Dokapitalizowanie spółki – jak sobie z tym poradzić?

Dobre prosperowanie każdej firmy uzależnione jest od liczby środków, które znajdują się w jej budżecie. Muszą one nie tylko wystarczyć na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, ale także na nowe inwestycje, bez których dalszy rozwój biznesu stanie pod znakiem zapytania.

Dokapitalizowanie spółki to takie działanie, które pozwala zdobyć zastrzyk świeżego kapitału do jej budżetu. Zwykle przeprowadzamy je w celu pozyskania dodatkowych środków na inwestycje, które w przyszłości mają zwiększyć wartość firmy. Może być to na przykład rozbudowa linii produkcyjnej, zakup nowych maszyn, wynajem powierzchni magazynowych czy zakup nowoczesnej technologii. Niestety operacja dokapitalizowania, choć często niezwykle konieczna, bywa także bardzo niebezpieczna. Każde potknięcie czy drobny błąd może bowiem narazić naszą spółkę na nieprzyjemne konsekwencje finansowe.

Sprawdź dostępne możliwości

Proces dokapitalizacji przeprowadzany jest zarówno przez sam podmiot, jego właściciela oraz instytucje trzecie, np. Skarb Państwa. Dodatkowy kapitał dla spółki można pozyskać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest możliwość wzięcia kredytu dla firm, emisja akcji, pozyskanie unijnej lub rządowej dopłaty czy pozyskanie kapitału od wspólnika. Coraz popularniejszym rozwiązaniem na polskim rynku staje się również finansowanie mezzazine oraz fundusze Venture Capital.

Kredyt

Kredyt to rodzaj finansowania, po które polscy przedsiębiorcy sięgają najczęściej. Niestety produkty finansowe tego rodzaju oparte są na sztywnych zasadach. Do ich uzyskania przedsiębiorca potrzebuje wysokiej zdolności kredytowej oraz zestawu zabezpieczeń akceptowanych przez wybrany bank.

Mezzazine

Finansowanie mezzanine to zobowiązanie o podwyższonym ryzyku, udzielane przedsiębiorcy na realizację zaplanowanych inwestycji w zamian za udział w zyskach w przypadku sukcesu przedsięwzięcia. Dawcy mezzanine godzą się na wyższy poziom ryzyka, żądając w zamian odpowiednio wysokiego udziału w potencjalnych zwrotach spółki.

Venture Capital

Venture Capital to wsparcie finansowe typu equity. Przeznaczone jest dla prężnie działających firm we wczesnych stadiach rozwoju. W zamian za dofinansowanie, fundusz zostaje udziałowcem firmy.

Typy finansowania

 

 

Nie patrz na innych

Niestety wiedza o tym, jak prawidłowo dokapitalizować spółkę, nie jest łatwa do zdobycia. Najczęściej przedsiębiorcy poszukują rad w tym zakresie wśród innych przedsiębiorców oraz na forach internetowych. Chcą w ten sposób oprzeć się na doświadczeniu ludzi, którzy mieli już do czynienia z tego rodzaju zadaniem. Wiele osób z natury czuje potrzebę pomagania i chętnie dzieli się swoją wiedzą w tym zakresie. Szkopuł tkwi w tym, że jeśli nawet z sukcesem uporali się z problemem dokapitalizowania własnej firmy, to ich wiedza może nie być adekwatna do innego przypadku. Sytuację każdego podmiotu należy zatem rozpatrywać indywidualnie i indywidualnie dobierać sposób dokapitalizowania każdej firmy. Opierając się wyłącznie na doświadczeniu innych osób, możemy wpakować spółkę w nie lada kłopoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *