Garaż na wynajem – czy to się opłaca?

Liczba samochodów zarejestrowanych w Polsce stale rośnie, podczas gdy o wolne miejsca parkingowe staje się coraz trudniej. Specjaliści wskazują, że taka sytuacja to doskonała okazja do intratnych inwestycji. Garaż na wynajem może stać się pewnym źródłem zysku, wysokością stopy zwrotu znacznie przewyższającym lokaty w banku, a nawet wynajem mieszkań.

Obecnie wynajem miejsc postojowych jest mało popularnym zjawiskiem w Polsce, jednak stale zwiększająca się liczba samochodów na polskich drogach może doprowadzić do ogromnego rozwoju tego rynku na przestrzeni najbliższych lat. Garaż na wynajem to doskonała inwestycja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rynkiem nieruchomości i preferują formy inwestowania obarczone ograniczonym ryzykiem.

Zyski

Portal RynekPierwotny.pl oszacował, że garaż na wynajem pozwala zarobić swojemu właścicielowi od 5 do 10 proc. w skali roku. Z kolei przy obecnych stopach procentowych, oprocentowanie lokaty długoterminowej wynosi ok. 2,5 proc. Proponowana forma inwestycji pozostawia zatem daleko w tyle lokaty bankowe czy depozyty. Zysk rzędu 5 do 10 proc. w skali roku to również wynik o ok. 2-5 punktów procentowych wyższy niż wysokość przewidywanego zysku z wynajmu mieszkania.

Wysokość zysku z garażu na wynajem jest jednak ściśle uzależniona od jego lokalizacji oraz standardu inwestycji. Najwięcej zarobimy w centrach dużych miast – Warszawy, Wrocławia czy Krakowa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że środki z wynajmu powinny pokryć również koszty utrzymania garażu (np. opłaty administracyjne, podatek od nieruchomości).

Jak kupić garaż na wynajem

Kupno garażu na wynajem nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, sygnalizuje, że do zakupu miejsca parkingowego konieczny jest wcześniejszy zakup mieszkania. Tymczasem w większości inwestycji miejsc postojowych jest o wiele mniej niż lokali na sprzedaż, w związku z czym bardzo trudno jest zdobyć dodatkowe miejsce.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których zakup nowego lokum obliguje nas do nabycia jednego, a nawet dwóch miejsc postojowych. Takie miejsce w ramach promocji bardzo często wliczone jest już w cenę mieszkania. Jeśli nie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni do parkowania, możemy ją po prostu odsprzedać lub przeznaczyć właśnie na wynajem. W ten sposób możemy zyskać dodatkowe źródło comiesięcznych przychodów.

 

 

Grupa GEO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *