Będą zmiany w Tarczy Antykryzysowej. Zaproponował je Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda zaproponował zmiany w Tarczy Antykryzysowej. Nowe propozycje dotyczące pakietu pomocowego dla przedsiębiorców zakładają czasowe zwolnienie ich z płacenia składek ZUS.

To już kolejny tydzień, w którym koronawirus sieje spustoszenie w światowej gospodarce. W tej chwili spora część przedsiębiorców nie jest w stanie świadczyć swoich usług z uwagi na brak klientów, którzy dla bezpieczeństwa pozostają w swoich domach. Właściciele firm zmagają się również z brakiem zleceń, zastojami płatniczymi i koniecznością zamykania swoich placówek.

W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się właściciele małych i średnich firm z branży turystycznej, gastronomicznej, transportowej i usług. Z ogromnymi problemami borykają się zwłaszcza ci przedsiębiorcy, którzy niedawno zatrudnili nowych pracowników czy podjęli kredyty na rozwój swojej działalności i nowe inwestycje – podkreśla Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska SA.

W związku z negatywnymi skutkami szerzącej się pandemii polski rząd przygotowuje szereg rozwiązań mających na celu wsparcie pracowników i pracodawców. Tarcza antykryzysowa składa się z pięciu filarów.

Filary Tarczy Antykryzysowej:

  • obrona przed utratą miejsc pracy,
  • wsparcie dla służby zdrowia,
  • bezpieczeństwo systemu finansowego,
  • wsparcie dla przedsiębiorców,
  • wsparcie dla inwestycji publicznych.

Zwolnienie z ZUS

W sobotę Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, szefową ZUS Gertrudą Uścińską i prezes BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką, by omówić kształt Tarczy Antykryzysowej. Po spotkaniu prezydent przedstawił kolejne szczegóły dotyczące pakietu pomocowego dla przedsiębiorców. Przygotowywane przez rząd zmiany zostały rozszerzone o możliwość zwolnienia ze składek ZUS.

Pierwotny kształt Tarczy Antykryzysowej wywołał ogromne rozczarowanie wśród polskich przedsiębiorców. Głównym elementem pakietu osłonowego było bowiem zawieszenie składek ZUS na trzy miesiące oraz możliwość rozłożenia ich na raty.

Przedsiębiorcy zwracali uwagę, że zawieszenie składek to rozwiązanie niewystarczające. Konieczność uregulowania zaległości po wyznaczonym okresie może bowiem całkowicie podkopać sytuację finansową wielu firm. Obecnie trudno im będzie wypracować przychody, które umożliwiłyby taką spłatę – wyjaśnia Dominik Ciula.

Teraz Andrzej Duda postanowił skorygować zapowiedzi polskiego rządu dotyczące Tarczy Antykryzysowej. Prezydent zapowiedział, że przedsiębiorcy w najtrudniejszej sytuacji będą całkowicie zwolnieni z konieczności płacenia składek ZUS.

Po długiej dyskusji ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r. – zapowiedział Andrzej Duda.

Nieco więcej szczegółów na temat zwolnienia przedsiębiorców z opłacania składek ZUS ujawnił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. To właśnie on zapowiedział, że tego typu koszty będą pokrywane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Teraz nad kształtem Tarczy Antykryzysowej dyskutuje Rada Bezpieczeństwa Narodowego, której spotkanie Andrzej Duda zwołał na poniedziałek. W ramach telekonferencji przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych będą omawiać ostateczny kształt zaproponowanych rozwiązań – wyjaśnia Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska SA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *