Doktor od kaca. Postawi na nogi w ekspresowym tempie

– Zabieg odtrucia alkoholowego trwa od godziny do dwóch. Mamy trzy pakiety. Pierwszy, skierowany jest do osób, które chcą szybko stanąć na nogi po jednodniowej imprezie. Drugi dla osób, którym nie udało się zakończyć imprezy na jednym wieczorze. Ostatni pakiet jest skierowany do prawdziwych imprezowiczów bądź osób, którym alkohol towarzyszy na co dzień – mówi dr Tomasz Hendzel, założyciel firmy KacDoktor. Warszawski lekarz opracował unikalną metodę pomocy dla osób borykających się z syndromem dnia następnego, potocznie nazywanego “kacem”.

Bliżej Biznesu:– Czy jest pan w stanie postawić każdego na nogi?

Dr Tomasz Hendzel:– Zmniejszając dolegliwości związane z leczeniem kaca skupiamy się przede wszystkim na zniwelowaniu bólu głowy, wymiotów, ogólnego zmęczenia, trudności z koncentracją, suchości w jamie ustnej, pragnienia i wielu innych przykrych zjawisk towarzyszących kacowi. Odpowiednia i zbilansowana podaż elektrolitów, soli mineralnych, witamin oraz leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych wpływa na bardzo szybką poprawę samopoczucia naszych pacjentów. A odpowiadając jednym zdaniem na pytanie: tak, jesteśmy w stanie postawić każdego na nogi i to w ekspresowym tempie.

Czy bada pan promile przed zabiegiem odtruwania?

Nie, nie badamy stężenia alkoholu we krwi, nie jest to istotne z terapeutycznego – względem naszych usług – punku widzenia. Badamy inne parametry, które są istotniejsze – ciśnienie krwi, saturacja, tętno, poziom glikemii.

Na czym polega działalność Kacdoktora? Czy są to wezwania do pracy? Do domów?

Działalność KacDoktora opiera się na doraźnej pomocy osobom cierpiącym na tzw. syndrom dnia poprzedniego. Pomagamy wyleczyć kaca oraz inne uciążliwe dolegliwości, takie jak: nudności, wymioty i bóle głowy. Nasz lekarz bądź ratownik medyczny dojedzie już w 45 minut, 24 godziny na dobę, codziennie. W formie kroplówki uzupełni płyny oraz elektrolity, poda niezbędne witaminy oraz antyoksydanty.

Jak długo trwa odtruwanie alkoholowe? I ile kosztuje?

Zabieg odtrucia alkoholowego trwa od godziny do dwóch. Mamy trzy pakiety. Pierwszy, skierowany jest do osób, które chcą szybko stanąć na nogi po jednodniowej imprezie. Jego koszt to 450 złotych z dojazdem do pacjenta na terenie Warszawy. Drugi to koszt 650 złotych i skierowany jest do osób, którym nie udało się zakończyć imprezy na jednym wieczorze. Ostatni pakiet to koszt 850 złotych i jest on skierowany do prawdziwych imprezowiczów bądź osób, którym alkohol towarzyszy na co dzień.

Kto najczęściej dzwoni po pomoc? Czy są to ludzie tylko i wyłącznie zamożni? Sami dzwonią po pomoc czy może rodzina? Czy tłumaczą, dlaczego muszą szybko wytrzeźwieć?

Najczęściej nasze usługi zamawiają sami potrzebujący. Coraz częściej zdarza się jednak, że dzwonią rodziny i proszą o pomoc dla bliskich. Wśród naszych pacjentów przewijają się wszystkie warstwy społeczne, jednak na ich temat nie mogę powiedzieć nic więcej, ponieważ anonimowość naszych pacjentów jest dla nas bardzo ważna. Czy tłumaczą dlaczego muszą wytrzeźwieć? Czasem tłumaczą, czasem nie. My sami z siebie nie pytamy. Dla nas najistotniejsza jest jak najszybsza pomoc i zniwelowanie objawów zatrucia alkoholowego, a to jakie pobudki nimi kierowały, że do nas zadzwonili nie są przedmiotem naszej działalności.

Kto pracuje w Kacdoktorze? Czy pracownicy przyjeżdżają karetką? Czy raczej prywatnymi samochodami, w cywilnych strojach?

Zespół KacDoktora tworzy jedynie wysoce wykwalifikowany personel medyczny w postaci lekarzy i ratowników. Wszyscy nasi pracownicy mogą się poszczycić dużym doświadczeniem w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia. Do pacjentów jeździmy nieznakowanymi samochodami w cywilnych strojach – wszystko po to, żeby czuli się komfortowo. Po co sąsiad ma mówić – „patrz, ten spod „dwójki” znowu zamówił sobie KacDoktora”.

Dlaczego kac jest tak uciążliwy?

Podczas spożywania alkoholu obciążana jest w bardzo dużym stopniu wątroba, która musi poradzić sobie z bardzo dużą i nadmierną ilością toksycznej dla organizmu substancji. Inne procesy są hamowane na rzecz usunięcia z organizmu poalkoholowych składników. Wypłukiwane są również podstawowe elementy takie jak: sód, potas, chlor oraz sole mineralne. Znacznego stopnia odwodnienie oraz brak składników bogatych w glukozę powodują tak uciążliwe dla organizmu skutki jak: ból głowy, wymioty, bóle brzucha, światłowstręt, rozkojarzenie, apatię czy nawet drgawki. Myślę, że każdy kto miał choć raz w życiu kaca, także dobrze wie o czym mowie.

Jakie błędy najczęściej popełnia się w czasie picia alkoholu, które sprawiają, że kac jest jeszcze bardziej męczący?

Mówiąc o niebezpiecznych skutkach nadużywania alkoholu, należy wspomnieć o hipoglikemii. Alkohol powoduje spadek stężenia glukozy we krwi. Glukoza jest podstawowym źródłem energii dla komórek. Niski cukier może nasilać dokuczliwe objawy kaca – ból głowy, nudności, osłabienie. Odczuwanym niemal przez wszystkich problemem po mocno zabawowej nocy jest silne pragnienie, często utożsamiane jest z kacem. Jeżeli tylko do tej pory nie występowały zaburzenia glikemii, na kaca należy wypić dużą ilość płynów, najlepiej tych bogatych w cukry. Hipoglikemia to niebezpieczne dla zdrowia i życia zjawisko, polegające na znacznym spadku poziomu glukozy we krwi. Należy pamiętać, że to glukoza stanowi podstawowe paliwo dla komórek. W przypadku mózgu i czerwonych krwinek jest to jedyne źródło energii, jakie te tkanki mogą wykorzystać. Proces metabolizowania alkoholu zachodzący w wątrobie powoduje szereg zjawisk biochemicznych, wpływających na zmianę potencjału oksydacyjno–redukcyjnego tego organu. Prowadzi to do poważnych zaburzeń metabolizmu węglowodanów. Zahamowaniu ulega proces glukoneogenezy, czyli powstawania glukozy ze składników niecukrowych. Mówiąc bardziej obrazowo, wątroba jest tak bardzo pochłonięta przetwarzaniem etanolu, że nie zawsze jest w stanie sprostać innym zadaniom, jakie spełnia w organizmie. Należy dodać, że skutkiem tego może być spadek tempa metabolizmu węglowodanów, jak i tłuszczów nawet o 50%.

W jednym z wywiadów opowiadał pan, że nie zdarzył się jeszcze miesiąc ze stratami. A czy są miesiące, gdzie KacDoktor ma więcej pracy?

Od czasu tamtego wywiadu wiele się zmieniło. Nie myślimy już o ryzyku związanym z potencjalnymi stratami, a o dalszym rozwoju. Zatrudniliśmy kolejnych pracowników, zleceń przybywa, stałych klientów również. W ekspresowym tempie zyskujemy zaufanie i stajemy się rozpoznawalną marką. Oczywiście, tego wszystkiego byśmy nie osiągnęli bez naszych pacjentów i pracowników, pamiętamy o tym i doceniamy ich na każdym kroku. 2018 rok to rok ekspansji i bardzo wzmożonej aktywności KacDoktora na rynku medycznym. W maju startujemy w Olsztynie, kolejne miesiące to otwarcia oddziałów we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu. Na tym nie zamierzamy skończyć. Dopiero się rozkręcamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *