Faktoria – nowy gracz na rynku, który wypełni niszę

Faktoria jest nowym podmiotem, który we wrześniu 2018 roku wkracza na polski rynek finansowania faktur dla małych firm. Pomimo konkurencji, spółka ma szansę na odniesienie sukcesu, gdyż jej celem jest wypełnienie określonej niszy w segmencie faktoringowych fintechów. Faktoria jest spółką, która stanowi część popularnego Nest Banku.

Paweł Tomala – prezes Faktorii tłumaczy, że celem jej działań jest wypełnienie luki, która obecnie istnieje pomiędzy fintechami a firmami faktoringowymi. Głównym założeniem spółki jest długoterminowa współpraca z przedsiębiorcami zainteresowanymi szybką i zdalną obsługą. Chodzi przede wszystkim o firmy, których wielkość jest niewystarczająca dla tradycyjnych firm faktoringowych, ale jednocześnie są zbyt duże, aby trafić do fintechu.

Jak zrodziła się idea?

Prezes Faktorii na pomysł jej stworzenia wpadł w 2017 roku, gdy zasiadał w fotelu członka zarządu spółki faktoringowej banku BGŻ BNP Paribas. Faktoring to dziedzina, z którą związany był od lat, stąd też odpowiednia wiedza, doświadczenie oraz dobra znajomość rynku. Do pomysłu Pawła Tomali chętnie przyłączyła się jego żona Joanna, która w Raiffeisen Polbanku odpowiadała za budowanie produktów faktoringowych oraz procesów związanych z ich obsługą. Do projektu dołączyli również Michał Kazimierczak, szef ryzyka w spółce faktoringowej BGŻ BNP Paribas oraz Michał Należyty, były szef zespołów sprzedażowych dla MŚP różnych instytucji finansowych. W październiku 2017 roku, po opracowaniu modelu biznesowego, Nest Bank zaproponował współpracę założycielom Faktorii. Wpisywała się doskonale w ideę banku, który skupia się na obsłudze małych firm i klientów detalicznych. Ofertę Faktorii pomogli stworzyć sami klienci, czyli przedsiębiorcy, z którymi spotkano się na warsztatach współtworzenia, gdzie mogli testować i opiniować prototypy produktów.

Tradycyjna obsługa połączona z nowymi technologiami

Nowy gracz na rynku proponuje faktoringowe limity nawet do 1,2 mln zł. Jest to o wiele większa kwota niż faktoringowe fintechy, gdzie można otrzymać średnio do 50 tys. zł, a maksymalnie 250 tys. zł. „Mamy w ofercie również usługę w 100 proc. fintechową, w której finansujemy niskie kwoty. Traktujemy jednak ten produkt bardziej jako wstęp do współpracy niż core biznesu. Dzięki niemu przedsiębiorcy będą mieli okazję spróbować naszych usług, zobaczyć jak działamy, a potem — na co liczymy — przejdą na długofalową współpracę.” — tłumaczy Paweł Tomala.

Faktoria stawia przede wszystkim na obsługę zdalną, co zdecydowanie ułatwia wszelkie procesy. Przykładowo, usługa „Faktury na raz”, gdzie przedsiębiorcy mogą uzyskać finansowanie do 30 tys. zł, przeprowadza automatyczną analizę klienta i jego kontrahentów na podstawie wyciągu z rachunku bankowego za ostatnie pół roku. W przypadku pozytywnej decyzji, pieniądze wysyłane są na konto w ciągu pół godziny. Pozostałe produkty Faktorii będą poddawane podobnym procesom. Wyjątek stanowią sytuacje, w których system napotka wątpliwości wobec klienta. Wówczas analiza może potrwać 1 dzień.

Spółka zamierza pozyskiwać klientów poprzez tradycyjne kanały, jednak w świadczonych przez nią usługach można odczuć dużą dozę innowacyjności. Inne produkty, które przedsiębiorcy mogą znaleźć w ofercie Faktorii to:

• „Finansowanie sprzedaży”, czyli klasyczny faktoring niepełny. Jest to główny produkt spółki, gdzie przedsiębiorcy mogą liczyć na limity od 30 tys. zł do 1,2 mln zł.
• „Finansowanie zakupów”, czyli faktoring odwrotny.
• „Opiekun czasu” pracownik Faktorii raz w miesiącu prześle klientowi ofertę z propozycją organizacji czasu dostosowaną do jego zainteresowań (np. organizacja wakacji lub wyjazdu na targi).

Firma zamierza także stale udoskonalać i rozszerzać swoją ofertę w oparciu o zapotrzebowanie jej klientów. Możliwe, że wprowadzone zostaną usługi zabezpieczające ryzyko kursowe oraz finansowanie sprzedaży z przejęciem ryzyka (faktoring pełny), a także oferty pakietowe opracowywane w oparciu o współpracę z Nest Bankiem.

 

Puls Biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *