Biurko do wynajęcia

– Możemy odbierać telefony w dźwiękoszczelnych budkach telefonicznych rodem z londyńskich ulic, odbyć spotkanie w domku na żywym drzewie lub zdrzemnąć się pokoju medytacyjnym i włączyć wizualizację gwiazd na suficie. Możemy też odbyć spotkanie w sali konferencyjnej, w której za stół robi deska surfingowa. W innym miejscu można zamówić każdy typ kawy od baristy, który jest na miejscu – opowiada Marcin Dyszyński z ShareSpace, innowacyjnej platformy wynajmu biurowych przestrzeni coworkingowych.

Bliżej Biznesu:– Jakie najbardziej egzotyczne, nietypowe prośby pojawiły się ze strony firm, które szukały dla siebie przestrzeni?

Marcin Dyszyński:– Od powstania platformy, pojawiało się wiele ciekawych wymagań ze strony naszych klientów, którym oczywiście udało nam się sprostać. W przypadku jednej z firm technologicznych, którą mieliśmy przyjemność reprezentować, kluczowym warunkiem wynajmu biura była możliwość codziennego przychodzenia z psem jednej, wysoko położonej osoby. Stworzyliśmy zestawienie opcji, które spełniały to wymaganie i wraz z zespołem i swoim pupilem, firma wprowadziła się do nowej przestrzeni. Często firmy technologiczne mają bardzo specyficzne wymagania jeżeli chodzi o obostrzenia prywatności oraz infrastrukturę IT. Dzięki naszej usłudze dedykowanego doradztwa – „ShareSpace Concierge” – jesteśmy w stanie zorganizować wydzielenie skrzydła bądź piętra w coworkingu dla jednej firmy oraz zapewnić im infrastrukturę, której potrzebują, nawet jeżeli w przestrzeni tej infrastruktury oryginalnie nie było.

Na jakie udogodnienia może liczyć firma, które szuka przestrzenie na ShareSpace?

Oferujemy najbardziej kompletny przekrój rynku coworkingowego i biur serwisowanych w Polsce. Nasza platforma pozwala wyszukać, porównać i zarezerwować przestrzeń. Na ShareSpace znajdziemy biurka coworkingowe, gabinety i biura serwisowane, ale też sale konferencyjne, które można zarezerwować i opłacić online. Pokazujemy naszym użytkownikom dostępność w czasie rzeczywistym ze względu na połączenie z kalendarzami dostępności przestrzeni. Platforma pozwala nie tylko na rezerwację, ale też na bezpośredni kontakt z dedykowaną osobą odpowiedzialną za daną lokalizacje wraz możliwością umówienia terminu odwiedzin. Każda oferta przestrzeni na ShareSpace jest zarządzana przez dedykowaną osobę na miejscu, która jest w stanie odpowiedzieć na nawet najcięższe pytania. Oferujemy też usługę Concierge, dzięki której nasz specjalista jest w stanie pomóc klientowi wybrać idealną przestrzeń dla swojej firmy, ale też pomóc z umową i formalnościami. Nie ważne czy jest to firma jednoosobowa czy trzydziestoosobowa, nasz Concierge służy pomocą dla każdego.

Wcześniej obaj pracowaliście na etacie. Czym konkretnie się zajmowaliście? Dlaczego zdecydowaliście się rzucić pracę na etacie? Czego Wam brakowało?

Marcin Dyszynski – osobiście pracowałem jako freelancer programista w trakcie i po studiach. Było to przyjemne, ale zawsze chciałem stworzyć coś swojego. Ciężko na etacie znaleźć taką satysfakcję z pracy jak przy własnej firmie. Robert Chmielewski – pracował w funduszu inwestycyjnym na rynku nieruchomości w roli analityka inwestycyjnego. Oba zawody pozwalały na wysoki rozwój zawodowy i dogodne zarobki. Natomiast od zawsze myśleliśmy, że jedynie pracując nad własnym pomysłem jest się w 100% kowalem swojego losu. Uznaliśmy, że jedynie wtedy można liczyć na prawdziwą wolność, poczucie prawdziwej satysfakcji z wykonywanej pracy i ponadprzeciętne zarobki. Nie myliliśmy się.

Skąd czerpaliście inspirację w trakcie tworzenia ShareSpace?

Obydwaj studiowaliśmy w Londynie. Tam coworking nie jest już nowością a operatorzy tacy jak WeWork czy TheOffice Group przewracają rynek nieruchomości do góry nogami pozyskując co raz to nowe powierzchnie w zastraszającym tempie. Byliśmy świadkami jego wzrostu, mieliśmy okazję w nim pracować, zakochaliśmy się w coworkingu i właśnie wokół niego chcieliśmy zbudować biznes po powrocie do Polski ze studiów. Jako, że ja studiowałem informatykę a Robert studiował nieruchomości, znaleźliśmy synergię dzięki, której udało nam się wymyślić koncept ShareSpace i go wykonać.

Ile pieniędzy potrzeba na uruchomienie takiej platformy jak ShareSpace?

Na start zainwestowaliśmy wspólnie 50,000 złotych środków własnych, które udało nam się zgromadzić w trakcie pracy na etacie. To kompletnie wystarczyło, gdyż firma prawie od razu zaczęła generować zyski które stale rosną.

Jak wyglądały początki? 

Początki, jak to często bywa, były ciężkie. Największym problemem okazało się namówienie operatorów coworkingów i biur serwisowanych do współpracy. Często nie rozumieli idei platformy internetowej ani żadnej wartości dodanej w dołączeniu do niej, pomimo modelu biznesowego, który przynosił obopólne korzyści. Kolejnym wyzwaniem był fakt, że w Polsce niewiele osób wiedziało czym jest coworking. Dalej dużą częścią naszej pracy jest edukacja firm o tym, że coworking jest jak najbardziej dla nich. Coworking to nie tylko biurka dla freelancerów, ale też idealna przestrzeń dla większych firm, które mogą wynająć kilka biur obok siebie dla swojego zespołu. Coworking jest też idealną przestrzenią projektową dla dużych korporacji ze względu na elastyczne warunki wynajmu.

Jak pozyskujecie klientów? I kim są?

Klientów pozyskujemy na kilka sposobów. Najczęściej znajdują naszą platformę online i sami rezerwują, bądź umawiają wizyty w dostępnych przestrzeniach. Większe firmy które, nie wiedzą czy mogą się odnaleźć w coworkingu często kontaktują się z naszym conciergem za pośrednictwem livechatu, który zawsze jest w stanie pomóc. Naszym partnerem strategicznym jest firma Cushman & Wakefield z którą wspólnie rozwijamy ten segment biznesu, również promując tą idee i naszą platformę wśród ich kluczowych klientów korporacyjnych. Dzięki naszym narzędziom korporacje mogą zdalnie zarządzać całą strategią elastycznego wynajmu miejsc pracy na obszarze całej Polski.

Jak wyglądają – opisując obrazowo – przestrzenie, które pojawiają się na platformie? Czy lokalizacje mają znaczenie?

Biura coworkingowe szczycą się wysokim poziomem designu i jakością obsługi. Są to bardzo kreatywne przestrzenie, w których wykończenie przewyższa wszystkie dotychczas znane normy przestrzeni biurowych. Dla przykładu w Brain Embassy na Warszawskiej Ochocie możemy odbierać telefony w dźwiękoszczelnych budkach telefonicznych rodem z londyńskich ulic, odbyć spotkanie w domku na żywym drzewie lub zdrzemnąć się pokoju medytacyjnym i włączyć wizualizację gwiazd na suficie. Możemy też odbyć spotkanie w sali konferencyjnej, w której za stół robi deska surfingowa. W Mindspace w Warszawskiej Hali Koszyki możemy zamówić każdy typ kawy od baristy, który jest na miejscu (usługa ta jest uwzględniona w cenie), po czym możemy sobie w czasie lunchu pograć na maszynie pinball. Przestrzeń jest umeblowana w niszowe, designerskie meble, a na ścianach wiszą abstrakcyjne obrazy. Przestrzenie Business Link wprowadzają nowy standard wykończenia. Szczycą się bardzo ekskluzywnym, lecz jednocześnie domowym charakterem. Czarny marmur, aksamitne kanapy, neony, zielone ściany i złote zdobienia to tylko kilka elementów designu nowych przestrzeni w warszawskim biurowcu Astoria, krakowskim High5ive czy Poznańskim Maratonie. Business Link Astoria posiada taras widokowy, gdzie możemy przeprowadzić spotkanie, rozmowę telefoniczną czy wypić popołudniową kawę przy pięknym widoku. Poza powyższymi luksusami oczywiście wszystkie przestrzenie posiadają profesjonalne biura serwisowane, cichy openspace i w pełni wyposażone sale konferencyjne. Lokalizacja jest ważna. Największą popularnością cieszą się biura zlokalizowane w centrach miast czy kluczowych klasterach biznesowych. Warszawa pozostaje liderem podaży i popytu na tego typu przestrzenie. Nie mniej jednak regiony takie jak Kraków, Poznań, Wrocław czy Trójmiasto cieszą się ogromną popularnością. Dla przykładu w gdańskiej przestrzeni O4 nie ma już wolnych biur i przy okazji tworzy się dosyć pokaźna lista oczekujących.

Czy duże firmy, korporacje również korzystają z coworkingu?

Jak najbardziej. Nasi klienci to głównie startupy które poszukują nowej lokalizacji dla swojej siedziby i korporacje, które szukają miejsca projektowego dla zespołów od 10 do 30 osób. Pomagamy też korporacjom tworzyć biura regionalne i firmom zagranicznym, które chcą otworzyć pierwsze biuro w Polsce. Dla takich klientów coworking i biura serwisowane są idealne ze względu na elastyczność tych przestrzeni.

Czy biuro wynajmuje się na godziny? Dni? Miesiące? Czy istnieją umowy krótkoterminowe?

Sale konferencyjne można zarezerwować na godziny lub na dni. Biurka coworking można rezerwować na dni bądź na miesiące, a biura serwisowane i gabinety już najkrócej na 1 miesiąc. Każdy znajdzie miejsce do pracy na okres, który odpowiada jego zapotrzebowaniu.

Ile czasu zajmuje wynajęcie biura?

To zależy. Biurka i sale konferencyjną można wynająć od ręki, często bez konieczności odwiedzenia przestrzeni. W przypadku biur serwisowanych rekordowe transakcje w naszym przypadku potrafiliśmy zamknąć w niespełna 12 godzin od zapytania po przeprowadzkę. Jednak przy firmach 30 osobowych lub większych może to zając od 3-5 dni aż po okres do miesiąca w przypadku negocjacji specjalnych warunków. To i tak stosunkowo krótko w porównaniu do tradycyjnej powierzchni biurowej gdzie okres transakcyjny może wynieść czasem ponad 4 miesiące.

Ile obecnie firm, podmiotów oferuje przestrzenie?

Na naszej platformie jest ponad 300 dostępnych przestrzeni w 70 obiektach. Jesteśmy obecni w ponad 13 miastach w Polsce, w tym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, a nawet w Zakopanem. Rynek co prawda jest zdominowany przez kilku dużych graczy, ale niezależni operatorzy przestrzeni coworkingowych również radzą sobie doskonale

Ile firm, podmiotów korzysta z tych miejsc?

Dotychczas z naszej platformy skorzystało ponad 300 klientów co przekłada się na około 2100 wynajętych miejsc pracy. W całej Polsce może to być nawet kilka tysięcy podmiotów korzystających z coworkingu w każdym danym momencie. Według naszych szacunków popyt na przestrzenie coworkingowe będzie rósł w Polsce w bardzo szybkim tempie co napawa nas dużym optymizmem na przyszłość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *