Dlaczego warto wdrożyć normę w zakresie bezpieczeństwa pracy?

Rozmawiamy z Mają Obelnicką, głównym specjalistą ds. BHP – audytorem i trenerem w PCC-CERT  Sp. z o.o. Sp. k.

Dlaczego warto wdrożyć normę w zakresie bezpieczeństwa pracy?

Bo wdrożenie normy to gwarancja, że organizacja spełnia nie tylko wymagania wynikające z przepisów prawa, ale dąży do ciągłego doskonalenia w tym zakresie.

Certyfikowany system to nie tylko potwierdzenie spełnienia tych standardów, ale również szansa na pozyskanie nowych kontrahentów.

ISO 45001 oparta jest na strukturze HLS (struktura wysokiego poziomu). Takie rozwiązanie umożliwia zintegrowanie różnych systemów zarządzania.

A sam system to rodzaj monitoringu, klasyczny model PDCA (planuj-wykonaj-sprawdzaj-działaj). Pozwala nadzorować na przykład ryzyko, ilość wypadków i zdarzeń potencjalnie wypadkowych.

Ale przede wszystkim, wdrożony system zarządzania bhp zapewnia pracę na najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

BB pyta: A jaka norma związana jest z bezpieczeństwem pracy?

W tej chwili nowa norma ISO 45001, która zastępuje OHSAS 18001 oraz PN-N-18001. I jest dostępna już w polskiej wersji językowej.

BB pyta: Czy firma może samodzielnie wdrożyć standardy normy?

Oczywiście. Dla organizacji „świadomej” nie jest to proces skomplikowany. Należy przeanalizować to, co już udało nam się osiągnąć w zakresie bezpieczeństwa pracy, a później trochę udoskonalić. Możemy również skorzystać z pomocy innych osób lub firm, możemy uczestniczyć w szkoleniach i warsztatach. Jednak to musi być nasze narzędzie, a nie wykreowane tylko przez specjalistów.

BB pyta: Na co kładzie nacisk nowa norma?

Przede wszystkim na bezpieczeństwo 😊 A bardziej szczegółowo na: kontekst organizacji, ryzyka i szanse, podejście procesowe, przywództwo, zaangażowanie pracowników.

BB pyta: Czyli warto wdrożyć?

Warto wdrożyć i warto certyfikować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *