Rok 2019 rewolucja w fintech

Sektor Fintech przeżywa rozkwit, nastała nowa era bankowości, która właśnie teraz będzie przybierała na sile. Czego możemy się spodziewać w tym roku? Czy jest powód do tego, żeby bać się nadchodzących zmian i jakie korzyści zyskają klienci? W niedalekich planach przewidywane są wielkie innowacje, a wszystko to w kontekście cashless.

Banki na fintech

Unijna dyrektywa PSD2 otwiera przed nami drzwi do świata europejskich finansów, na podbój, którego nastawiają się nie tylko większe firmy, ale także gdzie swojej szansy dopatrują się start-upy. Polska nowelizacja ustawy o usługach płatniczych zmienia szarą finansową rzeczywistość. Po okresie implementacji PSD2 na rynku płatniczym w życie wejdą regulacyjne standardy techniczne (RTS). Fintechy zdobędą możliwość dostępu do rachunku bankowego klienta, dzięki czemu będą w stanie w jego imieniu inicjować transakcje. Do tej pory instytucje zajmujące się tego typu pośredniczeniem w obszarze usług bankowych i płatniczych musiały bezwarunkowo dostosowywać się do ścisłych i rygorystycznych zasad współpracy. Teraz TPP będą mogły stać się nie tylko fintechy, ale także mniejsze banki, a nie tylko – jak zwykle bywa- giganci. Co to zmieni? Hermetyczny do tej pory sektor, nie tylko stanie się otwarty, ale także bardziej dostępne staną się bankowe bazy danych dla upoważnionych do tego podmiotów trzecich. Aby udoskonalić i modyfikować usługi, które oferują banki, wdrażane zmiany bazować będą na modelu tzw. API, czy specjalnie ku temu stworzonemu interfejsie. Wszystko to sprzyjające koncepcji open banking. Istotnym faktem wynikającym z tej rewolucji jest przede wszystkim to, że klient będzie mógł w zasadzie za pomocą jednej platformy, skorzystać z usług kilku instytucji, dosłownie w jednym miejscu. Użytkownik zaoszczędzi sporo czasu, a uciążliwe formalności i „papirologia” w końcu przestaną być utrapieniem. Czas przywitać Nową Erę.

Płatności mobilne, czyli cashless

Silny rozwój przeżywa również sektor płatności mobilnych, a co za tym idzie, niezbędny jest szereg zabezpieczeń, których nie da się złamać. Banki coraz odważniej podejmują decyzję o zastosowaniu biometrii jako źródła autoryzacji użytkownika, czego efekty już się pojawiają, a dalszy ich rozwój będziemy widzieć już w nadchodzących miesiącach. Najczęściej pojawiającym się rozwiązaniem jest wykorzystywanie jej przez klienta logującego się do aplikacji mobilnej przy użyciu odcisku palca. W czołówce we wdrożeniu tego typu rozwiązań plasują się usługi Google Pay i Apple Pay. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii, zmiany będą postępować, a najbardziej znaczącą będzie wprowadzenie i rozbudowywanie wspólnej bazy wzorców biometrycznych, a także zaimplementowanie rozwiązań wideo-głosowych.

Nowe spojrzenie na blockchain

Rok 2019 według ekspertów DataArt być ma być przełomowy również, jeśli chodzi o zarządzanie tożsamością, które opiera się na technologii blockchain. Społeczność open source ma wesprzeć przedsiębiorstwa w tworzeniu nowych komponentów technicznych oraz rozwiązań znajdujących zastosowanie w branżach koncentrujących się na zarządzaniu tożsamością, współdzielenia danych, jak również biblioteki smart. System blockchain dotyczy zatwierdzania oraz przechowywania wszelkich danych o transakcjach, jakie zawarto w sieci. Jest to zupełnie nowe podejście w tej strefie, które dotychczasowo skupiało się na użytkowaniu blockchainów w obszarze gier i e-commerce. Popularność kryptowalut i cyfrowych portfeli stale rośnie, czemu sprzyja Ministerstwo Cyfryzacji, szukając kolejnych rozwiązań, aby uprościć korzystanie z e-portfeli.

Sztuczna inteligencja i machine learning

Dwie dziedziny, które podbijają technologiczny rynek i stają się standardem obecnym w życiu.- I dobrze, bo przecież właśnie o to chodzi, aby być bliżej technologii. Zmiany wkraczają wielkimi krokami w nasze życie. Firmy oferują konsumentom nowe rozwiązania, łatwiejsze, przyjemniejsze i… lepsze. Powstają nowe aplikacje, które są spersonalizowane i dopasowane do naszych potrzeb. Zmianom ulega nasz zakres obowiązków, bowiem niektóre zostają przejęte przez maszyny i roboty. Systemy oparte o Al sprawią np., że analizy wykonywane przez człowieka, będą wykonywane automatycznie Ich funkcja między innymi może wiązać się ze skanowaniem dokumentów. Kolejnym przykładem wprowadzenia algorytmów może być wykorzystanie ich do rozpatrywania, które przypadki zostaną przekierowane do właściwego działu podejmującego odpowiednie decyzje finansowe, a które mogą być przeanalizowane maszynowo. Zaznaczyć trzeba, że sztuczna inteligencja rozwija się w zaskakująco szybkim tempie, dlatego też w przyszłości obszar, na którym będą wykorzystywane, znacznie się powiększy. Głównym aspektem rozwoju według analityków Gartnera ma być tzw. rozszerzona inteligencja- której nazwa powstała, żeby sprawnie odróżnić stosowanie biznesowe algorytmów sztucznej inteligencji od automatyzacji.

Przełomowe stanie się wdrożenie RPA (Robotic Process Automation), polegające najprościej mówiąc na automatyzowaniu procesów, które do tej pory charakteryzowała powtarzalność. Łatwo wyobrazić sobie skutki tej innowacji i ile uproszczeń to ze sobą niesie.

Programy lojalnościowe

Wiadome jest, że gotówka z rynku nie zniknie z dnia na dzień, niemniej jednak wszystko zmierza właśnie w tym kierunku. Już teraz firmy i banki proponują bezgotówkowe rozwiązania, stale rozszerzając swoje oferty. Przedsiębiorstwa starają się zachęcić konsumentów do płatności bezgotówkowych, proponując im w zamian różne korzyści. Jedną z propozycji, które podsuwają, są programy lojalnościowe. W Polsce wprawdzie nie są jeszcze, aż tak popularne, niczym na Zachodzie, ale jak przewiduje „American bankier” nowe technologie ułatwią sprzedawcom rozpropagowanie ich. Wpłynie to pozytywnie na postawy konsumentów, ponieważ poprzez nagradzanie transakcji zbudują i umocnią konsumencką lojalność. Poza tym- bądźmy szczerzy- kto z nas nie lubi gratisów? Specjalnych promocji czy udogodnień przeznaczonych tylko dla klubowiczów?

Inteligentne apki

Przekonaliśmy się już o tym, jak wielką rolę w naszym życiu pełnią smartfony i mobilne aplikacje. Sektor fintech przyśpieszył migrację klientów do kanałów mobilnych. To wszystko za sprawą szeregu usprawnień, które świadczą w swoich usługach, celując w wygodniejsze rozwiązania takie jak dostęp do rozmaitych usług bankowych i płatności w jednym miejscu. Nie budzi wątpliwości, że aplikacje przyszłości, to te „wielozadaniowe”, łączące wiele sfer życia w jednej aplikacji. Pomogą m.in. w wyszukaniu najkorzystniejszych lotów w czasie rzeczywistym, niższych cen produktów albo w zamówieniu Ubera. Nastały czasy gdzie korzystanie z internetu ma być jeszcze prostsze. Mamy już elektryczne hulajnogi, które wypożyczamy na minuty. Carsharing w pełnym rozkwicie i ciągle pojawiają się nowe systemy opierające się na tym samym modelu, który wdrożył Uber.

Koniec plastiku a czipy

Błyskawiczny rozwój wspomnianych płatności mobilnych dowodzi, że rozstaniemy się z kartami płatniczymi. Nie wydarzy się to z dnia na dzień, nie ma też co się oszukiwać, że ten przełom w ogóle nastąpi w 2019 roku. Jednak prędzej czy później, karty nie będą nam potrzebne. Na wielkie przemiany, zawsze potrzeba czasu. Istnieje pilotażowy projekt dotyczący cyfrowych dokumentów, a popularne usługi m.in. Google Play czy Blika, sprawiają, że już coraz rzadziej, zabieramy portfel z domu. Mamy możliwość krok po kroku, uczyć się nowości i wprowadzać je w życie. Przyszłość niewątpliwie ma wiele do zaoferowania, a technologia może jeszcze nieźle zamieszać w naszym życiu- nie jest łatwo przewidzieć, w którym kierunku i jak to wszystko jeszcze się potoczy, ponieważ technologia stale się rozwija, a dziedzin, na których można się skupić, jest całe mnóstwo. Teoretyzuje się nawet na temat mikroczipów wszczepianych pod skórę, póki co czysto hipotetycznie, ale co by było gdyby płatność bezgotówkowa polegała właśnie na nich?

 

Dominik Ciula,

Sales Manager Aasa Polska

odpowiedzialny za markę Aasa dla Biznesu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *