Czym jest leasing zwrotny?

przedsiębiorca z notesem

Leasing stale zyskuje na popularności wśród polskich przedsiębiorców. Obok kredytu bankowego to teraz najpopularniejsze źródło finansowania własnej działalności. Leasing ma jednak różne odmiany. Dzisiaj skupimy się na jednej z nich - leasingu zwrotnym. 

Leasing zwrotny - czym jest?

Leasing zwrotny (ang. sale and lease back) to taki leasing, którego celem jest poprawa płynności finansowej firmy poprzez uwolnienie zamrożonych w niej funduszy. W ramach leasingu zwrotnego przedsiębiorca sprzedaje leasingodawcy swój majątek, a następnie nadal z niego korzysta dzięki umowie leasingowej. W ten sposób właściciel firmy może na przykład sprzedać swój samochód, by potem bez żadnych przeszkód dalej go używać.

Przedmiotem takiej transakcji może być każdy składnik majątku trwałego, który podlega amortyzacji. Chodzi tu na przykład o pojazdy i maszyny, sprzęt czy nawet nieruchomości. Wycena elementu będącego przedmiotem umowy opiera się na jego wartości rynkowej.

Dodatkowa gotówka w firmie

W ramach leasingu zwrotnego leasingobiorca zawiera z leasingodawcą umowę sprzedaży z równoczesnym zastrzeżeniem, że nadal będzie mógł użytkować wskazany przedmiot na warunkach ustalonych w umowie. Właścicielem przedmiotu w sensie prawnym staje się nabywca, dzięki czemu leasingobiorca zyskuje dodatkowe fundusze, a jednocześnie nadal może korzystać z danej rzeczy po cenie zgodnej z jego bieżącą wartość rynkową.

Leasing zwrotny to doskonałe rozwiązanie m.in. dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji finansowej. W przypadku grożącej im utraty bieżącej płynności, mogą sprzedać swoje środki trwałe i otrzymać w zamian dodatkowy kapitał. W ten sposób zwiększą swoje aktywa obrotowe, które mogą następnie wykorzystać na dalsze inwestycje. Równocześnie zachowają także prawo do użytkowania przedmiotu umowy.

Leasing zwrotny w Polsce

W Polsce leasing zwrotny stopniowo zyskuje coraz większy rozgłos jako metoda na szybką i wygodną poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jedną z najpopularniejszych firm oferujących tego rodzaju usługi jest Internetowy Fundusz Leasingowy.

IFL oferuje leasing nawet na 4 lata

  • z możliwością odroczenia pierwszej raty aż o 2 miesiące.
  • kwota finansowania wynosi 55%.
  • warto również dodać, że marka oferuje leasing już od pierwszego dnia prowadzenia działalności,
  • a decyzja wydawana jest w 15 minut.

Jesteś zainteresowany, zapytaj o szczegóły >>>tutaj<<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *