Cykl Deminga – poznaj najważniejszą zasadę ciągłego ulepszania

Wszyscy chcemy wieść zdrowe, szczęśliwe życie, lecz zmiany na lepsze bywają trudne. Z pomocą pojawia się Kaizen. Filozofia, dzięki której japońskie koncerny takie jak Toyota, Mazda, Honda osiągnęły spektakularne efekty. Po przeczytaniu tego artykułu odkryjesz potęgę małych kroków.

Kaizen jest japońskim słowem, oznaczającym poprawę, ulepszanie, udoskonalanie. Jako strategia biznesowa, Kaizen polega na zaangażowaniu wszystkich pracowników, niezależnie od szczebla, w stałe poszukiwanie ulepszeń i udoskonaleń, które można wprowadzić do firmy. Jest to metoda małych kroków. Każdego dnia szukamy jednej małej rzeczy, którą możemy ulepszyć, by przybliżyć się do zamierzonych celów.

Wiliam Edward Deming był amerykańskim statystykiem, prekursorem metody Kaizen. Pierwszym specjalistą, który w sposób metodyczny przekazywał japońskim inżynierom i menedżerom wiedzę na temat statystycznego sterowania procesem. Od początku lat 50. zaczął prowadzić wykłady dla japońskich inżynierów poświęcone statystycznemu sterowaniu procesami oraz sterowaniu jakością. Po powrocie do USA prowadził firmę konsultingową, opierając swoje tezy na metodzie Kaizen.. W 1980 roku, po wywiadzie dla NBC poświęconym sukcesowi gospodarczemu Japończyków, stał się wielkim odkryciem menedżerów amerykańskich.

Cykl Deminga (określany też jako cykl PDCA z ang. Plan-Do-Check-Act lub cykl P-D-S-A z ang. Plan-Do-Study-Act) – ilustruje podstawową zasadę ciągłego ulepszania (ciągłego doskonalenia, Kaizen).

1.

ZAPLANUJ

Zaplanuj małe kroki które wykonasz by ułatwić sobie realizację celu.

Planuj każdą zmianę z wyprzedzeniem. Przeanalizuj obecną sytuację (punkt A) oraz potencjalne skutki zmian. Przed rozpoczęciem działania przygotuj się do niego wnikliwie planując. Z góry przemyśl, po czym poznasz, że zamierzony cel został zrealizowany? Opracuj plan wdrożenia działań, zadbaj przy tym o właściwe oddelegowanie zadań (jeśli możesz je delegować – deleguj) osobom, które są specjalistami tej dziedziny.

2.

WYKONAJ

Wykonaj zaplanowane powyżej kroki.

Zacznij od maleńskiej zmiany, nie oczekuj, by coś było doskonale zaplanowane. Po prostu wykonaj jeden mały krok. Odrzuć perfekcjonizm. Zrobione, jest lepsze niż doskonałe. Perfekcyjnie nie będzie nigdy. Każdego dnia wykonuj małe kroki, które przybliżą Cię do zamierzonych celów.

3.

SPRAWDŹ

Wyciągnij wnioski z twoich działań. Dlaczego to takie ważne?

Wyciągając wnioski zabezpieczasz się przed ponownym popełnieniem błedu,  jednocześnie przyczyniając się do odniesienia sukcesu następnym razem. Kiedy swoje wnioski przekujesz w pierwsze działania, przybliżą Cię one do celu. Eksperymentuj, każdego tygodnia wyciągaj wnioski z całotygodniowych działań. Z pewnością pomoże Ci w tym Dziennik Celów Kaizen, który składa się z arkuszy z gotowymi pytaniami, kolumnami do wyciągania wniosków i planowania.

4.

POPRAW CO NIE DZIAŁA I DZIAŁAJ POPRAWNIE

Nastaw się na popełnianie błędów. Im częściej próbujesz, tym więcej błędów podejmujesz.

Jeśli popełnisz błąd poinformuj nas o tym, byśmy mogli zapobiec znacznie poważniejszemu błędowi.

To jeden z cytatów, które Deming życzył sobie umieszczać w firmach, gdzie wdrażał Kaizen. Przygotuj się na to, że będziesz popełniać błędy. Im częściej próbujesz, tym więcej błędów popełniasz. W końcu to czysta statystyka. Tylko podejmując odpowiednie działania, możesz liczyć na efekty. Myśl, planuj, działaj korzystając z małych kroków Kaizen.

Myślą przewodnią Kaizen jest ciągłe ulepszanie życia we wszelkich aspektach. To przede wszystkim nieustanna poprawa wydajności, maksymalna eliminacja marnotrawstwa oraz skuteczne rozwiązywanie wszelkich problemów. To nie tylko sposób myślenia i zarządzania, ale także odpowiednia metoda komunikowania się. W realizacji jakich celów, metoda ta pomoże Tobie?

Pamiętaj, by ulepszać swoje działania każdego dnia stosuj cykl deminga w każdym działaniu:

  • Zaplanuj
  • Wykonaj
  • Sprawdź
  • Popraw

Efektywności życzę.

O autorze:

Aneta Wątor

Aneta Wątor -trener Kaizen i umiejętności miękkich, mówca motywacyjny. Na jej kursach i warsztatach uczestniczyło już ponad 1,5 tysiąca osób. Absolwentka studiów podyplomowych Kaizen na KAIZEN Institute Polska oraz Instytucie Organizacji Systemów Produkcyjnych Wydział Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Motywuje pracowników firm i korporacji do zwiększania efektywności metodą Kaizen. Jest autorką 3- miesięcznego Dziennika Celów Kaizen i 30-dniowego kursu wyznaczania celów metodą Kaizen online – narzędzi, które ułatwiają realizację celów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *