap projektu będą miały wystarczające umiejętności, aby rozpocząć swoją zawodową karierę. Dodatkowo co najmniej 4 osoby z tej grupy zostaną wyłonione do odbycia praktyk w firmie jednego z naszych partnerów. Będzie to ewaluacja naszych działań, która pokaże, jak skuteczny jest model, który wspólnie opracowujemy.

Jak taka rekrutacja będzie wyglądać?

W procesie rekrutacji do projektu asperIT możemy wyróżnić trzy główne elementy: zgłoszenia on-line osób zainteresowanych projektem, warsztat umiejętności społecznych na który zostanie zaproszona wybrana grupa osób ze zgłoszeń internetowych. Nasi terapeuci chcą poznać bliżej te osoby, ocenić ich umiejętności pracy w grupie i odpowiednio przygotować do dalszych etapów projektu. Ostatecznie terapeuci przeprowadzą również rozmowy indywidualne z kandydatami bezpośrednio pretendującymi do grupy 10 osób zaproszonych na szkolenia.

Jak branża IT może wykorzystać te wyjątkowe predyspozycje osób z Zespołem Aspergera?

Weźmy na przykład zawód testera IT. Osoby z ZA dzięki swoim predyspozycjom są w stanie o wiele efektywniej wykonywać taką pracę. Doskonale czują się funkcjonując w ramach ustalonych z góry schematów, dlatego są niezwykle wyczuleni i restrykcyjnie podchodzą do wszelkich odstępstw. Coś, co można by nazwać natomiast wręcz obsesyjnym podejściem w stosunku do wykonywanych zadań, które często charakteryzuje tego typu osoby, w kontekście pracy testera stanowi wielką zaletę. Przykładowo, osoba z ZA jest w stanie efektywnie przez osiem godzin pracy testować wąski fragment systemu. Nie jest to dla niej wcale nużące zajęcie, a nawet sprawia niesamowitą satysfakcję. Między innymi z tego powodu testerzy z ZA są niesamowicie wartościowymi pracownikami dla firm na całym świecie. Należy oczywiście pamiętać, iż współpraca z tego typu osobami wymaga również od pracodawcy odpowiedniego przygotowania.

Czy w przyszłości planowane są podobne kursy dla osób z innymi zaburzeniami?

W przyszłości chcemy się skupić na rozszerzeniu grupy wiekowej. Pilotażowy program kierowany jest do osób w przedziale wiekowym od 18-27 lat. Jest to związane z wymaganiami programu Akcja Inkubacja, w ramach którego otrzymaliśmy grant na przetestowanie naszej innowacji. Chcielibyśmy jednak, aby nasz projekt dawał długofalowe efekty. Planujemy coraz niżej przesuwać dolny pułap wiekowy, aby coraz wcześniej przygotowywać osoby z ASD do pracy w IT dając im niesłychaną przewagę konkurencyjną. Docelowo chcielibyśmy pracować jednocześnie z różnymi grupami wiekowymi, poczynając wręcz od dzieci w przedszkolu, które przez zabawę mogłyby przyswajać podstawy programowania. Jeśli chodzi o poszerzenie grupy docelowej o osoby z innymi zaburzeniami to jest jeszcze za wcześnie na jednoznaczne deklaracje. Program pilotażowy przyniesie na pewno całą masę wniosków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *