Biznes na czterech łapach, czyli jak założyć psi interes

– Największa suma wydana w naszym sklepie sięga około 2000 złotych. Rekordzistką była pani posiadająca golden retrievera, a która jednocześnie uwielbiała biały kolor. Specjalnie dla niej były sprowadzane śnieżno – białe drybedy – opowiada Katarzyna Kowalska, właścicielka DogoMarketu, sklepu internetowego z artykułami dla psów.

 

Bliżej Biznesu:– Na stronie DogoMarketu pojawia się właściwie wszystko, o czym pies może zamarzyć. Preparaty, karmy, witaminy, kosmetyka, legowiska i wiele innych.

Katarzyna Kowalska:– Zgadza się, staramy się, aby w DogoMarkecie znajdował się duży wybór produktów, jednak najważniejszym dla nas kryterium jest ich jakość. W naszym asortymencie znajduje się ponad 2000 produktów dedykowanych dla psów oraz ich właścicieli. Stale staramy się szukać czegoś nowego i rozszerzać naszą ofertę o rozmaite ułatwienia w trosce o czworonoga.

Co jest prawdziwym hitem? Co cieszy się największym zainteresowaniem?

Hit DogoMarketu to VET BED – spolszczona nazwa drybed. Jest to posłanie polecane przez weterynarzy. VET BED przyszedł do nas z Anglii i zadomowił się na dobre – w hodowlach, lecznicach, schroniskach i hotelach dla zwierząt oraz u zwykłych właścicieli psów. Posłanie to ma mnóstwo zalet użytkowych – można je prać w pralce, szybko schnie, nie namnażają się bakterie oraz przepuszcza wilgoć. Sprawdza się w wielu sytuacjach życiowych psa, począwszy od szczeniaka, skończywszy na starszym psie. Drybedy u nas w Polsce były szare, bure i mało kolorowe. Chcieliśmy czegoś innego, czegoś, co ożywiłoby nasz rynek drybedów.

Ile pieniędzy wydają miesięcznie, średnio, właściciele psów? I na co najwięcej?

Ludzie zakręceni na punkcie psów wydają na nie krocie. Średnia wartość koszyka w naszym sklepie wynosi około 200–300 zł. Zamawiają najpotrzebniejsze produkty, m.in. posłania, zabawki i karmy. Nie żałują na podkłady chłonne, to na nie potrafią wydać najwięcej, ponieważ najszybciej się zużywają.

A ile pieniędzy wydają rekordziści?

Rekordzistką w naszym sklepie była pani posiadająca golden retrievera, a która jednocześnie uwielbiała biały kolor, specjalnie dla niej były sprowadzane śnieżno – białe drybedy. Największa suma wydana w naszym sklepie sięga około 2000 złotych. Jak wcześniej wspomniałam, najpopularniejszym produktem są drybedy. Przez swoją różnorodność wzorów i kolorów, a także dzięki ich zaletom produkt ten jest jednym z najbardziej pożądanych, zaraz po podkładach chłonnych.

Jak narodził się pomysł na uruchomienie sklepu z artykułami dla psów?

Nasz sklep dogomarket.pl powstał na początku tego roku. Pomysł narodził się z miłości do psów, ponieważ od kilku lat zajmuję się hodowlą psów rasy labrador retriever, która jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce. Dzięki hodowli i pasji do psów powstał sklep dedykowany tylko i wyłącznie psom i ich właścicielom. Pamiętam, jak sama szukałam różnych produktów dla swoich psów, widziałam, jakie to jest kłopotliwe. Trzeba było przeszukiwać różne sklepy i wyszukiwać w różnorodnych kategoriach. 99% sklepów zoologicznych ma wszystko, począwszy od artykułów dla psów, a skończywszy na rybkach, łatwo można się pogubić. Nasz sklep miał się wyróżniać tym, że są w nim produkty tylko dla psów.

Jak weryfikowana jest jakość produktów?

Produkty w naszym sklepie pojawiają się po przetestowaniu na naszych psach z hodowli. Niektóre produkty używam w hodowli od kilku lat i wiem, że są dobre. Mogę je śmiało polecać innym. Część produktów jest sprowadzanych z zagranicy, a niektóre są naszej rodzimej produkcji. Współpracujemy z kilkoma hurtowniami oraz producentami w Polsce oraz z hurtowniami z zagranicy.

Czy są w ofercie również produkty ekskluzywne, trudno dostępne?

W naszej ofercie są różne produkty i te tanie i te z wyższej półki, czyli ekskluzywne. W najbliższym czasie planujemy wprowadzić własną markę „DOGO”, w pierwszej kolejności będą to legowiska typu sofa – będą pojawiały się różne wzory i kolory. Artykułem trudno dostępnym jest plastikowe legowisko Marchioro – to produkt włoskiej marki, w naszym kraju bardzo rzadko spotykany, lecz często poszukiwany przez wielu hodowców za swoją jakość i wykonanie.

Od czego zaczęliście rozwój biznesu?

Domenę DogoMarket.pl zakupiliśmy już w 2016 roku. Od tamtej pory wielokrotnie jeździliśmy na targi, rozmawialiśmy z dostawcami, producentami – szukaliśmy fajnych produktów. W grudniu 2017 roku podjęliśmy decyzję o stworzeniu sklepu, który istnieje w obecnym kształcie. Z racji tego, że mieliśmy pomoc informatyka, przebrnęliśmy z łatwością przez niuanse techniczne, integrację systemu płatności – było nam prościej, ponieważ ta osoba zajmowała się także marketingiem internetowym – Facebook, Instagram. Postawiliśmy na bezpośredni kontakt z klientami poprzez media społecznościowe. Obecnie mamy ponad 5000 fanów na fanpage i cały czas dochodzą nowi.

Czy korzystaliście z dotacji w trakcie uruchamiania biznesu?

W trakcie uruchamiania biznesu nie korzystaliśmy z dotacji, jednak w obecnej chwili szukamy dodatkowych źródeł finasowania, chcielibyśmy rozwinąć nasz sklep na rynki zagraniczne. Jednak, aby można było to wykonać potrzebujemy kapitału, stąd nasze poszukiwania inwestora.

Na blogu pojawia się również wiele cennych rad dotyczących hodowli psów. Kto jest autorem?

Dział porad jest w trakcie tworzenia, w obecnej chwili artykuły piszę ja, tematyka pochodzi z pytań od naszych klientów. W najbliższym czasie planujemy wprowadzić poradniki związane z wychowaniem szczeniąt oraz porady dla nowych właścicieli psów. Wiedzę czerpię z własnego doświadczenia. Bardzo często inspirację na nowe wpisy dają także sami klienci.

Branża zoologiczna jest trudna?

To bardzo ciekawa i rozwojowa branża. Zapotrzebowanie na produkty dla zwierząt znacząco rośnie. Obecnie w Polsce jest około 8 milionów psów. Branża zoologiczna niewątpliwie się rozwija, czego przykładem jest chociażby różnorodność produktów i usług skierowanych do naszych pupili. Na rynku obecnie znajduję się wiele firm zoologicznych, co wiąże się z potężną konkurencją, ale my próbujemy wyróżnić się w tym tłumie, tworząc sklep specjalizujący się tylko w wyrobach dla psów i ich właścicieli. Trzeba posiadać dużą wiedzę związaną z psimi potrzebami, jakie produkty są dla nich najlepsze, jaką karmę należy stosować u danej rasy. Ja będąc wieloletnim hodowcą tę wiedzę, w jakimś stopniu już posiadam, chociaż cały czas uczę się czegoś nowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *