Zmiany w podatkach – lipiec 2018

1 lipca 2018 r. weszły w życie nowe regulacje prawne, które wprowadziły wiele modyfikacji w procesie prowadzenia przedsiębiorstwa w Polsce. Na jakie zmiany w podatkach muszą być gotowi właściciele firm?

Podzielona płatność

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności, czyli tzn. split payment. Zakłada on dzielenie każdej płatności na dwie różne części: kwotę netto oraz podatek VAT. Podatek ma trafiać na specjalne rachunki bankowe (oddzielne dla każdej firmy), do których przedsiębiorcy będą mieli ograniczony dostęp. Wdrożenie mechanizmu podzielonej płatności ma bowiem wpłynąć na uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. Na razie korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności jest zupełnie dobrowolne. W przyszłości rząd planuje nałożyć taki obowiązek na wszystkich polskich przedsiębiorców.

Czy tymczasowa dobrowolność split payment oznacza, że wejście w życie nowych przepisów nie będzie miało żadnego wpływu na działalność polskich przedsiębiorców? Niestety nie, ponieważ nowe przepisy nakładają na nich również obowiązek realizowania osobnych przelewów za poszczególne faktury. Oznacza to koniec wykonywania przelewów zbiorczych za kilka faktur naraz, a także koniec dokonywania kompensat czy wzajemnych potrąceń w przelewach. Każdy przedsiębiorca otrzyma także dodatkowy rachunek VAT, na który będą mogły wpływać środki z podzielonej płatności.

Nowe zasady rozliczania handlu

Początek lipca miał również przynieść gruntowne zmiany w kwestii wystawiania faktur i zasad rozliczania handlu. Rząd na ten termin zapowiadał bowiem wejście w życie nowelizacji ustawy o VAT. Nowe przepisy miały stanowić o tym, że przedsiębiorcy będą mogli otrzymać fakturę na podstawie paragonu wyłącznie wtedy, kiedy będzie na nim widniał numer NIP ich firmy. Oznaczałoby to równocześnie, że paragony bez numeru NIP byłyby klasyfikowane jako wydatki prywatne przedsiębiorcy.

Zapowiadane zmiany prawne wzbudziły ogromne kontrowersje wśród polskich przedsiębiorców, ponieważ większość kas fiskalnych na krajowym rynku nie posiada funkcji wprowadzania numeru NIP. Obecnie Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o przełożeniu nowelizacji ustawy o VAT. Prawdopodobnie wejdzie ona w życie wraz z początkiem przyszłego roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *