Finansowanie przedsięwzięć w małych i średnich firmach

Dominik Ciula

Małe i średnie przedsiębiorstwa to dziś prawdziwe koło napędowe naszej gospodarki. Nowatorskie pomysły młodych i ambitnych, a przy tym przedsiębiorczych osób, stanowią świetne podwaliny pod dopiero co tworzone i otwierane firmy, które mają ogromny potencjał na rozwój.

Sektor MŚP w Polsce

Według badań Deloitte z 2014 roku sektor MŚP w Polsce to ponad 70 tys. firm, które wytwarzają niemal 18% polskiego PKB i zapewniają 40% miejsc pracy w naszym kraju. Małe i średnie przedsiębiorstwa stają się w naszym kraju coraz popularniejsze, a coraz większa grupa osób w różnym wieku wybiera pracę na własny rachunek zamiast zwyczajowego etatu. Założenie własnej firmy wymaga od początkującego przedsiębiorcy przede wszystkim innowacyjnego pomysłu, dzięki któremu wybije się pośród konkurencji i zbuduje mocną pozycję na rynku. Niestety sam pomysł jednak nie wystarczy – konieczne jest jeszcze wypełnienie szeregu formalności oraz pozyskanie wkładu pieniężnego, który pokryje początkowe koszty naszej działalności, nim ta zacznie przynosić zyski.

Każda osoba, która myśli o założeniu własnej firmy, powinna już na etapie planowania swojego biznesu zainteresować się dostępnymi opcjami finansowania dla nowo powstałych działalności, które kiedyś zapewniał nam jedynie rynek bankowy, a dziś dostępne są również na rynku pozabankowym. To właśnie rozwiązania, jakie niesie nam rynek fintech, czyli połączenie technologii z finansami są w stanie dostarczyć początkującemu przedsiębiorcy środki finansowe potrzebne na już, nawet jeszcze tego samego dnia. Kiedyś nie do pomyślenia było pójście do instytucji finansowej bez sterty papierów, abyśmy mogli starać się o kredyt bankowy. W bankach tak jest nadal. Tą lukę dziś wypełniają nam firmy z sektora fintech, których główną zaletą jest ulżenie przedsiębiorcy, poprzez zdjęcie z niego ciężaru konieczności przedstawienia dokumentacji w formie papierowej swoich przychodów i oparcie wydawania decyzji w tzw. live scoringu. Jednymi słowy poinformowanie wnioskodawcy za pomocą internetu o możliwości przyznania mu środków na rozwój jego działalności. Ogrom informacji, jak i nowoczesna firma zaawansowana technologicznie, jest w stanie przeanalizować w bardzo krótkim czasie sprawiła, że powstało bardzo duże pole, po części już zagospodarowywane, dla przedsiębiorców szukających finansowania poza utartymi i niejednokrotnie trudnymi szlakami bankowych meandrów badania zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

Kredyty bankowe dla firm

Kredyt bankowy, czy (wśród przedsiębiorców pewnie bardzo popularny) kredyt obrotowy z reguły trudno dostępny jest dla młodych działalności o nieugruntowanej pozycji na rynku. Banki często uznają takie podmioty za obarczone zbyt dużym ryzykiem i odmawiają przyznania im potrzebnego finansowania. Odesłanym z kwitkiem przedsiębiorcom z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe, które wykładając swój kapitał specjalizują się w dofinansowaniu firmy. Mamy tu do czynienia z know-how, które takie podmioty już posiadły, chociażby ze względu na międzynarodowe doświadczenie w swojej działalności poza granicami naszego kraju. Te doświadczenia dziś przenoszone są właśnie na rodzimy rynek finansowy. Otrzymanie dodatkowej gotówki w takiej instytucji staje się dzięki temu dużo prostsze niż w banku. Co ważne, o takie zobowiązanie mogą ubiegać się właściciele firm i start-up’ów, już w kilka chwil po zarejestrowaniu własnej działalności gospodarczej. Dzięki szybkiemu terminowi pozyskania potrzebnych środków, właściciel firmy będzie mógł niezwłocznie zainwestować w rozwój i reklamę swojej działalności. Przykładem takiego produktu może tu być z pewnością serwis „aasadlabiznesu” za pośrednictwem, którego, możemy uzyskać szybkie finansowanie firmy od międzynarodowej spółki Aasa Global, obecnej na naszym rynku już od 5 lat. Starannie dobraną i wyselekcjonowaną ofertę, skierowaną tylko dla przedsiębiorców jednak zaoferowała pod koniec ubiegłego roku, dziś rozwijając swój produkt patrzy na nowo powstające marki zajmujące się podobną działalnością.

Rynek pożyczek pozabankowych dla firm

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rozwoju sektora usług finansowych na rynku pożyczek pozabankowych w Polsce będzie zacieśnienie współpracy pomiędzy tradycyjnymi instytucjami finansowymi typu bank czy fundusz, a właśnie instytucjami pożyczkowymi. Połączone siły tradycyjnych banków i firm nazywanych fintechami, doprowadzą do powstania nowego ekosystemu usług finansowych, skutecznie odpowiadającego na potrzeby klientów i wyzwania rynkowe zmieniającego się świata. Dzięki takiej współpracy wszyscy będą mogli m.in. obniżyć koszty operacji, w tym koszty IT, rozbudować oferty dla swoich klientów, a w oparciu o rozwiązania partnerów, będą mogły na nowo zbudować swoje strategie, od których zależeć będzie ich przewaga konkurencyjna

Alternatywnym sposobem zdobycia potrzebnego kapitału może być pozyskanie inwestora. Dobry pomysł porywa za sobą ludzi i znajduje ich uznanie. Tak jest w przypadku tzw. aniołów biznesu, czyli inwestorów, którzy lokują swój kapitał w przedsięwzięciach innowacyjnych, wypełniających lukę istniejącą na rynku. Często takie przedsięwzięcia związane są bezpośrednio z rozwojem najnowszych technologii czy z sektorem IT. Niestety uzyskanie wsparcia aniołów biznesu może okazać się trudnym i czasochłonnym zadaniem, dlatego jedną z najbardziej powszechnych i wybieranych form pozyskania środków na pierwsze miesiące działania naszej firmy stanowi pożyczka. Dodatkowo, w przypadku pozyskanie finansowania inwestorskiego najczęściej musimy podzielić się posiadanymi udziałami w przedsięwzięciu, co nie zawsze musi być przez nas akceptowalne.

Prowadzenie działalności gospodarczej

Każda osoba, prowadząca własną działalność gospodarczą bądź pracująca na kierowniczym stanowisku, zmuszona jest do zapewnienia firmie płynności finansowej. Zachowanie właściwej ilości gotówki może okazać się twardym orzechem do zgryzienia, szczególnie gdy musimy borykać się z niewypłacalnymi kontrahentami czy ze spóźnieniami w regulowaniu faktur. Zarządzanie budżetem firmy opiera się na nieustannym planowaniu wpływów i wydatków, aby zawsze dysponować określoną kwotą, potrzebną do terminowego regulowania zobowiązań wobec innych podmiotów.

Prowadząc przedsiębiorstwo należy pamiętać, że mimo świetnego przygotowania, zawsze mogą wystąpić nieprzewidziane wydarzenia i wydatki. Należy być na to gotowym i wcześniej pomyśleć o możliwych rozwiązaniach w kryzysowych sytuacjach. W przypadku nagłego braku gotówki i problemów z utrzymaniem płynności, idealnym rozwiązaniem będą np. pożyczki online dla firm. Na pewno każdy kryzys warto obrócić w naukę na przyszłość, dzięki której wyciągniemy konstruktywne wnioski, a posiadanie dodatkowej wiedzy o alternatywnych rozwiązaniach w takich sytuacjach, pozwoli nam spokojnie realizować założone wcześniej cele.

1 komentarz do “Finansowanie przedsięwzięć w małych i średnich firmach

  1. Dzień dobry, dobrą alternatywą dla czasochłonnych i skomplikowanych procedur bankowych, z jakimi muszą się zmagać przedsiębiorcy, może być skorzystanie z oferty Kredyt Market. Jako byli bankowcy doskonale wiemy, w jaki sposób działają instytucje finansowe, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm przygotowaliśmy ofertę dokładnie odzwierciedlającą ich potrzeby. Kwota, jaka oferujemy to od 10 do 50 tysięcy na okres od 3 do 6 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 9,5% w skali roku, a prowizja jedynie 2,5%. Nie ma żadnych dodatkowych, ukrytych opłat ani ubezpieczeń. Cały proces jest elektroniczny, szybki i, co najważniejsze, bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów. W oparciu o dane podane w trakcie wypełniania wniosku, nasz algorytm wylicza zdolność kredytową. Dzięki temu finalną decyzję z propozycją kwoty pożyczki można otrzymać w ciągu 15 minut na maila. Po 2 dniach od zatwierdzenia warunków umowy środki są przelewane na wskazane konto bankowe. Po dokładne wyliczenia zapraszamy do zakładki kalkulator na naszej stronie https:/kredytmarket.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *